MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Murale w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Na ogrodzeniu zoo w Chorzowie pojawiło się pięć murali. Zobaczcie jak powstają te prace

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Artyści Agnieszka Sojka-Swoboda (Agula Swoboda) i Sławomir Konieczniak stworzyli murale po wewnętrznej stronie ogrodzenia śląskiego zoo. Znajdziemy je w pobliżu wybiegu z wielbłądami
Artyści Agnieszka Sojka-Swoboda (Agula Swoboda) i Sławomir Konieczniak stworzyli murale po wewnętrznej stronie ogrodzenia śląskiego zoo. Znajdziemy je w pobliżu wybiegu z wielbłądami Tom Swoboda
Murale na ogrodzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Na murze wzdłuż chorzowskiego zoo powstało pięć murali. Autorami wszystkich pięciu prac są laureaci konkursu zorganizowanego przez Śląski Ogród Zoologiczny wiosną tego roku. Murale wykonali: Agnieszka Sojka-Swoboda (Agula Swoboda), Sławomir Konieczniak i Marek Głowacki (trzy murale powstańcze).

Murale na ogrodzeniu śląskiego zoo. Namalowali je znani artyści

Na murze przy Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, który biegnie wzdłuż Alei Leśnej powstało 5 murali. W pierwszej kolejności prace wykonali: Agula Swoboda i Sławomir Konieczniak. Murale powstały po wewnętrznej stronie ogrodzenia chorzowskiego zoo. Zobaczymy je na murze przy wybiegu z wielbłądami.

- Dwa z murali, od strony zoo, przybliżą bieżące problemy mórz i oceanów: zanieczyszczenie plastikiem oraz przełowienie ryb, nawiązując w ten sposób do kampanii na rzecz zrównoważonego rybołówstwa realizowanej w europejskich ogrodach zoologicznych w latach 2020-2021. Trzy kolejne, od strony Parku Śląskiego, upamiętniać będą setną rocznicę Powstań Śląskich (1919 – 1920 – 1921) - informuje Maciej Frądczak, kierownik Sekcji Dydaktyki i Promocji Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Autorami wszystkich pięciu murali są laureaci konkursu zorganizowanego przez Śląski Ogród Zoologiczny wiosną tego roku. Uczestnikami konkursu byli profesjonalni artyści, plastycy, mający doświadczenie w tworzeniu wielkoformatowych malowideł ściennych.

- Po wewnętrznej stronie ogrodzenia zoo powstają dwa murale odnoszące się do ekologii. Tematem jednego z nich jest zaśmiecanie mórz i oceanów, a drugi dotyczy kwestii przełowienia ryb w oceanach i nadmiernej eksploatacji oceanów - wyjaśnia Sławomir Konieczniak, artysta z Katowic.

Inne murale Sławomira Koniecznego można zobaczyć m.in w Warszawie na terenie Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, a także w Kozienicach.

Musisz to wiedzieć

- Na co dzień prowadzę Szkołę Sztuki Myślenia i tam z młodzieżą realizujemy sporo murali na terenie Cieszyna. Prace te powstały m.in. na oddziale pediatrii w Szpitalu Śląskim, w Domu Spokojnej Starości, W Domu Samotnej Matki z Dzieckiem, a ostatnio powstały też dwa murale nad rzeką Olzą i w centrum Cieszyna - mówi Agula Swoboda, artystka pochodząca z Cieszyna.

- Pilnuję też, by murale, które powstają w Cieszynie nie były na granicy kiczu. Mało jest dobrych murali w przestrzeni publicznej. Może je oczywiście znaleźć, ale często pojawiają się murale, które nigdy by nie zostały pokazane w galerii, nie byłoby wystawione. I zastanawiam się dlaczego jest na to takie pozwolenie. Malowidła naścienne zostają w przestrzeni bardzo długo. W zoo staramy się odpowiedzialnie podejść do tej przestrzeni - dodaje artystka.

- Cieszymy się też, ze Śląski Ogród Zoologiczny zdecydował się na taką tematykę murale. Oprócz normalnie przez siebie prowadzonej działalności, także inwestuje w sztukę i tematy, które porusza są ważne - zaznacza Sławomir Konieczniak.

Jak mówi Sławomir Konieczniak - murale są jedną z części wyrazu artystycznego, która pozwala zaprezentować twórczość na dużym formacie, a także w nietypowych miejscach, jak na przykład zoo. Artyści wyrazili nadzieję, że śląskie zoo będzie kontynuować ten projekt i na jego murze powstaną kolejne prace.

Prace konkursowe, które powstają na murze śląskiego zoo, oceniane były przez profesjonalną komisję konkursową w składzie:

  • Prof. Antoni Cygan – ówczesny Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
  • Prof. UŚ Krystyna Doktorowicz – Dziekan Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego.
  • Dr Małgorzata Rozenau – adiunkt w ASP w Katowicach.
  • Anna Szejdewik – malarka, ilustratorka, związana ze środowiskiem twórców ulicznych.
  • Bartłomiej Kowalski – Radny Sejmiku Województwa Śląskiego.
  • Agnieszka Bożek – Prezes WPKiW SA w Chorzowie.
  • Jolanta Kopiec – Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Murale to zwycięski projekt I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Zostały zrealizowane w ramach zadania pt. „Wykonanie muralu na ogrodzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego”. Zadanie to uplasowało się na I miejscu wśród zadań o zasięgu regionalnym, zdobywając w głosowaniu w podregionie 5 (obejmującym miasta na prawach powiatu: Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Zabrze) łącznie 2121 głosów.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera