MŚ koszykarzy: Polska – Argentyna 65:91 RELACJA, WYNIK Sroga lekcja od Argentyńczyków. We wtorek ćwierćfinał z Hiszpanią

Trener Mike Taylor nie miał szczęśliwej miny.
Trener Mike Taylor nie miał szczęśliwej miny. Łukasz Kaczanowski
W ostatnim swoim meczu drugiej fazy grupowej mistrzostw świata koszykarzy Polska przegrała z Argentyną 65:91 (14:20, 13:22, 14:28, 24:21). Najwięcej punktów dla Polski zdobyli: A.J. Slaughter 16 i Karol Gruszecki 11. Polacy już wcześniej zapewnili sobie awans do ćwierćfinału, w którym zagrają we wtorek z Hiszpanią.

W niedzielę spotkały się dwie dotąd niepokonane drużyny mistrzostw świata, aby zagrać o 1. miejsce w grupie I. Kolejność była ważna, bo pary ćwierćfinałowe powstają „na krzyż”, w naszym wypadku z grupą J.

Wprawdzie mecz zaczął się od prowadzenia Argentyńczyków, jednak po rzucie za trzy punkty Mateusza Ponitki Polacy mieli „oczko” przewagi 5:4. Przy stanie 5:8 wszystkie kosze dla rywali Biało-Czerwonych zdobył Marcos Delia. Po koszu Facundo Campazzo było 7:14.

Argentyńczycy grali z rozmachem, fantazją, kilka razy pakowali piłkę do kosza, jednak Polacy starali się dotrzymywać kroku i po „trójce” A.J. Slaughtera było 14:18. Pierwszą kwartę Polska przegrała 14:20.

Na początku drugiej kwarty Polacy się pogubili, tracili piłkę i zrobiło się 14:25, a trener Mike Taylor poprosił o przerwę. Ruchliwi Argentyńczycy sprawiali ogromne problemy polskiej drużynie i po kolejnej stracie odskoczyli na 20:34 po „pace” Gabriela Decka. Znów Taylor wziął czas i ponownie nic to nie dało było 20:37 – za trzy trafił Luca Vildoza. Efektowna akcji Slaughtera z Aleksandrem Balcerowskim (22:37) wywołała aplauz w hali i dała nam trochę nadziei na poprawienie nastrojów w tym meczu. Schodząc do szatni na przerwę Polska przegrywała 27:42.

Po „trójce” Adama Waczyńskiego i koszu Slaughtera Polacy odrobili część strat (37:46). Argentyńczycy przeczekali polski zryw, opanowali sytuację i rzucali jak natchnieni, dając szkołę Biało-Czerwonym – 37:60, następnie 39:70, kończąc trzecią kwartę wynikiem 41:70.

Trener Argentyńczyków Sergio Hernandez wprowadzał do gry rezerwowych, co nie znaczyło, że Polacy mieli łatwiej. Drużyna z 5. miejsca w rankingu (Polska przed MŚ była 25) pokazywała klasę. W drużynie trenera Taylora więcej minut dostał Karol Gruszecki. Polacy na otarcie łez wygrali ostatnią kwartę 24:21, ale mieli w tym meczu aż 23 straty.

O tym z kim Polska zagra we wtorkowym ćwierćfinale w Szanghaju (godz. 15) zdecydował mecz w grupie J Hiszpania – Serbia, wygrany przez Hiszpanów 81:69. Hiszpania wygrała swoją grupę, Polska jest druga w grupie I.