Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Msza święta i pieśni powstańcze - Ruda Śląska świętuje setną rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Znamy program

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Plac Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej wypełni się pieśniami powstańczymi.
Plac Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej wypełni się pieśniami powstańczymi. Paweł Kurczonek
16 lipca wypada 100 rocznica podpisania Aktu Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Ruda Śląska dołącza do obchodów wydarzenia. 16 lipca na pl. Jana Pawła II rozbrzmią pieśni powstańcze. Wystąpi m.in. Orkiestra Wojskowa i Grzegorz Poloczek.

100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski – obchody w Rudzie Śląskiej 16 lipca

Górny Śląsk świętuje w tym roku setną rocznicę przyłączenia do Polski. Miasto Ruda Śląska przyłącza się do obchodów. Wydarzenia na placu Jana Pawła II odbędą się 16 lipca.

- Rozpoczniemy od nabożeństwa w intencji ojczyzny, regionu oraz mieszkańców Rudy Śląskiej, po którym nastąpią uroczystości patriotyczne. Weźmie w nich udział wojskowa asysta honorowa, poczty sztandarowe, przedstawiciele rudzkiego hufca ZHP oraz zaproszeni goście. Na zakończenie Grzegorz Poloczek zaprezentuje m.in. pieśni powstańcze – zapowiada Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej.

Program obchodów w Rudzie Śląskiej przedstawiamy poniżej:

  • 18:00 – msza święta (kościół pw. św. Pawła Apostoła)
  • 19:00 – uroczystości z udziałem m.in.: 34. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia oraz Orkiestry Wojskowej z Krakowa (plac Jana Pawła II)
  • 19:50 – koncert Grzegorza Poloczka z zespołem (plac Jana Pawła II)

- Zapraszam do wspólnego upamiętnienia setnej rocznicy powrotu Śląska do Polski. Niech to wydarzenie będzie wyrazem naszego patriotyzmu, szacunku dla przodków oraz przywiązania do naszej Małej Ojczyzny – zachęca Jacek Morek, pełniący obowiązki prezydenta miasta.

Jak czytamy w publikacji rudzkiego Urzędu Miasta, Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę podpisało 160 osób. Znaleźli się wśród nich przedstawiciele Rządu i Sejmu Ustawodawczego RP, władze województwa i samorządu śląskiego, duchowni, wojskowi oraz działacze społeczni.

- Przypomnijmy, że Śląsk przestał należeć do Polski w 1348 roku, gdy nastąpiła jego inkorporacja do Czech. W 1526 roku znalazł się pod panowaniem Austro-Węgier. Rządy Habsburgów trwały do końca wojen śląskich, czyli do 1763 roku, kiedy to Śląsk został przyłączony do Prus, by następnie w 1871 r. wejść w skład Cesarstwa Niemieckiego. Gdy po 123 latach, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość pojawiła się szansa, by Górny Śląsk wszedł w skład odrodzonego państwa – przypomina UM Ruda Śląska.

Symboliczne przejęcie ziemi śląskiej przez rząd RP odbyło się w Katowicach 16 lipca 1922 roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera