MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Morsowanie w Polsce: najlepsze kąpieliska dla morsów w sezonie 2023. Co daje morsowanie, jak zacząć morsować?

Emil Hoff
Emil Hoff
To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza).Jubileuszowy XX Zlot odbędzie się w dniach 9-12 lutego 2023.Na zdjęciu: V Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, 2008.
To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza).Jubileuszowy XX Zlot odbędzie się w dniach 9-12 lutego 2023.Na zdjęciu: V Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, 2008. Michał Okla / Polska Press
Morsowanie to coraz popularniejsze w Polsce jesienno-zimowe zajęcie, rodzaj sportu ekstremalnego, do którego nie potrzeba drogiego sprzętu ani karnetu. Sezon na morsowanie zaczyna się w październiku i trwa do wiosny. W tym czasie polskie jeziora, oczka wodne, brzegi rzek, a nawet wybrzeża Bałtyku zapełnią się ludźmi ochoczo wskakującymi do lodowatej wody. To morsy – fani zimnych kąpieli. Morsowanie to dobry sposób na poprawę zdrowia, kondycji i spalenie kalorii. Polacy upodobali sobie morsowanie i nawet pobili już w tej konkurencji kilka rekordów. Co właściwie daje morsowanie? Gdzie są najlepsze miejsca do morsowania w Polsce? Zajrzyjcie do naszego przewodnika dla morsów, by się przekonać.

Spis treści

Morsowanie: jesienno-zimowa miłość Polaków

Morsy spotkać można niemal w każdym zakątku Polski. Do morsowania potrzeba tylko zimnej wody, towarzystwa i oleju w głowie. Czy morsowanie jest zdrowe? Jak zacząć morsować i gdzie najlepiej to robić w Polsce? Przeczytajcie nasz poradnik i dowiedzcie się, gdzie działa najbliższy Was klub morsów.

Morsowanie: co to takiego?

Morsowanie to kąpiel w zimnej lub lodowatej wodzie (poniżej 12 stopni Celsjusza, często nawet poniżej 4 stopni), najczęściej na wolnym powietrzu, w morzu, jeziorze czy rzece, chętnie w przeręblu. Morsowanie najczęściej odbywa się w grupach, a uprawiający lodowate kąpiele – czyli morsujący – nazywani są morsami. Sezon na morsowanie przypada jesienią i zimą, kiedy temperatury są odpowiednio niskie. Najlepiej, gdy zbiorniki wodne skuwa lód.

Polacy lubią morsowanie, a lodowate kąpiele zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Pierwsza w Polsce organizacja, zrzeszająca fanów morsowania, to założony w 1975 r. Gdański Klub Morsów. W 2015 r. Polacy pobili nawet rekord Guinnessa pod względem liczby uczestników morsowania. W czasie Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2015 r. jednocześnie morsowało 1799 osób.

Na zdjęciu rzeszowski klub Sopelek inauguruje sezon na morsowanie 2022/23 w chłodnych wodach jeziora Żwirownia, 15 października 2022.
Na zdjęciu rzeszowski klub Sopelek inauguruje sezon na morsowanie 2022/23 w chłodnych wodach jeziora Żwirownia, 15 października 2022. Paweł Dubiel / Polska Press

Czytaj też: Gdzie najtaniej na narty w Polsce? TOP 13 ośrodków z najtańszymi skipassami na ferie 2023. To zestawienie może Was zaskoczyć

Co daje morsowanie? Jakie ma zalety?

Skąd pomysł na kąpiele w przeręblach? Czy morsowanie naprawdę jest zdrowe?

Morsy odpowiadają, nie bez racji, że zimna woda wpływa hartująco na organizm, a regularne morsowanie pozwala w dużej mierze uodpornić ciało na zimno. Wzmaga też ogólną odporność, parametry krwi i krążenie, polepsza ukrwienie skóry, odstresowane, dodatkowo może stanowić narzędzie hartowania woli.

W czasie lodowatej kąpieli organizm ekspresowo spala kalorie, co także przekonuje do morsowania wiele osób, które chcą dbać o linię.

Czy morsowanie jest bezpieczne?

Morsowanie jest bezpieczne, o ile uprawia się je rozsądnie.

Zimna woda sama w sobie nie ma właściwości leczniczych, a zbyt nagłe zanurzenie może stanowić silny szok dla organizmu. Dlatego morsowanie wymaga rozwagi, świadomości własnego zdrowia, możliwości fizycznych i odpowiedzialności za innych.
Przed rozpoczęciem przygody z morsowaniem trzeba zasięgnąć opinii lekarza.

Kto nie powinien morsować? Morsowanie odradza się osobom z chorobami serca i układu krążenia, miażdżycą, nadciśnieniem i niedoczynnością tarczycy. Kobiety w ciąży także nie powinny morsować.

Jak zacząć morsować?

Zanurzanie w zimnej wodzie powinno być poprzedzone przygotowaniami, tzn. stopniowym przyzwyczajeniem organizmu do chłodu, np. w czasie zimnych pryszniców.

Początkujące morsy powinny zanurzać się w zimnej wodzie tylko na chwilę, do 5 minut. W miarę hartowania organizmu można stopniowo wydłużać czas zimnej kąpieli.

Nie należy morsować w pojedynkę, bo w razie szoku termicznego czy utraty przytomności tylko szybka reakcja innych morsów może uratować przed utonięciem. Dlatego najlepszym pomysłem na rozpoczęcie przygody z morsowaniem jest przyłączenie się do któregoś z klubów morsów i skorzystanie z ich sprawdzonych kąpielisk (morsowisk).

Co jest potrzebne do morsowania?
Morsowanie uprawia się w zwykłym kostiumie kąpielowym. Można założyć czapkę i rękawiczki, niektórzy lubią także wchodzić do wody w mocnych butach. Po wyjściu z wody należy przebrać się w suche i odpowiednio ciepłe ubranie. Dobrze jest zabrać ze sobą termos z gorącym napojem.

Co ile dni można morsować?
Pozytywny wpływ na zdrowie daje morsowanie uprawiane przynajmniej raz w tygodniu. Najlepsze efekty daje morsowanie częstsze i dłuższe – np. trzy razy w tygodniu. Wszystko zależy jednak od indywidualnej kondycji i doświadczenia każdego morsa. Częstotliwość i czas trwania kąpieli należy zwiększać powoli.

Gdzie nie wolno morsować?
Poniżej znajdziecie listę najlepszych, najciekawszych i najlepiej zorganizowanych morsowisk i grup morsów w Polsce. Jednak nie wszędzie można morsować.

Gdzie nie wolno wchodzić do zimnej wody? Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie kąpiele są w ogóle zakazane, i w zbiornikach wodnych, do których nie ma legalnego dojścia. Tak jest w przypadku wód na terenie parków narodowych, do których nie prowadzą wyznaczone dla turystów ścieżki.

Skoro Bałtyk tak przyciąga fanów morsowania z całego świata, nie ma co się dziwić, że w Trójmieście działa wiele organizacji morsów. Na zdjęciu: gdańskie
Skoro Bałtyk tak przyciąga fanów morsowania z całego świata, nie ma co się dziwić, że w Trójmieście działa wiele organizacji morsów.

Na zdjęciu: gdańskie morsy obchodzą lany poniedziałek, 5 kwietnia 2021. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Góry na weekend. TOP 21 miejsc i szlaków, które trzeba zobaczyć w polskich Tatrach. Kapliczka dla Janosika, WC nad przepaścią i inne

Morsowanie w Polsce: najlepsze miejsca dla morsów

Sezon na morsowaine jest już w pełni. Zaczał się w październiku, a w listopadzie polskie morsy obchodziły Święto Niepodległości, hartując swe ciała w lodowatej wodzie. Im niższe temperatury powietrza, tym więcej morsowych klubów i stowarzyszeń organizuje regularne kąpiele w polskich miastach i ich okolicach.

