Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muchomor sromotnikowy. Jakie są objawy zatrucia muchomorem? [PORADNIK]

Maria Zawała
Maria Zawała
Muchomor Sromotnikowy
Muchomor Sromotnikowy Marek Zakrzewski
Muchomor sromotnikowy, objawy zatrucia. Tradycyjnie jesień to czas zatruć grzybami. Śmiertelne żniwo zbiera przede wszystkim muchomor sromotnikowy. Cała Polska śledziła ostatnio zmagania lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, walczących o życie 4-letniej dziewczynki, która zatruła się tym grzybem. Dziecko jest już po przeszczepie wątroby. Toksyny muchomora sromotnikowego atakują wiele organów, ale przede wszystkim niszczą wątrobę.

Muchomor sromotnikowy jest podobny do gąski zielonej i czubajki kani, dlatego też często jest zjadany przez pomyłkę. Niestety, ze względu na ogromną toksyczność muchomora sromotnikowego, konsekwencje bywają tragiczne. Muchomor sromotnikowy posiada aż jedenaście trujących składników. Dzielą się na falotoksyny (faloidyna, faloina, falocydyny, falizyna i falina B) i amatotoksyny (alfa-, beta-, gamma-, delta- i epsilon-amanityna oraz amanina). Jadowitość muchomora sromotnikowego spowodowana jest głównie tzw. amatoksynami niszczącymi wątrobę. Najcięższym powikłaniem zatrucia muchomorem sromotnikowym jest właśnie piorunujące zapalenie wątroby, które w ok. 40–80% przypadków jest przyczyną śmierci.

Corocznie w naszym kraju diagnozuje się ok. 500 do 1000 przypadków zatrucia grzybami. 70 proc. osób, które zatruły się grzybami to dorośli. 30 proc. to dzieci oraz młodzież do 14. roku życia. Jednym z najbardziej trujących grzybów jest muchomor sromotnikowy, będący przyczyną ok. 90-95% wszystkich śmiertelnych zatruć grzybami. Muchomor sromotnikowy zabija ok. 30-40 proc. dorosłych i ok. 50 proc. dzieci, które nim się zatruły.

Dlaczego toksyny znajdujące się w muchomorze sromotnikowym (Amanita phalloides), są śmiertelnie niebezpieczne?

100 g świeżego muchomora sromotnikowego posiada około 10 mg faloidyny, 8 mg alfa-amanityny i 5 mg beta-amanityny. A dawka śmiertelna amanityny dla człowieka wynosi mniej niż 0,1 mg/kg masy ciała.
Toksyny, które posiada w sobie muchomor sromotnikowy uszkadzają komórki wątrobowe prowadząc do ostrej niewydolności wątroby, a także inne organy ciała.

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym

Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym wynikają przede wszystkim z ilości spożytego grzyba oraz zawartości toksyn. Ważny jest wiek chorego, stan zdrowia i stan wątroby. Najbardziej na działanie toksyn muchomora sromotnikowego narażone są małe dzieci, którym tak naprawdę do 10 roku życia nie powinno się podawać żadnych grzybów, także jadalnych.
Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się późno, bo dopiero po 8-12 godzinach od spożycia grzybów, gdy większość trucizny została już wchłonięta do krwi. Są to dolegliwości objawiające się zawrotami i bólami głowy, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, biegunkami, przyspieszeniem tętna, trudnościami w oddychaniu. Czasami następuje na jakiś czas poprawa samopoczucia, jednak jest ona złudna, toksyny nie przestają działać i niszczą wątrobę, nerki i inne narządy ciała. .W wątrobie następuje jej stłuszczenie, martwica i zanik glikogenu, wystąpić może także hipoglikemia, a nawet drgawki hipoglikemiczne. Wskutek uszkodzenia nerek występuje azotemia, hipochloremia, mocznica. W wyniku uszkodzenia jelit występują krwawe biegunki, w wyniku uszkodzenia szpiku kostnego niedokrwistość, w wyniku uszkodzenia serca jego stłuszczenie i niedomoga krążenia (sinica). Śmierć następuje po 2-3 dniach, a przy słabszym zatruciu nawet po 10-13 dniach.

Zatrucie muchomorem sromotnikowym leczy się w szpitalu. Leczenie jest trudne i nie zawsze skuteczne. Największym zagrożeniem dla życia jest nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Często jej przeszczep jest jedynym sposobem uratowania życia ludzi po zatruciu tym grzybem.
Śmiertelność w zatruciu muchomorem sromotnikowym jest tak duża głównie dlatego, że objawy występują późno, gdy doszło już do nieodwracalnego uszkodzenia narządów.

Pierwsza pomoc w zatruciu muchomorem sromotnikowym

Zawsze polega na sprowokowaniu wymiocin i płukaniu żołądka (zabezpieczając pierwszą porcję wymiocin i popłuczyn do badania). Podawać duże ilości węgla aktywowanego. Każda osoba, u której wystąpiły objawy chorobowe w 4 lub więcej godzin od spożycia grzybów powinna być natychmiast trafić do szpitala. Śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy jest prawie pozbawiony smaku i nie ma żadnego charakterystycznie nieprzyjemnego zapachu.

Czym muchomor sromotnikowy różni się od gąski i kani

Muchomor sromotnikowy często mylony jest z czubajką kanią, jadalną gąską lub gołąbkiem zielonym. Rośnie od lipca do października. Żyje głównie w lasach liściastych w symbiozie z brzozą, dębem i bukiem. W lasach iglastych wystepuje rzadziej. Kapelusz młodego muchomora jest początkowo wypukły, później staje się płaski, gładki barwy zielonkawej lub oliwkowo-zielonkawej o średnicy od 7 do 15 cm. Na powierzchni kapelusza mogą występować białe łatki. Blaszki pod spodem kapelusza są zawsze białe. Trzon muchomora sromotnikowego długości od 5 do 11 cm jest białawy lub zielonkawy z wyraźnym zygzakowatym wzorkiem. W górnej części trzonu znajduje się pierścień. Bulwiasta podstawa trzonu ukryta jest w kulistej pochewce, znajdującej się przy ziemi. Grzyb jest trujący w każdej postaci - nawet w przetworzonej przez gotowanie lub pieczenie.

ZOBACZ TAKŻE:
Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? [GRZYBY JADALNE PORADNIK]
Chora wątroba daje charakterystyczne objawy

Gąska zielona
Nie ma ani pochwy, ani pierścienia, a blaszki są zwykle intensywnie żółte, kapelusz z kolei ma inną fakturę. Inne grzyby barwy podobnej do muchomora sromotnikowego również nie mają tego zestawu cech. Warto pamiętać o tych różnicach między gąską a muchomorem sromotnikowym, zastanawiając się, z którym z grzybów mamy do czynienia.

Kania
Ma łuski na kapeluszu - muchomor sromotnikowy jest zazwyczaj gładki. Kania jest zwykle w którymś z odcieni beżu, czasami prawie biała a muchomor zwykle mniej lub bardziej oliwkowo zielony.



*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię z grobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!