Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz umrzeć, gdy złamiesz kość udową...

Agata Pustułka
Co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu bliższego końca kości udowej. Uzupełnianie niedoborów wapnia, przy właściwej podaży witaminy D, stanowi podstawę profilaktyki i niezbędny element leczenia osteoporozy.

Już po 30 roku życia proces utraty masy kostnej u kobiet może zacząć przeważać nad jej tworzeniem. Mimo tego w Polsce aż 92 proc. kobiet po 40 roku życia ignoruje ten problem i twierdzi, że osteoporoza ich nie dotyczy.

Kości i zęby zdrowego człowieka w znaczącej części zbudowane są z wapnia, głównie w postaci fosforanów. Z wiekiem mikroarchitektura szkieletu zaczyna ulegać zmianom, które prowadzą do zmniejszania masy kości i ich gęstości. Zjawiska te mogą być przyspieszone przez niedobory wapnia w organizmie. Utrata masy kostnej i dodatkowo niska zawartość związków wapnia w diecie mogą prowadzić do osteoporozy.

Znaczące zmniejszenie gęstości kości może prowadzić do osteopenii, a następnie osteoporozy - choroby szkieletu, która charakteryzuje się upośledzoną wytrzymałością kości, co powoduje zwiększone ryzyko złamania. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów, z których tylko 25-30 proc. objawia się w postaci ostrego bólu. Inną szczególnie groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. W jego wyniku 50 proc. poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu.

Jak pokazują wyniki badań kobiety uważają, że osteoporoza nie stanowi dla nich zagrożenia. 92 proc. kobiet w wieku 40+ twierdzi, że ten problem ich nie dotyczy, mimo tego, że nigdy wcześniej nie badało się w tym kierunku. Tymczasem aż 77 proc. kobiet po 50 roku życia ma osteopenię lub osteoporozę. Szacuje się także, że około 40 proc. kobiet i 13-22 proc. mężczyzn 50-letnich dozna co najmniej jednego złamania osteoporotycznego do końca życia.

Istniejący problem osteoporozy potwierdzają także rezultaty uzyskane w ogólnopolskim badaniu gęstości kości „Calpebus 2015”, przeprowadzonym dla w 7 miastach w Polsce. Okazało się, że 41 proc. z przebadanych 707 osób miało wyniki mogące świadczyć o osteopenii, a 27 proc. o osteoporozie. Badania pokazały też, że niedobory wapnia nie są tylko problemem osób starszych. Najmłodsza kobieta z wynikiem badania sugerującym osteoporozę miała 40 lat, zaś najmłodszy mężczyzna - 37 lat.

Mimo tego, że badanie gęstości kości (densytometria) jest nieskomplikowanym i przystępnym badaniem pozwalającym na wczesne wykrycie ryzyka choroby, aż 80% kobiet po 40 roku życia nigdy nie badało kości .

Chcąc uniknąć osteoporozy warto uświadomić sobie jak ważna jest profilaktyka. Podstawowym jej elementem powinna być zdrowa, urozmaicona, bogata w wapń dieta. Często jednak nie stosujemy się do jej zasad i nie dostarczamy z pożywieniem odpowiedniej ilości wapnia. Uzupełnianie niedoborów wapnia, przy właściwej podaży witaminy D, stanowi podstawę profilaktyki i niezbędny element leczenia osteoporozy; jeśli choroba już występuje. Inne elementy profilaktyki osteoporozy to dopasowana do możliwości aktywność ruchowa, zapobieganie upadkom, a także identyfikacja osób szczególnie narażonych i wczesne rozpoznanie, głównie poprzez badanie densytometryczne, i wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!