Gdzie morsować w Polsce i jak znaleźć kąpielisko?

W znalezieniu najbliższego Was klubu morsów i morsowiska bardzo pomocna będzie Morsowa Mapa Polski i Świata, wykonana przez Roberta Franckowskiego ze Starogardzkiego Klubu Morsów Miedwianie. Znajdziecie na niej ponad 470 morsowisk w całej Polsce wraz z datami i godzinami sesji zimnych kąpieli lokalnych klubów morsów.

Poniżej prezentujemy najlepsze w Polsce miejsca na morsowanie w sezonie 2022/2023 wraz z lokalnymi klubami morsów, do których warto się przyłączyć! Koniecznie obejrzyjcie galerę z mapami morsowisk i facebookowymi profilami morsowych stowarzyszeń.

Mielno: nieformalna stolica morsowania w Polsce

Zaczynamy od omówienia strefy wybrzeża Bałtyku. To tutaj organizuje się najsłynniejsze polskie imprezy dla morsów.

To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza). W 2023 r. odbył się jubileuszowy, XX Zlot Morsów. Zobaczcie na filmie poniżej, jak bawiły się polskie morsy w czasie wielkiego zlotu:

W Mielnie działają przynajmniej trzy grupy morsów: Koszaliński Klub Morsów Posejdon, Morsiaki Koszalin i mniej formalni Morsacze Biegacze. Morsowanie odbywa się najczęściej w niedzielę ok. godz. 9:00.

Kołobrzeg: morsowanie na poziomie światowym

Kołobrzeski Klub Morsów organizuje Światowy Festiwal Morsowania, na który faktycznie zjeżdżają się fani lodowatych kąpieli z całego świata, w tym fińskie foki i amerykańskie polarne niedźwiedzie.

Otwarcie sezonu morsowania 2022/2023 w Kołobrzegu odbyło się 16 października. Szczegóły dotyczące zabaw i zajęć morsów w Kołobrzegu można znaleźć na facebookowym profilu Kołobrzeskiego Klubu Morsów.

Morsowanie w Trójmieście

Skoro Bałtyk tak przyciąga fanów morsowania z całego świata, nie ma co się dziwić, że w Trójmieście działa wiele organizacji morsów.

 • Na przykład w Jelitkowie można morsować z członkami Gdańskiego Klubu Morsów w każdą sobotę, niedzielę i święta ok. godz. 11:00. 48. sezon morsowania rozpoczęto uroczyście już 2 października 2022.
 • W minionym sezonie na plaży w Brzeźnie w Gdańsku w każdą niedzielę ok. godz. 9:00 rozgrzewali się członkowie grupy Gang Morsiaków. Na razie nie ma jeszcze informacji o początku nowego sezonu w tej grupie.
 • Na gdańskich plażach koło południa można też morsować z grupą Morsy.pl, która ma nawet własną stronę internetową. Sezon w tej grupie morsów także jeszcze się nie zaczął.
 • Sopot ma swój Sopocki Klub Morsa, który spotyka się w niedzielę o godz. 11:30 przy kempingu Park 45. Sezon zaczął się w niedziele 16 października 2022.
 • Z kolei w Gdyni działają Morsy Gdyńskie im. Jana Bobczyka, z którymi można się kąpać w niedziele o 11:00 przy tzw. Chatce Morsów – spa koło plaży przy Polance Redłowskiej. Sezon już się zaczął! Z Morsami gdyńskimi można skontaktować się przez stronę internetową lub profil na Facebooku.
Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Świnoujście: morsowanie na wesoło

W Świnoujściu działa kilka morsowych klubów, z których największy jest chyba Klub Morsów „Morświny”. Członkowie spotykają się na wspólne kąpiele w soboty o 8:00 i w niedziele o 10:00, można skontaktować się z nimi przez profil na Facebooku.

Świnoujście słynie jednak wśród polskich morsów jako miejsce dorocznej Inwazji Morsujących Mikołajów. To impreza, na której spotykają się morsy z całej Polski w aranżacji świątecznej. Organizowana jest parada morsów w mikołajowych czapkach, odbywają się też wybory miss i mistera morsów.

VII Inwazja Morsujących Mikołajów odbyła się w sobotę 4 grudnia 2021 r. Data tegorocznej imprezy nie została jeszcze ogłoszona.

Szczecin: morsowanie w ślad za Pośladem

W okolicach Szczecina działa kilka grup morsów.

 • Na Facebooku aktywna jest np. grupa Morsy Dziewkolicz, zrzeszająca fanów zimnych kąpieli w Odrze Zachodniej.
 • Nad Jeziorem Głębokim morsują członkowie grupy Morsole.
 • Z kolei na plażach po wschodniej stronie Jeziora Dąbie w każdą środę o 20:00 i niedzielę o 10:00 można morsować z goleniowską grupą Mokry Poślad.
 • Stargardzki Klub Morsów Miedwianie morsuje z kolei nad jeziorem Miedwie aż trzy razy w tygodniu: w środy o 17:30, w soboty o 15:30 i niedziele o 11:30. To właśnie ta grupa położyła niemałą zasługę dla polskich morsów, tworząc mapę krajowych i zagranicznych morsowisk.
W Lublinie działa może mniej organizacji morsowych niż w zagłębiach zlokalizowanych bliżej Bałtyku, ale i tutaj entuzjazm do lodowatych kąpieli nie zanika,
W Lublinie działa może mniej organizacji morsowych niż w zagłębiach zlokalizowanych bliżej Bałtyku, ale i tutaj entuzjazm do lodowatych kąpieli nie zanika, lecz raczej rośnie, a morsowanie staje się coraz bardziej popularne.

Morsy z Lublina spotykają się pod sztandarem Lubelskiego Klubu Morsów w każdą niedzielę i święta na plażach Jeziora Zemborzyckiego, najczęściej w okolicach tamy.

Na zdjęciu: lubelskie morsy świętują lany poniedziałek w Zalewie Zemborzyckim, 2 kwietnia 2018. Małgorzata Genca / Polska Press

Czytaj też: Zima na starych zdjęciach. Narty, sanki i kuligi, czyli zimowe zabawy naszych dziadków i pradziadków przed wojną i w czasach PRL

Warszawa: morsowe zagłębie nad Wisłą

Z wybrzeża Bałtyku przenosimy się w głąb kraju. Omówimy teraz najlepsze morsowiska i kluby morsów z największych polskich miast.

W Warszawie działa kilka grup morsów.

 • Na Facebooku aktywna jest np. grupa Morsy Warszawa, zrzeszająca fanów lodowatych kąpieli w Jeziorku Czerniakowskim na Sadybie.
 • Z kolei grupa Krio-faza działa w Pruszkowie i spotyka się w Parku Kultury i Wypoczynku „Mazowsze”.
 • Wśród warszawskich morsów popularna jest też plaża Rusałka na prawym brzegu Wisły (naprzeciwko Zamku Królewskiego), a także Łacha Potocka, czyli podłużne jeziorko przecinające park Kępa Potocka, gdzie spotkają się członkowie grupy Żoliborskie Morsy.

Wiele grup morsów działa też w okolicach Warszawy. Nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie morsują członkowie Klubu Morsów Icebear, a w Wieliszewie Morsy Legionowo. W Łomiankach można spotkać morsujących w Jeziorku Dziekanowskim, a w Żyrardowie – w Zalewie Żyrardowskim.

Morsowanie po krakowsku

Prawdopodobnie największą organizacją morsów w Krakowie jest Krakowski Klub Morsa „Kaloryfer”. Członkowie Klubu morsują w Zalewie Bagry w dzielnicy Pogórze w każdą niedzielę ok. południa. Mają nawet własnego ratownika. Organizowane są imprezy tematyczne, np. morsowanie w Haloween. Z "Kaloryferem" można się skontaktować przez stronę internetową i profil na Facebooku.

Innym popularnym nieformalnym morsowiskiem w Krakowie jest Zalew Zakrzówek, gdzie można spotkać fanów zimnych kąpieli o różnych porach dnia w tygodniu i w weekendy.

Członkowie klubu Wrocławskie Morsy najchętniej spotykają się w weekendy koło południa nad Morskim Okiem na terenie osiedla Zacisze. Rezerwowym miejscem
Członkowie klubu Wrocławskie Morsy najchętniej spotykają się w weekendy koło południa nad Morskim Okiem na terenie osiedla Zacisze. Rezerwowym miejscem spotkań jest plaża przy Kładce Siedleckiej na Oławie.

Na zdjęciu: kąpiel wrocławskich morsów, 7 stycznia 2017. Paweł Relikowski / Polska Press

Łódź: morsowanie na łonie natury

Niemal każde morsowisko to jakaś forma naturalnego zbiornika wodnego. Jednak w Łodzi najpopularniejszym miejscem wśród morsów są Stawy na Arturówku w Lesie Łagiewnickim. Tutejsze morsy taplają się więc dosłownie w środku malowniczego lasu. Morsowanie w Lesie Łagiewnickim to impreza otwarta, chętni proszeni są w soboty ok. godz. 11:00.

Innym popularnym morsowiskiem są stawy nad Nerem w Konstantynowie Łódzkim. Na plaży koło Centrum Sportu i Rekreacji można tu spotkać w weekendy morsujących z kilku różnych klubów.

Wrocław: morsowe zacisze

Członkowie klubu Wrocławskie Morsy najchętniej spotykają się w sezonie w weekendy koło południa nad Morskim Okiem na terenie osidla Zacisze. Rezerwowym miejscem spotkań jest plaża przy Kładce Siedleckiej na Oławie. Na razie klub nie otworzył jeszcze oficjalnie sezonu na morsowanie.

Czytaj też: Termy w Zakopanem i okolicach na ferie z dziećmi. Bukowina, Białka, Szaflary, Chochołów: ceny biletów, dodatkowe atrakcje dla dzieci

Poznań: tu każdy mors znajdzie coś dla siebie

W Poznaniu działa kilka klubów zrzeszających fanów morsowania. Kąpiele w lodowatej wodzie organizowane są w aż czterech głównych zbiornikach wodnych, tak że każdy entuzjasta morsowania znajdzie tu coś dla siebie.

Do największych klubów morsowych na terenie Poznania należą Morsy Poznań, które organizują sobie zimne kąpiele w niedziele o godz. 11:00 w Jeziorze Kierskim. Tutejszym morsom życie uprzyjemnia sauna na kółkach, dostępna niemal co tydzień. Sezon zaczął się 23 października 2022 o godz. 11:00 na Plaży Łąbędziej.

Wielkopolski Klub Pływania Zimowego MINUS organizuje własne kąpiele w pobliskim Jeziorze Strzeszyńskim, także w niedziele o 11:00. Sezon rozpoczęta 13 listopada 2022.

Innym popularnym poznańskim morsowiskiem, leżącym najbliżej centrum miasta, jest Jezioro Rusałka, gdzie spotkać można członków grupy Piątkowo na Biegowo (PnB) Morsy. Sezon zaczął się 6 listopada 2022.

Bydgoszcz: morsowanie w Brdzie

Na terenie Bydgoszczy miejscowe morsy zorganizowały się w Bydgoski Klub Morsów. Kąpią się przede wszystkim w Brdzie przy plażach Wyspy Młyńskiej w środy o 19:00 i soboty o 15:30.
Uroczysta inauguracja sezonu nastąpiła 23 października.

