Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mówimy po śląsku

HW-M
Z gwarą śląską jest ten kłopot, że ma ona wiele odmian i wariantów, czasem obowiązujących tylko na niewielkim obszarze. Próby jej skodyfikowania zajmują naukowców od wielu lat, na razie nie udało się jednak opracować spójnego zapisu ortograficznego ani fonetycznego.

Mimo to każda publikacja w gwarze śląskiej budzi zainteresowanie, powstają nawet pisane po śląsku utwory literackie, by wspomnieć sztukę Stanisława Mutza "Polterabend", wystawioną w Teatrze Śląskim.
"Słownik gwar śląskich" Barbary i Adama Podgórskich ma charakter popularny i przeznaczony jest, jak się wydaje, przede wszystkim dla osób z innych regionów Polski.

Zdaniem doc. dr hab. Aldony Skudrzyk z Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego to pozycja cenna ze względu na "znaczny zasób ilościowy haseł", choć ograniczona głównie do jednej odmiany - tej z okolic z Górnego Śląska. Penetracja tego obszaru zaowocowała jednak spisem słów, które powoli wychodzą z użycia lub używane są coraz rzadziej. W przypadku leksykalnych zapożyczeń, autorzy "Słownik gwar śląskich" podają język, z którego dane słowo pochodzi.

Barbara i Adam Podgórscy, Słownik gwar śląskich, Wydawnictwo KOS, Katowice 2008, cena - ok. 40 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!