Jacek Czaplewski
Chorwacja w półfinale dzięki karnym! Brazylia wraca do domu z niczym
Chorwacja w półfinale dzięki karnym! Brazylia wraca do domu z niczym PAP, EPA
MŚ 2022. Chorwacja jako pierwsza awansowała do półfinału mundialu! Dopiero po rzutach karnych wyeliminowała faworyzowaną Brazylię. Canarinhos zmarnowali aż dwie z czterech prób, dlatego przegrali 2:4.

MŚ 2022. Mecz Chorwacja - Brazylia 0:0, 1:1 pd., 4:2 k.

Chorwacja przystępowała do gry jako aktualny wicemistrz świata, ale to Brazylię stawiano w roli faworyta. Początek meczu okazał się dość zaskakujący. Canarinhos wpuścili Chorwatów na własną połowę, pozwolili im dość swobodnie rozgrywać piłkę i nawet dochodzić do sytuacji strzeleckich. W 12 minucie bliski szczęścia był choćby Ivan Perisić. Na prawej flance wiele do powiedzenia miał natomiast były obrońca Legii Warszawa, Josip Juranović. Jura, jak mawiał na niego Czesław Michniewicz, bez większych problemów odnajdywał wolne przestrzenie, skąd dogrywał w pole karne. W jednej z akcji został trafiony korkiem w czoło przez Danilo, dlatego sędzia z Anglii sięgnął po żółtą kartkę.

Przed przerwą Brazylia wyglądała na drużynę ostrożną, może nawet trochę przytłoczoną rangą meczu. Chociaż Korei Południowej (4:1) wbiła cztery bramki do 36 minuty to z Chorwacją tak łatwo nie poszło. I nie chodzi nawet o same trafienia, ale w ogóle dochodzenie do sytuacji. Bogiem a prawdą w pierwszej połowie bramkarz Dominik Livaković obronił tylko czytelne strzały, włącznie z tym Neymara, który zagrał "na klepkę" z Richarlisonem. - Chorwacja jest świetnie zorganizowana. Brazylia może coś zdziałać jedynie indywidualnie - komentował Sebastian Mila dla TVP.

Wreszcie od początku drugiej połowy Brazylia zaczęła robić to co umie najlepiej, czyli atakować. W ciągu paru minut stworzyła trzy dogodne sytuacje, ale próby Neymara, przedzielone strzałem Viniciusa Juniora, obronił znów świetnie dysponowany Livaković. Mecz się otworzył, bo Chowacja bynajmniej nie zrezygnowała z dobrych praktyk zastosowanych przed przerwą. Nadal wiele do powiedzenia mieli Luka Modrić czy ofensywnie nastawiony Juranović, od którego następnego transferu Legia zagwarantowała sobie aż 10 procent.

Wraz z upływem minut przewaga Brazylii tylko rosła. Mimo naporu zwycięska bramka w drugiej połowie jednak nie padła. Dalej znakomicie na linii interweniował Livaković fetowany przez kibiców - dlatego sędzia zaordynował dogrywkę; pierwszą w ćwierćfinale, trzecią na turnieju.

Wreszcie tuż przed zakończeniem pierwszej połowy dogrywki padła pierwsza bramka. Brazylijczycy przeprowadzili genialną wymianę podań. Akcję zaczął i skończył Neymar; najpierw zagrał na klepkę z Rodrygo, potem również z Lucasem Paquetą, aż w końcu minął bramkarza, by załadować piłkę pod poprzeczkę. Tym golem Neymar zrównał się dorobkiem z legendarnym Pele; obaj dla Canarinhos zdobyli po 77 bramek.

Brazylia była w siódmym niebie, ale waleczna Chorwacja postawiła wszystko na jedną kartę i ostatkiem sił doprowadziła do wyrównania. Do konkursu rzutów karnych wpuścił ją zmiennik z Dinama Zagrzeb, Bruno Petković, wieńczący szybką akcję w 117 minucie. Był to pierwszy (!) celny strzał Chorwatów w całym spotkaniu.

Karne rozegrano na bramkę, za którą siedziało mnóstwo Brazylijczyków. W pierwszej serii próbę nerwów wytrzymali jednak Chorwaci: Nikola Vlasić nie zmarnował swojego podejścia, za to Dominik Livaković wyczuł Rodrygo - i zrobiło się 1:0. W drugiej serii nie pomylili się ani Casemiro, ani Luka Modrić. W trzeciej znowu byliśmy świadkami bezbłędnych prób. Aż wreszcie w czwartej Marquinhos obił słupek i sędzia zakończył konkurs wynikiem 4:2 dla Chorwacji!

Rywalem Chorwacji w półfinale będzie zwycięzca pary Holandia - Argentyna.

Piłkarz meczu: Dominik Livaković