Wśród warszawskich morsów popularna jest też plaża Rusałka na prawym brzegu Wisły (naprzeciwko Zamku Królewskiego), a także Łacha Potocka, czyli podłużne
Wśród warszawskich morsów popularna jest też plaża Rusałka na prawym brzegu Wisły (naprzeciwko Zamku Królewskiego), a także Łacha Potocka, czyli podłużne jeziorko przecinające park Kępa Potocka, gdzie spotkają się członkowie grupy Żoliborskie Morsy. Krystian Dobuszyński / Polska Press

Lublin: morsów nie brakuje nawet daleko od morza

W Lublinie działa może mniej organizacji morsowych niż w zagłębiach zlokalizowanych bliżej Bałtyku, ale i tutaj entuzjazm do lodowatych kąpieli nie zanika, lecz raczej rośnie, a morsowanie staje się coraz bardziej popularne.

Morsy z Lublina spotykają się pod sztandarem Lubelskiego Klubu Morsów, który niedawno obchodził swoje 10-lecie. Morsowanie odbywa się na plażach Jeziora Zemborzyckiego, najczęściej w okolicach tamy, w niedziele. Sezon zaczął się na początlku listopada 2022.

Białystok: morsowanie po podlasku

W Białymstoku i okolicach szyku zadają co najmniej trzy większe kluby morsów.

 • Morsy Białystok spotykają się w środy o 18:30 nad Supraślem, tuż obok Jurajskiego Parku Dinozaurów, a także w niedziele o 13:00 przy Stawach Dojlidzkich. Tam też spotkać można Morsiątka Białystok, kąpiące się w niedziele w samo południe. Sezon został inaugurowany już 2 października 2022.
 • Podlaski Klub Morsów zrzesza z kolei fanów zimnych kąpieli z okolic Wasilkowa. Morsują w niedziele o 13:00 i mają nawet własną stronę internetową. Sezon już trwa.

Katowice: Arktyka nad stawem Morawa

 • Katowicki Klub Morsów Arktyka organizuje morsowanie w weekendy w stawie Morawa w Szopienicach. Sezon już się zaczął; Klub zdążył już nawet zorganizować I Zlot Morsów w Katowicach w Dolinie Trzech Stawów.
 • Po drugiej stronie Katowic, w Świętochłowicach, działają aż dwa morsowe kluby. Sekcja Morsowania i Lodowego Pływania Termoklina morsuje w otwartym basenie ekologicznym „Skałka”. Sezon zaczął się już we wrześniu 2022.
 • Z kolei Świętochłowicki Klub Morsów Harciole spotyka się w środy o 18:30 i weekendy o 12:30, by zażywać lodowatej kąpieli w Stawie Skałka. Sezon zaczął się 15 października 2022.

Rzeszów, czyli sopelki morsują

W Rzeszowie miłośnicy morsowania zrzeszają się w klubie Sopelek. Sezon inaugurowano 15 października 2022. Kąpiele odbywają się w Jeziorze Żwirownia. Z członkami klubu można się skontaktować na oficjalnym profilu na Facebooku, a także na stronie internetowej Sopelka.

Morsowanie 2022/23 – galeria zdjęć

Zapraszamy do galerii zdjęć polskich morsów i morsowisk.

To właśnie w Mielnie co roku w lutym organizowany jest Międzynarodowy Zlot Morsów. Zlot uświetniają parady morsów i grupowe kąpiele w baliach. Na promenadzie stoi nawet pomnik morsa (zwierzęcia, nie kąpielowicza).Jubileuszowy XX Zlot odbędzie się w dniach 9-12 lutego 2023.Na zdjęciu: V Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, 2008.

Morsowanie w Polsce: najlepsze kąpieliska dla morsów w sezon...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Morsowanie w Polsce: najlepsze kąpieliska dla morsów w sezonie 2023. Co daje morsowanie, jak zacząć morsować? - Strona Podróży

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni