Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mural z Zofią Nałkowską przy ul. Nałkowskiej w Tychach. Rusza rewitalizacja osiedli N-O

JOL
Mural z Zofią Nałkowską w TychachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mural z Zofią Nałkowską w TychachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. prasowy
Mural z Zofią Nałkowską przy ul. Nałkowskiej w Tychach to element rewitalizacji tyskich osiedli N-O. Prace zaczynają się w poniedziałek, 24 sierpnia, i potrwają do końca września. Autorami projektu są tyszanin Marek Grela i Marta Piróg-Helińska. Mural ma być połączeniem malarstwa i ceramiki.

Odmienność tego muralu polega na jego akcentach ceramicznych.

- Tym samym nawiązuje on do istniejącego w Tychach mozaikowego szlaku. Pomysłodawcą projektu jest Marek Grela, nie tylko tyszanin, ale mieszkaniec właśnie tego osiedla - mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

Mural przedstawiać ma Zofię Nałkowską, autorkę „Medalionów” i „Granicy”, a nade wszystko patronkę ulicy, przy której ma on powstać.

- Zależało nam, aby naszą bohaterkę przedstawić w sposób nieoczywisty. Nie za pomocą standardowego, czarno-białego popiersia - mówi Marek Grela.

A więc mural i to maksymalnie wtopiony w otoczenie.

- W znalezieniu pomysłu pomogło nam zdjęcie Zofii Nałkowskiej, która z pogodną twarzą siedzi na ławce w otoczeniu przyrody. Wymarzyliśmy sobie, aby w naszym projekcie znajdowała się w pobliżu kwitnącego drzewa wiśniowego, brzóz, krzewów, dmuchawców i z uśmiechem przypatrywała się ulicy, której patronuje - mówi Marek Grela, współautor projektu, podkreślając, że koncepcja tego muralu koresponduje z przydomowymi ogródkami oraz drzewami wzdłuż budynku, a nawet tujami posadzonymi wokół przedszkola.

- Chcieliśmy, aby bohaterka była taka, jak mieszkańcy ulicy. Żeby odpoczywała na ławce z postawioną obok torebką i kurtką na kolanach. Zwykła, a jednocześnie niezwykła - mówi Marek Grela.

Nie przeocz

Współautorką projektu jest Marta Piróg-Helińska. Wraz z Markiem Grelą tworzą grupę „Czary-mury”.

Tworzenie muralu z Nałkowską ma potrwać do końca września.

W listopadzie Marta Piróg i Marek Grela poprowadzą warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. „Tychy - pejzaż malarsko-ceramiczny” w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia.

Tematem będą prace wykonane tą samą techniką, co mural z Nałkowską. Wystawa efektów tych spotkań będzie można zobaczyć na początku grudnia.

Celem Marty Piróg-Helińskiej i Marka Greli jest ocalanie od zapomnienia wybitnych twórców polskiej kultury, nauki i sportu oraz upiększanie miejskich krajobrazów, a przy tym uszlachetnianie malarstwa ręcznie wykonywaną ceramiką artystyczna, tworząc tym samym zupełnie nową jakość sztuki w przestrzeni publicznej.

Tyszanin Marek Grela jest malarzem, ilustratorem, portrecistą i karykaturzystą. Siedem lat temu projektem „SMILEsia” promował Śląsk w całej Polsce. Były to karykatury uśmiechniętych znanych Ślązaków, jak Kamilla Baar-Kochańska, Mariusz Czerkawski, jerzy Buzek, Arur Rojek i inni. Złożyły się na wystawę, która przez prawie rok wędrowała po całym kraju. Kopie z autografami zostały sprzedane na aukcji, a dochód zasilił konto mysłowickiego hospicjum „Cordis”.

Właśnie w tym hospicjum poznał się z Martą Piróg-Helińską, z którą wspólnie prowadzili warsztaty dla młodzieży, a następnie stworzyli wspomnianą grupę „Czary-mury”.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera