Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural z wizerunkiem Ryśka Riedla w Tychach już gotów! Powstał na bloku, w którym mieszkał. Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Mural z wizerunkiem Ryśka Riedla
Mural z wizerunkiem Ryśka Riedla Jolanta Pierończyk
Mural poświęcony Ryśkowi Riedlowi odsłonięty zostanie w sobotę, 4 września 2021, o godz. 15 na bloku przy Filaretów 14 w Tychach. We wtorek, 7 września., legendarny muzyk zespołu Dżem obchodziłby 65. urodziny. Mural powstał na bloku, w którym Riedel mieszkał. Nie informuje o tym żadna tablica, ale odtąd Riedla upamiętni mural.

Schowany pod kapeluszem, z palcem wskazującym uniesionym jak w geście przestrogi i te rozsypane puzzle, które z jednej strony mają symbolizować gromadzone przez życie doświadczenia, a z drugiej - jego kruchość. Że to nasze życie jest jak taka układanka, którą tworzymy, budujemy i nagle jedna chwila i wszystko się rozsypuje. I ten napis: „Zawsze warto być człowiekiem”.

Ryśka Riedla, lidera zespołu „Dżem”, zniszczyły narkotyki. Zmarł 30 lipca 1994 r., mając niespełna 38 lat. W tym roku minęło 27 lat, jak nie ma go wśród nas. 7 września skończyłby 65 lat. Od 27 lat żyje we wspomnieniach i w swoich piosenkach. Powstały o nim różnego rodzaju prace oraz książki. Dziesięć lat temu, 15 grudnia 2011 r. , przy przystanku, na którym wsiadał do autobusu do Katowic, stanęła jego figura autorstwa znakomitego tyskiego rzeźbiarza, Tomasza Wenklara.

Dobrze się zapisał w pamięci tych, którzy się z nim zetknęli

- Poruszaliśmy się w różnych przestrzeniach: on grał, ja byłem studentem filmówki - ale zawsze znajdowaliśmy tematy do pogadania i bardzo dobrze się nam rozmawiało _- mówi dr hab. Ryszard Czernow, artysta fotograf, autor plakatów filmowych i wideoklipów. - Rysiek umiał słuchać. Był introwertykiem. Inteligentny. Bezkompromisowy. I chyba to ostatnie słowo najtrafniej go określa. Mówił, co myśli, nie dbając o to, czy się to komuś spodoba czy nie. Miał specyficzne poczucie humoru, które nie wszyscy rozumieli. Nie był duszą towarzystwa.

Dla fotografa był ciekawym obiektem. - Fotogeniczny, pełen wyrazu. Dlatego często go fotografowałem. To nigdy nie były zdjęcia pozowane - wspomina Czernow.
[polecane]21933975,21944307,21948785,21939221;1;Nie przeocz[/polecane]
Zdjęcie Ryśka Riedla autorstwa Macieja Kuszeli stało się wzorem dla twórców murala: Marty Piróg i Marka Greli, artystycznego duetu Czary-Mury, który w Tychach ma już jedno dzieło: mural z Zofią Nałkowską.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera