Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możemy ubiegać się o skrócenie lub przerwę w odbywaniu kwarantanny. W jakich przypadkach?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. podlaskiego wydają decyzje o skróceniu lub przerwie w odbywaniu kwarantanny jedynie w wyjątkowych życiowo i zdrowotnie sytuacjach. Aby zobaczyć w jakich, kliknij w strzałkę!
Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. podlaskiego wydają decyzje o skróceniu lub przerwie w odbywaniu kwarantanny jedynie w wyjątkowych życiowo i zdrowotnie sytuacjach. Aby zobaczyć w jakich, kliknij w strzałkę! Pixabay
Niewiele osób wie, że można ubiegać się o czasowe zwolnienie z odbywania kwarantanny lub jej skrócenie. Taką możliwość daje prawo jedynie w wyjątkowych sytuacjach życiowych. Kiedy możemy wnioskować o przerwę lub skrócenie kwarantanny? I jak to zrobić? Zapytaliśmy o to Ewę Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.

Przypomnijmy, że kwarantanna jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie. Odosobnienie osoby chorej (zakażonej) to izolacja. Obie formy odosobnienia mają zapobiec szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Jak okazuje się, istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy możemy uzyskać zgodę sanepidu na czasowe zwolnienie (przerwę) w odbywaniu kwarantanny lub jej skrócenie. Co istotne, takiego prawa nie mają osoby odbywające izolację (a więc zakażone koronawirusem).

Przeczytaj też:

W jakich sytuacjach uzyskamy przerwę w kwarantannie?

- Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne woj. podlaskiego wydają takie decyzje jedynie w wyjątkowych życiowo i zdrowotnie sytuacjach - podkreśla Ewa Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.

Przejdź do galerii zdjęć, aby zobaczyć, w jakich sytuacjach możemy ubiegać się o czasowe zwolnienie z kwarantanny.

Możliwość skrócenia lub czasowego zwolnienia z odbywania obowiązkowej kwarantanny istnieje od początku pandemii koronawirusa. Taką decyzję podejmuje każdorazowo Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na wniosek zainteresowanego.

Przeczytaj też:

Wniosek o o skrócenie lub czasowe zwolnienie z odbywania obowiązkowej kwarantanny można złożyć telefonicznie, pisemnie, przesyłać pocztą elektroniczną lub za pomocą formularza na stronie www.gov.pl.

- Każdy wniosek o skrócenie lub czasowe zwolnienie z odbywania obowiązkowej kwarantanny wraz z uzasadnieniem i dołączonymi dokumentami potwierdzającymi zaistniałą sytuację rozpatrywany jest indywidualnie. Określane są także warunki, jakie osoba zainteresowana musi spełnić, m.in. posiadać negatywny wynik testu molekularnego na obecność koronawirusa - informuje Ewa Jakubowicz.

Decyzja właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej o skróceniu lub czasowym zwolnieniu z odbywania obowiązkowej kwarantanny wydawana jest na czas ustalany indywidualnie dla każdego przypadku (niezbędny do załatwienia określonej sprawy),
oznaczony datą i godziną.

- Decyzja przekazywana jest wnioskodawcy. W systemie teleinformatycznym wpisywany jest stosowany komentarz widoczny dla policji. Policja może także zostać bezpośrednio poinformowana o zaistniałym fakcie - mówi p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku.

Przeczytaj też:

Jak podkreśla sanepid, wszystkie osoby, które czasowo zwolniono z odbywania obowiązkowej kwarantanny, zobowiązane są do bezwzględnego przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Możemy ubiegać się o skrócenie lub przerwę w odbywaniu kwarantanny. W jakich przypadkach? - Kurier Poranny