Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Murale i inne dzieła sztuki ulicy na Śląsku: Katowice Street Art 2018 ZDJĘCIA Impreza, której zawdzięczamy piękne murale

JP
Efektem minionych edycji Katowice Street Art są liczne murale i inne dzieła sztuki ulicy
Efektem minionych edycji Katowice Street Art są liczne murale i inne dzieła sztuki ulicy Dziennik Zachodni
Murale i inne dzieła sztuki ulicy na Śląsku to efekt minionych edycji imprezy Katowice Street Art. Właśnie zaczyna się nowa edycja - pod hasłem "Jeszcze przypominamy ludzi” i ma skupiać się na kondycji moralnej współczesnego społeczeństwa. Nim powstaną nowe dzieła, zobaczmy to, co już jest w naszej przestrzeni lub było na skutek tej imprezy.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń z całej Europy, jury wybrało 6 artystów, którzy przyjadą do Katowic na dwumiesięczne rezydencje. Wśród nich znajdzie się czworo twórców z zagranicy i dwie artystki z Polski. Wyboru dokonała komisja, w której skład wchodzą ̨: architekt Tomasz Konior, artysta Szymon Motyl, kurator i artysta Artur Wabik, animatorka kultury Marta Wójcicka oraz artystka i kuratorka KSAAiR Matylda Sałajewska.

Artyści tegorocznej edycji Katowice Street Art

Pierwsza rezydentka rozpoczęła już pobyt w Katowicach z początkiem marca. Jest to warszawianka Kamila Szejnoch, która zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej – realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie. Jej projekty można było oglądać m.in. w Warszawie, Oslo, Belgradzie, Birmingham, Kijowie, Seulu i Waszyngtonie.

Następny artysta Oleksij Salmanov żyje i pracuje w Kijowie. Praktykował m.in. w pracowni Olafura Eliassona w Berlinie. Wykorzystuje różnorodne środki i techniki, m.in. fotografię, wideo, obiekty, instalacje, performensy, projekty site-specific.

Kolejną polską artystką, która odwiedzi Katowice będzie Honorata Martin, malarka, performerka, artystka multimedialna znana z zaangażowanych społecznie projektów. Punktem wyjścia jest dla niej obserwacja głębokich przeżyć, które służą jej do tego, by – jak mówi – „budować atmosferę”. Interesuje się silnymi emocjami, jakie towarzyszą pokonywaniu własnych ograniczeń i lęków, szuka granic wytrzymałości psychicznej, fizycznej i emocjonalnej. Rezultaty tych poszukiwań stara się prezentować za pomocą brutalnych lub wręcz przeciwnie – lekkich i niepozbawionych humoru form. W 2016 roku była nominowana do „Paszportów Polityki”.

Ahmet Kavas to pochodzący z Turcji artysta, który w swojej twórczości przyjmuje krytyczne spojrzenie wobec spraw społecznych, politycznych i tożsamości kulturowej. Skupia się na grupach będących w społeczeństwie w mniejszości i podobieństwie problemów z jakimi muszą się konfrontować. Wykorzystuje różnorodne techniki, od malarstwa, przez rysunek, fotografię aż po obiekty i tymczasowe instalacje.

Słoweniec Danilo Milanović to 26-letni artysta, który porusza się w obszarach street artu, działań w przestrzeni publicznej, a także fotografii. Tworzy głównie realizacje o charakterze site-specific. Aktualnie pracuje i prowadzi badania nad granicami kultury i natury – podobieństwami i różnicami.

Open Group to kolektyw zrzeszający aktualnie czterech twórców pochodzących z Ukrainy, a mieszkających na co dzień we Lwowie, Wrocławiu i Nowym Jorku. Radykalnie wykraczają poza zamknięte i niedostępne dla szerokiej publiczności przestrzenie, kwestionując sens istnienia galerii jako miejsca dla sztuki. Tworzą tymczasowe otwarte dla wszystkich „galerie w miejscach publicznych zachęcające do włączenia się w dyskusję i proces powstawania sztuki. Praca grupy była prezentowana w pawilonie ukraińskim podczas 56 Międzynarodowego Biennale w Wenecji.

W programie Katowice Street Art AiR 2018 znajdzie się również szereg wydarzeń towarzyszących. To między innymi plenerowe pokazy filmów odnoszących się do tematu tegorocznego programu wybranych przez kuratorkę Anetę Ozorek oraz szereg przedsięwzięć realizowanych z partnerami.

Plany tegorocznej edycji Katowice Street Art

KSA AiR 2018 otwiera się na miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zrealizuje instalację artystyczną na terenie Dąbrowy Górniczej. Twórczo rewitalizowany będzie jeden z obiektów na terenie kompleksu Fabryki Pełnej Życia (dawna fabryka obrabiarek „Defum”).

W maju przy okazji corocznej konferencji Sieci Miast Kreatywnych UNESCO odbywającej się w tym roku w Katowicach, gościem KSAAiR będzie węgierski artysta Marton Barabasz tworzący instalacje z instrumentów muzycznych. Organizatorzy zachęcają szystkich mieszkańców Katowic do przekazywania starych i zniszczonych książek oraz instrumentów, które staną się materiałem twórczym w rękach artysty.

Projektem towarzyszącym KSAAiR 2018 będą również warsztaty artystyczno-urbanistyczne „Posadź się” i organizowane we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i fundacją Antyrama, gdzie wypracowana zostanie koncepcja zrównoważonego zagospodarowania odcinka rzeki Rawy pomiędzy ulicami Szkolną i Bankową, wraz z terenami przylegającymi. Celem tego działania będzie utworzenie przestrzeni służącej wszystkim użytkownikom, posiadającej walory estetyczno-użytkowe.

W ramach współpracy z Fundacją Giesche, powstanie seria murali na ścianie budynku w sąsiedztwie dawnej Fabryki Porcelany. Wydarzenie, które będzie miało swoją pierwszą odsłonę w tym roku planowane jest jako działanie cykliczne. Każdego roku w lipcu, zaproszony artysta otrzyma do dyspozycji kolejny kawałek ściany. Wyzwanie będzie polegało na uzupełnieniu dzieła poprzednika lub wejściu z nim w interakcje i stworzeniu pewnej narracji.

Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach będzie polegała na zmierzeniu się studentów 2. roku projektowania z tematem tegorocznej edycji. Grupa 10 osób w ramach zajęć Pracowni Działań Multimedialnych podejmie próbę stworzenia interdyscyplinarnych projektów wychodząc poza ramy uczelni.

W listopadzie odbędzie się organizowany przez fundację Antyrama 24-godzinny maraton projektowy A<24. Dedykowana dla Katowice Street Art AIR grupa przez 24 godziny zajmie się wypracowaniem koncepcji realizacji miejskiej (np. instalacji artystycznej, interwencji przestrzennej, performansu, eventu itp.) dot. tematyki związanej z wolnością, sprawiedliwością i zjawiskiem nocy w mieście. Po maratonie, jeśli wypracowany pomysł będzie satysfakcjonujący dla Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek w Katowicach, uczestnicy grupy KSA AIR zostaną zaproszeni na 2-tygodniową rezydencję w Instytucji w celu zrealizowania wypracowanej przez nich koncepcji.

Organizatorzy planują także na wiosnę powrót „Domu nad ruczajem”, czyli instalacji Jakuba Szczęsnego, która uległa zniszczeniu w zeszłym roku. „Zgodnie z zapowiedziami z zeszłego roku zależy nam, żeby dom ponownie stanął nad Rawą. Jego nieplanowane zniknięcie wywołało ożywioną dyskusję, chcielibyśmy do niej powrócić i poruszyć temat zapomnianej rzeki w centrum miasta” – mówi Matylda Sałajewska.

Ważnym elementem programu rezydencyjnego będzie też sama pracownia, wokół której koncentrować się będzie wiele aktywności artystów. W założeniu ma być ona nie tylko miejscem pracy, ale także spotkań, dyskusji i wymiany myśli z mieszkańcami Katowic. Jej drzwi mają być otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera