Mundial 2018. Neymar wskakuje na wyższe obroty. Brazylia wypunktowała Meksyk

Michał Skiba
Sputnik/EAST NEWS
Brazylia z żelazną obroną i (w końcu) dobrze dysponowanym Neymarem pokonała w Samarze Meksyk 2:0 i już czeka na rywala w ćwierćfinale. Meksyk był dzielny, ale bardzo nieskuteczny. Dla "Canarinhos" strzelali Neymar i Roberto Firmino

Meksyk nie wygrał żadnego z czterech spotkań z Brazylią w mundialu, a Brazylia w ćwierćfinale melduje się nieprzerwanie od 1990 roku. Te dwa fakty powinny podsuwać nam jednoznaczne wnioski, ale w Rosji każde pierwsze wrażenie jest zazwyczaj mylące. I tak od pierwszego gwizdka Gianluci Rocchiego Meksykanie rzucili się na Brazylijczyków. Błysk, dynamika, wygrywane pojedynki – piłkarze Juana Carlosa Osorio znowu byli takimi samymi boiskowymi piraniami, jak w meczach z Niemcami i Koreą.

Brazylia, by włożyć w swoje trybiki takie same baterie jak Meksykanie, potrzebowała pierwszych dwudziestu minut spotkania. Najpierw Neymar i spółka bronili się przed uderzeniami Carlosa Veli i Hectora Herrery. Dodajmy, że ten drugi najważniejszy mecz mundialu już wygrał, bowiem żona ostatecznie wybaczyła mu imprezę z prostytutkami.

Wiatr w żagle „Canarinhos” zaczął wiać mniej więcej od 25. minuty. Wtedy w końcu pokazał się Neymar. Gwiazdor PSG wkręcił w ziemię Edsona Alvareza i Hugo Castro, ale z pięciu metrów trafił prosto w Guillermo Ochoę. Pewność siebie Brazylijczyków rosła z każdą minutą, a Meksykanie w swoim szaleństwie nie potrafili znaleźć skutecznej metody na stworzenie jeszcze większego zagrożenia bramki Alissona. Pierwszy celny strzał oddali tak naprawdę w 60. minucie gry.

A wtedy Brazylia prowadziła już 1:0. Wszyscy w wielkim świecie boją się sztuczek i pomysłów Neymara – to wiemy. I tak właśnie Brazylia wyszła na prowadzenie. Rozgrywający „Selecao” przebiegł z piłką wzdłuż linii pola karnego, za nim od razu pobiegło dwóch obrońców, kompletnie odpuszczając lewą stronę pola karnego. Nią pomknął Willian. Piłkarz Chelsea otrzymał podanie piętą od Neymara, a potem odegrał mu „do pustaka”. W 51. minucie Ochoa nie miał już nic do powiedzenia. Neymar ma więc po spotkaniu z Meksykiem nowe liczby w swoich statystykach: dwa gole i trzy wizyty u fryzjera. Kibice na szczęście mogą już zapomnieć o „spaghetti” na jego głowie.

„Ney” to też najczęściej faulowany piłkarz turnieju. Od teraz liczba przewinień na nim w tym turnieju to 23. Im bardziej zbliżała się 90. minuta – tym bardziej rozkręcało się polowanie na jego nogi. Najpierw próbował Miguel Layún, a potem Carlos Salcedo. Piłkarze z pola łapali kartki, a przy życiu trzymał ich Ochoa. Mógł skapitulować przy strzałach Williana, Coutinho i Casemiro, a bronił je w kapitalny sposób. Golkiper Standardu Liege zaliczył w tych mistrzostwach aż dwadzieścia świetnych interwencji. Więcej nie będzie. Meksykanów dobił rezerwowy Roberto Firmino, który w prostej sytuacji – strzałe do pustej bramki – wykorzystał rajd Neymara.

Reprezentacja Brazylii rozkręca się w tym mundialu. Wciąż ma na koncie tylko jednego straconego gola. I to po lekkiej drzemce przy stałym fragmencie gry (rzut rożny w pierwszym meczu przeciwko Szwajcarii). Tite na ławce trenerskiej reprezentacji Brazylii rozegrał właśnie 25 mecz. Wygrał 20, cztery zremisował i przegrał tylko jeden. Pod jego wodzą „Canarinhos” stracili tylko sześć goli i zachowali aż osiemnaście czystych kont. Meksykanie zaczęli spotkanie od prawdziwego piłkarskiego tornada. Atakowali, próbowali akcji oskrzydlających – głównie z kontrataku. Brazylijczycy pozwolili im się wyszumieć, jednocześnie ze stoickim spokojem blokując kolejne strzały. – To była bitwa. Myślę, że mamy takie momenty, w których musimy cierpieć na boisku i tak wyglądał początek spotkania. Ja też umiem cierpieć, nawet gdy mnie kopią i ciągle coś komentują. My pokazaliśmy jednak jak należy zranić rywala. Byliśmy cierpliwi – powiedział po meczu Neymar.

Materiał oryginalny: Mundial 2018. Neymar wskakuje na wyższe obroty. Brazylia wypunktowała Meksyk - Portal i.pl