MŚ Koszykarzy: Polska – Hiszpania 78:90 RELACJA, WYNIK Polacy nie dali rady Hiszpanii w 1/4 finału mistrzostw świata. Zagrają o miejsca 5-8

Damian Kulig i jego koledzy z reprezentacji przegrali w ćwierćfinale mistrzostw świata. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W ćwierćfinale mistrzostw świata koszykarzy w Chinach Polska przegrała z Hiszpanią 78:90 (18:22, 23:24, 17:21, 20:23). W czwartek Polacy zagrają w pierwszym meczu o miejsca 5-8, a przeciwnikiem będzie przegrany z ćwierćfinałowej pary Czechy - Australia.

Wtorek na koszykarskim mundialu rozpoczął się od dużej niespodzianki, bo Argentyna pokonała faworytów do mistrzostwa Serbów 97:87. Drugim ćwierćfinałem tego dnia był mecz Polaków z Hiszpanami, zajmującymi 2. miejsce w rankingu FIBA.

Biało-Czerwoni od początku podjęli twardą walkę i prowadzili 4:2 i 6:4. Potem gra polegała na tym, że Hiszpanie wypracowywali sobie kilka punktów przewagi, a Polacy odrabiali straty. Było 6:10 i 9:10, następnie 9:16, a gdy Adam Waczyński, Łukasz Koszarek i Damian Kulig trafili za trzy punkty, mieliśmy remis 18:18. Pierwsza kwarta skończyła się wynikiem 18:22.

Gdy dobrze spisujący się A.J. Slaughter przymierzył za trzy punkty i było 28:29. I znów rywal uciekł, bo tym razem dwukrotnie Juancho Hernangomez i raz Rudy Fernandez popisali się „trójkami”, co dało Hiszpanii 10 punktów przewagi 28:38. Polacy nie dawali za wygraną. Adam Hrycaniuk dobił rzut wolny Aarona Cela i ponownie było blisko – 37:39. Do szatni zespoły schodziły z wynikiem 41:46 dającym nadzieję polskiej drużynie na pomyślny koniec meczu,.

Wprawdzie po rzucie za trzy punkty Ponitki było 44:48, ale w tej sztuce prawdziwym fachowcem jest Rudy Fernandez, który nas katował takimi rzutami. W momencie gdy miał pięć celnych na pięć prób Hiszpania „odjechała” na 44:56. Trener Mike Taylor poprosił o czas. Wkrótce po przerwie było 44:58. „Trójki” Slaughter i Kuliga trzymały Polaków w grze – 52:62, bo przegrywaliśmy już 49:62.

Efektowna akcja Slouthera wywołała aplauz na trybunach i kolejne punkty dla Polski – 54:62. Po koszu Michała Sokołowskiego było 58:65. Znów nadzieja wróciła do Polaków, a Hiszpanie się gubili, popełniając błąd 24 sekund, a następnie tracąc piłkę. Polska przed ostatnią kwartą przegrywała jednak 58:67.

Dzięki akcji 2+1 Slaughtera wynik brzmiał 61:67 i znów Hiszpanie uciekli – 61:72. Po kolejnej "trójce" Slouthera było 70:76, a gdy trafił Waczyński 72:76. Kolejny raz Hiszpanie nie pozwolili na więcej i szybko mieli 13 punktów przewagi - 72:85 (jak natchniony trafiał za trzy punkty Ricky Rubio), następnie 15 punktów - 72:87.

Na ostatnie fragmenty obaj trenerzy wprowadzili wszystkich rezerwowych.

- Nie mieliśmy recepty na rzuty i podania Ricky’ego Rubio. Walczyliśmy, mieliśmy tylko cztery punkty straty w czwartej kwarcie, ale czapki z głów przed Hiszpanami, byli lepsi i zagrają w półfinale - powiedział kapitan Polaków Adam Waczyński. - Jestem dumny z tego zespołu, bo podjęliśmy walkę. Staraliśmy się walczyć, ale Hiszpanie byli lepsi i awansowali do półfinału.

Ćwierćfinały mistrzostw świata

Szanghaj: Polska – Hiszpania 78:90 (18:22, 23:24, 17:21, 20:23)

Polska: Slaughter 19 (4x3), Waczyński 15 (1), Sokołowski 11 (1), Kulig 10 (2), Ponitka 9 (1), Hrycaniuk 8, Cel 3, Koszarek 3 (1), Balcerowski 0, Gruszecki 0, Łączyński 0, Olejniczak 0.

Hiszpania: W. Hernangomez 18, Rubio 19 (3x3), Fernandez 16 (5), J. Hernangomez 14 (3), M. Gasol 10, Claver 6, Llull 4, Oriola 2, Ribas 1, Rabaseda 0, Colom 0, Beiran 0.

Dongguan: Argentyna - Serbia 97:87 (25:23, 29:26, 14:18, 29:20)

W środę grają: USA - Francja (godz. 13), Australia -
Czechy (godz. 15)

O miejsca 5-8: Serbia - USA/Francja (12.09, godz. 13), Polska - Australia/Czechy (12.09, godz. 15),

Półfinały (13.09): Argentyna - USA/Francja, Hiszpania - Australia/Czechy