MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Msza Święta w intencji powstańców śląskich w kościele garnizonowym przy ul. M. Curie-Skłodowskiej w Katowicach. Odsłonięcie tablicy

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartek, 20 czerwca 2024 roku, w kościele garnizonowym przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Katowicach odbyła się msza święta w intencji powstańców śląskich pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą dowódców i uczestników powstania, która została umieszczona wewnątrz świątyni. To część wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Powstań Śląskich.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej powstańców śląskich w kościele garnizonowym

Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony ustawą z 12 maja 2022 roku. Święto to ma na celu upamiętnienie trzech zrywów z lat 1919-1921 oraz uhonorowanie pamięci ich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Data obchodów nie jest przypadkowa, to właśnie 20 czerwca 1922 roku wojska polskie pod dowództwem generała broni Stanisława Szeptyckiego wkroczyły na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych wynikających z powstań i plebiscytu.

Z tej okazji katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Parafia Wojskowa św. Kazimierza Królewicza zorganizowały uroczystości upamiętniające te ważne wydarzenie w historii naszego kraju. W ramach obchodów odprawiona została msza święta w intencji powstańców śląskich pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka, który nawoływał, by pamiętać o bohaterskiej postawie uczestników powstań.

Dodatkowo odsłonięto tablicę, którą umieszczono wcześniej na jednym z kościelnych filarów. Ta ma być dowodem pamięci o dowódcach i uczestnikach powstań śląskich, którzy przyczynili się do włączenia części Górnego Śląska w granice niepodległej Polski.

Powstania śląskie - krwawa historia śląskiej ziemi - ku pamięci

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, w styczniu 1919 r. rozpoczęła się w Paryżu konferencja pokojowa, która miała zadecydować o kształcie powojennej Europy.

- Strona polska przedstawiła podczas obrad m.in. kwestię przyszłej przynależności Górnego Śląska, żądając przyłączenia tego obszaru do Polski. Na mocy traktatu wersalskiego, podpisanego 28 czerwca 1919 r., o losach Górnego Śląska miał rozstrzygnąć plebiscyt. Żadna ze stron nie była zadowolona z tego rozwiązania - czytamy na stronie IPN-u.

Ostatecznie przez śląską ziemię przetoczyły się trzy konflikty zbrojne, kolejno w 1919, 1920 i 1921 r. Przez ten czas ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni