Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK w Częstochowie: czerwony napis znajdujący się na biurowcu zostanie usunięty?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Usuną czerwony napis znajdujący się na biurowcu częstochowskiego MPK?
Usuną czerwony napis znajdujący się na biurowcu częstochowskiego MPK? Piotr Ciastek
W ciągu trzech miesięcy czerwony napis znajdujący się na fasadzie biurowca zajezdni MPK w Częstochowie powinien zniknąć - tak przynajmniej twierdzą społecznicy z grupy Elanex. Usunięcie go ma być efektem protestów mieszkańców, miłośników komunikacji miejskiej, architektów oraz decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Według społeczników z Grupy Elanex sprawa miała swój początek przed laty. Pod koniec 2018 roku na wniosek mieszkańców Ostatniego Grosza, miłośników komunikacji miejskiej oraz architektów oburzonych oszpeceniem charakterystycznego budynku pochylił się nad nią Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ten miał potwierdzić, że ogromny napis jest niezgodny nie tylko z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ale też z projektem termomodernizacji, zgłoszonym wcześniej w Urzędzie Miasta. Pod koniec lutego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał usunięcie czerwonych liter.

- Na Ostatnim Groszu obowiązuje plan miejscowy, który zabrania umieszczania kolorowych napisów na wyższych kondygnacjach budynków – tłumaczą społecznicy z Grupy Elanex. – Tymczasem dyrekcja MPK pomimo apelu mieszkańców dokończyła napis, a następnie wynajęła kancelarię prawną, aby odwołać się od decyzji PINB nakazującej przerwanie prac. W efekcie sprawa trafiła do nadzoru w Katowicach, a później także do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Obydwie instancje przyznały rację inspektorowi - wyjaśniają.

Społecznicy z Grupy Elanex podkreślają, że napis jest niezgodny z planem miejscowym, projektem architektonicznym oraz zasadami liternictwa. Ich zdaniem zarząd MPK powinien, jak najszybciej przywrócić wygląd gmachu do stanu zgodnego z prawem.

– Należałoby też pociągnąć do odpowiedzialności finansowej osobę, która samowolnie, wbrew projektowi i planowi miejscowemu zdecydowała o umieszczeniu napisu. Nie wiemy, ile pieniędzy częstochowian zmarnowano na wynajęcie kancelarii prawnej, ale koszt przyszłego przemalowania fasady na biało szacujemy nawet na 150-200 tysięcy złotych. I to w sytuacji, kiedy przewoźnika nie stać na bieżącą konserwację automatów biletowych, a wynagrodzenia kierowców oraz motorniczych coraz bardziej odbiegają od pensji ich koleżanek i kolegów z innych miast – zaznaczają.

Częstochowskie MPK jak na razie nie chce szerzej komentować sprawy. Przyznaje, że rzeczywiście otrzymało korespondencję administracyjną dotyczącą termomodernizacji budynku i rzeczonego napisu.

- Aktualnie jest ona poddawana analizie prawnej. Po jej zakończeniu spółka będzie mogła odnieść się do przedmiotu sprawy - podsumowuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MPK w Częstochowie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera