Dziś, podczas spotkania ze związkowcami, przedstawiono poprzednią propozycję, ale na piśmie.
- Jesteśmy gotowi w każdej chwili podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi służb mundurowych. Podtrzymujemy wszystkie wcześniejsze propozycje przedstawione stronie społecznej - przekazał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Wśród propozycji MSWiA są m.in. dodatkowe podwyżki (nie takie, jakich oczekują mundurowi) i płatne w 100 proc. nadgodziny.
- Podstawowym celem MSWiA było i jest zapewnienie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków służby. W ramach toczących się rozmów ze stroną związkową, szef MSWiA zawsze zaznaczał, że robi wszystko, by postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe udało się pogodzić. Propozycje MSWiA są efektem tych rozmów - informuje resort.
Mundurowi nie są, łagodnie mówiąc, zachwyceni takim obrotem spraw i tym, że spotkanie nie wniosło nic nowego. - Funkcjonariusze się wściekną - podkreślali.
Policjanci już kilka dni temu zapowiedzieli, że ich protest zostanie zaostrzony. Funkcjonariusze mają nie używać prywatnych telefonów komórkowych i zapowiadają akcję masowego oddawania krwi („Poleje się krew”) od 9 do 10 listopada. Pojawiają się również sygnały, że policjanci masowo pójdą na zwolnienia lekarskie.
Protest policjantów i innych służb mundurowych: jakie są postulaty?
- Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza
- Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 roku
- Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 966, 1948)
- Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych - nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy
- Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po
- 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy (Dz. U. z 2016 r. poz. 708, 2270, z 2017 r. poz. 38, 715, 1321, 1386)
- Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.
Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Wybory samorządowe 2018: Jak wyglądała kampania wyborcza
Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?