Mural z Adolfem Hitlerem w Nikiszowcu. Czy ktoś odpowie za...

  Mural z Adolfem Hitlerem w Nikiszowcu. Czy ktoś odpowie za jego namalowanie? ZDJĘCIA

  KOL

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mural z Adolfem Hitlerem w Nikiszowcu. Czy ktoś odpowie za jego namalowanie? ZDJĘCIA
  1/5
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Fodczuk

  Prokuratura Rejonowa Północ w Katowicach prowadzi postępowanie w sprawie muralu z wizerunkiem Adolfa Hitlera i cytatem z Mein Kampf, który kibole namalowali na jednym z garaży na Nikiszowcu w Katowicach. Obecnie nie ma podejrzanych.
  Na ścianie jednego z garaży na Nikiszowcu w Katowicach ktoś namalował mural z wizerunkiem Adolfa Hitlera i cytatem z Mein Kampf. Obok namalowano flagę, gdzie zamiast swastyki wpisana jest literka "R". Swoim kształtem przypomina " eRkę", czyli symbol Ruchu Chorzów. Sprawą zajęła się Prokuratora Rejonowego w Katowice-Północ.

  - Zarejestrowaliśmy postępowanie z art. 256 Kodeksu Karnego, czyli publicznego propagowania faszyzmu lub innych totalitarnych ustrojów państwa.
  Przesłuchaliśmy już właściciela garażu. Dokonano oględzin i zabezpieczono dokumentację fotograficzną muralu - wyjaśnia Anna Musiorska, zastępca prokuratora rejonowego Prokuratory Rejonowej w Katowicach-Północ.

  Mural został już zamalowany. Nie przeszkadza to jednak, by przeprowadzić śledztwo, bo prokuratura posiada dokumentację fotograficzną. Nie ujęto żadnych sprawców. Nie ma także żadnych podejrzanych.
  PISALIŚMY:Nazistowski mural z Adolfem Hitlerem w Katowicach. Namalowali go kibole Ruchu z Nikiszowca? Sprawa trafiła do prokuratury
  Oficjalnie podejrzanych nie ma, ale niektórzy wskazują na sympatyka Ruchu Chorzów. Z tej sytuacji nie są zadowoleni przedstawiciele klubu "Niebieskich".

  - Jest wielce prawdopodobne, ale nie pewne, że autorem tego dzieła był sympatyk Ruchu. Możemy tylko ubolewać z powodu takiego zachowania, bo nie mamy żadnego wpływu na postępowanie pojedynczych osób uważających się za naszych kibiców. Jako klub potępiamy wszelkie zachowania zarówno o podłożu faszystowskim jak i rasistowskim, czemu zresztą nie raz dawaliśmy już wyraz - powiedział Witold Jajszczok, rzecznik Ruchu Chorzów.

  Przypomnijmy, że mural z wizerunkiem Hitlera zawierał także cytat "Gdziekolwiek sięgnie nasz triumf, zawsze będzie jedynie punktem wyjścia do nowej walki", a także flagą nazistowskich Niemiec z literą "R" w środku.

  - Ten mural jest wyjątkowy nie ze względu na formę czy umiejętności (czy też raczej ich brak), ale na poziom podłości. Żeby otwarcie ktoś cytował Mein Kampf, malował Hitlera... - mówi oburzony Dariusz Fodczuk, znany w Polsce performer, który zauważył mural na ścianie garażu.

  Art. 256. Propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego lub nawoływanie do nienawiści
  § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w § 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.
  § 3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic dziwnego

  Źwindo Rajduzyndo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ... sentyment do NAZIZMU w pewnych miejscach na Śląsku będzie tam zawsze, Szopienice, Burowiec, Zawodzie, Siemianowice, Chorzów, wszędzie tam gdzie bywałem i do dziś stoją stare kamienice, budynki...rozwiń całość

  ... sentyment do NAZIZMU w pewnych miejscach na Śląsku będzie tam zawsze, Szopienice, Burowiec, Zawodzie, Siemianowice, Chorzów, wszędzie tam gdzie bywałem i do dziś stoją stare kamienice, budynki z dachami w niemieckim stylu, to oddaje ten klimat, zawsze czułem się tam jak w Niemczech i to nazistowskich, to właśnie na Śląsku pierwszy raz zobaczyłem namalowaną na ścianie ogromną swastykę, to był pierwszy dzień szkoły w technikum w Szopienicach, gdzie chodziłem 5 lat... i cudem przeżyłem, ale takiego nazistowskiego fanatyzmu kibiców Ruchu nie widziałem, dosłownie jakby zmartwychwstałe SS...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim