MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Motylkowe szpitale ratują życie

Agata Pustułka
Cudownie jest robić rzeczy, które wywołują uśmiech dzieci - przekonuje Maciej Kot, plastyk i psycholog
Cudownie jest robić rzeczy, które wywołują uśmiech dzieci - przekonuje Maciej Kot, plastyk i psycholog ARCHIWUM MACIEJA KOTA
Akcja "Ratuj życie" rozpocznie się wkrótce w katowickiej Klinice Hematologii, gdzie Maciej Kot, plastyk i psycholog, pragnie tak zaaranżować wnętrza, by paleta barw i dźwięków działała na pacjentów terapeutycznie. Rozmawia Agata Pustułka

Od ponad 9 lat zmienia pan oblicze szpitali, zwłaszcza oddziałów dziecięcych, przeobrażając je w krainy baśni. Skąd ten pomysł?
Najpiękniejszym celem każdego człowieka jest dawać choć odrobinę dobra drugiej istocie, nie być obojętnym na ból i cierpienie. Moja pasja to nie przypadek, a raczej przeznaczenie. Cudownie jest robić rzeczy, które budują uśmiech, nie tylko u chorych ludzi.

Ile przedsięwzięć pan do tej pory zrealizował?
Realizacje moich projektów to nie tylko szpitale, choć wiele osób właśnie z nimi mnie kojarzy. Samo poznawanie ludzi, tych znanych i tych mniej, odzwierciedla się potem w nowych wyzwaniach scenograficznych, muzycznych czy reżyserskich. Moje życie i nowe doświadczenia inspirują do różnych projektów, które mają głównie na celu pomoc ludziom chorym oraz możliwość przywracania godności i należytego miejsca tym ludziom w świecie ludzi zdrowych. Zrealizowałem już ponad 90 projektów oddziałów dziecięcych w Polsce. Ostatnio, z czego się cieszę, moje prace zostały docenione w Paryżu. Jestem zapraszany do realizacji wielu projektów nie tylko w Europie, ale też w USA i Kanadzie. Mimo że w wielu szpitalach odbierany byłem z wielką serdecznością, jest takie miejsce, które wspominam szczególnie miło. To Centrum Pediatrii w Sosnowcu. Często rozmawiam z dyrektorem tego szpitala, Andrzejem Siwcem, i wspominamy, jak przecierałem szlaki. Jest tam kawał mojego życia.

Jaki wpływ na leczenie pacjentów mają barwy?
Barwy mają w naszym życiu znaczenie integracyjne. Są wszędzie obecne. Dobrze dobrany kolor może koić ból. Barwy mają magiczny wpływ na ludzi i dlatego cieszę się, że ten dar mogę wykorzystywać w sztuce leczenia.

Które z barw są dla pacjentów najkorzystniejsze?
Welwety stanowią moją ulubioną gamę barw. Mają one moc psychostymulującą. Źródłem inspiracji są też woda i jej odcienie.

Uczestniczył pan w przedsięwzięciach z Jolantą Kwaśniewską i Anną Dymną. Jakie były efekty tych działań?
Cieszę się, że zostałem dostrzeżony i mogłem uczestniczyć w realizacji wielu pomysłów. Jolanta Kwaśniewska wybrała mnie do stworzenia premierowego programu "Motylkowe szpitale" i właśnie od tego się rozpoczęła moja wielka przygoda. Z Anną Dymną łączy nas program pomocy ludziom niepełnosprawnym. Przez dwa lata pracowałem w największych instytutach rehabilitacji, neurologii i neuroinfekcji. Wiele mnie to nauczyło. Zwłaszcza wiary w cel. Wspieram też wiele akcji na rzecz dystrofii, stwardnienia rozsianego czy innych chorób mięśniowych. Widząc np. chorą Karolinę, która jest moją przyjaciółką, obserwuję, jak walczy ciężko z chorobą. Mimo cierpienia ma uśmiech na buzi i wiarę, że znajdzie się lek, który jej pomoże.

Jest pan pomysłodawcą wielkiej akcji "Save Life", czyli "Ratuj życie". Kiedy i dlaczego narodził się ten pomysł?
Stało się to podczas pewnego spotkania z menadżerem Mariuszem Gajowcem. Ratowanie życia jest bezcenne, gdyż nie ma ono ceny. Postanowiliśmy zwrócić uwagę na niezwykle ważną problematykę transplantacji szpiku. Akcja "Ratuj życie" rozpocznie się w katowickiej Klinice Hematologii, gdzie pragnę tak zaaranżować wnętrza, by tworząc synergię barw i dźwięków, działały na pacjentów terapeutycznie. Projektując przestrzenne instalacje pragnę, by pacjenci czuli siłę życia, radość i wiarę. Projekt wymaga pieniędzy, które będziemy musieli zdobyć, ale wierzę w cel przedsięwzięcia, jak i jego sukces. Mówiąc szczerze, traktuję ten projekt jak projekt życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni