Piotr Rutkowski
Od lewej: Anna Puławska, Karolina Naja, Justyna Iskrzycka, (medalistki IO w Tokio i multimedalistki ME w Monachium) oraz Helena Wiśniewska (medalistka IO w Tokio) Pawel Relikowski / Polska Press
W dniach 11-21.08.2022, w Monachium odbyła się druga edycja multidyscyplinarnych mistrzostw Europy. W porównaniu z pierwszą, do programu mistrzostw doszły takie dyscypliny: siatkówka plażowa, kajakarstwo, wspinaczka sportowa i tenis stołowy. Pozostałe sporty to: lekkoatletyka, kolarstwo torowe, wioślarstwo, kolarstwo: szosowe, BMX i górskie, triathlon oraz gimnastyka artystyczna. W sumie rozdano aż 177 kompletów medali, o które rywalizowało 49 państw oraz Grenlandia, tzw. “Światowy Triathlon” i drużyna uchodźców (“Athlete Refugee Team”).

Polskę reprezentowało 203 zawodników, z czego blisko połowę stanowili lekkoatleci (80). Dość dużo przedstawicieli miały także kajakarstwo i wioślarstwo (odpowiednio 32 i 24).
W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się Niemcy przed Wielką Brytanią i Włochami. Polska z dorobkiem 39 medali zajęła 8 miejsce. Tyle medali spowodowało, że ilościowo byliśmy na 5 pozycji. Kajakarstwo i lekkoatletyka to były dla nas zdecydowanie najbardziej medalodajne dyscypliny.

Kajakarstwo

W tej dyscyplinie zdobyliśmy aż trzynaście medali (4 złote, 6 srebrnych i 3 brązowe) + dwa w parakajakarstwie - srebrny i brązowy. Warto wspomnieć, że aż trzykrotnie na najwyższym stopniu podium stanęła Anna Puławska, która triumfowała we wszystkich konkurencjach olimpijskich - jedynka, dwójka i czwórka na 500 m.

"Liczyłem na więcej medali niż w mistrzostwach świata, gdzie było siedem, ale ten wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. To był historyczny występ całej reprezentacji, ale przede wszystkim grupy kobiet. Nigdy dotychczas jeszcze nie zdobyliśmy trzech złotych medali na dystansach olimpijskich. Pozostałe grupy też pokazały się z bardzo dobrej strony. Cieszy postawa dwójki kanadyjkowej Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak, która zdobyła srebro w olimpijskiej konkurencji" - powiedział PAP prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz.

"Mamy jedną z najmłodszych reprezentacji na świecie i przyglądamy się zawodnikom pod kątem igrzysk olimpijskich w Paryżu. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że ci, którzy wracają bez medali, też zrobili ogromny postęp i są w kontakcie z czołówką światową" - podkreślił.

Medaliści:

Złote medale (cztery):

• Anna Puławska (K1, 500 m*)
  • Anna Puławska/Karolina Naja (K2, 500 m*)
  • Anna Puławska/Karolina Naja/Adrianna Kąkol/Dominika Putto (K4, 500 m*)
  • Arsen Śliwiński/Aleksander Kitewski (C2, 200 m)

Srebrne medale (sześć):

• Justyna Iskrzycka (K1, 1000 m*)
  • Justyna Iskrzycka/Katarzyna Kołodziejczyk (K2 1000 m*)
  • Dominika Putto/Katarzyna Kołodziejczyk (K2, 200 m*)
  • Jakub Stępun/Bartosz Grabowski (K2, 200 m*)
  • Tomasz Barniak/Wiktor Głazunow (C2, 500 m)
  • Mateusz Surwiło (parakajakarstwo, KL3, 200 m)

Brązowe medale (pięć):

• Marta Walczykiewicz (K1, 200 m*)
  • Oleksiej Koliadych (C1, 200 m*)
  • Rafał Rosolski (K1, 5000 m)
  • Sylwia Szczerbińska/Julia Walczak (C2, 500 m)
  • Karolina Bronowicz (parakajakarstwo, VL1 200 m)

*konkurencja olimpijska

Summa summarum polskie kajaki zajęły 5 miejsce w klasyfikacji medalowej ME. Wygrały Węgry, przed Niemcami i Hiszpanią.

Na końcu warto wspomnieć, iż trenerem kadry kajakarek jest Tomasz Kryk. Co ciekawe nasze kajakarki zostały określone na antenie TVP jako "atomówki Kryka". I trudno się z tym nie zgodzić patrząc na rezultaty osiągnięte podczas ME w Monachium.