MŚ w Pekinie. Anita Włodarczyk mistrzynią świata w rzucie młotem!

Andrzej Czekaj
Anita Włodarczyk mistrzynią świata! Anita Włodarczyk wygrała w czwartek konkurs rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata rozgrywanych w Pekinie. To jej drugi tytuł mistrzyni świata, pierwszy wywalczyła w 2009 roku w Berlinie.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:00:

Polka zakończyła konkurs z rezultatem 80,85 m, co jest najlepszym wynikiem w historii MŚ. Druga była Chinka Wenxiu Zhang, a trzecia Francuzka Alexandra Tavernier.

To szósty medal Biało-Czerwonych w Pekinie i drugi złoty. Wcześniej mistrzem świata został również młociarz Paweł Fajdek, a wicemistrzem w biegu na 800 m Adam Kszczot. Brązowe medale wywalczyli: Wojciech Nowicki (rzut młotem), a także Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski (obaj w skoku o tyczce).

Anita Włodarczyk mistrzynią świata! Polka zdeklasowała rywalki i otarła się o rekord świata

LEKKOATLETYCZNE MISTRZOSTWA ŚWIATA PEKIN 2015

Zarówno polscy lekkoatleci startujący w trwających od soboty Mistrzostwach Świata w Pekinie jak i kibice mają powody do zadowolenia. Biało-czerwoni od początku imprezy prezentują bardzo wysoką formę, która przekłada się tym samym na miejsca na podium pekińskich zawodów. Zawody w stolicy Chin dopiero się rozkręcają, a na medalowym koncie Polaków jest już 5 medali. Brązowe krążki w skoku o tyczce wywalczyli ex equo Paweł Wojciechowski i Piotr Lisek, uzyskując taki sam wynik 5,80. Z tytułem wicemistrza Świata z Pekinu wróci Adam Kszczot. Jednak to nie koniec dorobku medalowego Polaków. Już w pierwszym dniu zawodów w finale rzutu młotem mężczyzn Polacy sięgnęli po dwa krążki – na najniższym stopniu podium stanął Wojciech Nowicki, a tytuł mistrza Świata sprzed dwóch lat z Moskwy obronił Paweł Fajdek uzyskując odległość 80.88.

W ślady Fajdka, świeżo upieczonego mistrza Świata zamierza pójść w czwartek Anita Włodarczyk. Pochodząca z Rawicza zawodniczka jest w świetnej formie, co udowodniła podczas środowych eliminacji do czwartkowego konkursu finałowego. Do uzyskania kwalifikacji Polce wystarczyła tylko jedna próba, w której uzyskała wynik 75.01 o dwa i pół metra przekraczając wymagane minimum. Włodarczyk potwierdziła tym samym, że jest w wysokiej formie i zamierza walczyć w Pekinie o najcenniejszy krążek mistrzostw Świata.

- Chciałabym, by w finale młot latał daleko. Jestem dobrze przygotowana do tej imprezy. Chciałabym dobrze rozpocząć konkurs i już od drugiej-trzeciej kolejki rozkręcać się – powiedziała polska rekordzistka świata w tej dyscyplinie.

O formę Włodarczyk spokojny jest też jej trener Krzysztof Kaliszewski. - Anita jest znakomicie przygotowana. Te ostatnie treningi w Cetniewie po euforii związanej z rekordem świata, były bardzo dobre. Szczerze mówiąc, rozbudziły w nas nawet apetyty. Teraz wiem, że oprócz walki o najwyższe trofea Anita jest gotowa na to, by powalczyć o coś więcej – stwierdził Kaliszewski.