Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie po remoncie. Teraz czas na odbiory

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie przed remontem. Przebudowa była konieczna - urządzenia, które Karol Franek (na zdjęciu) i pasjonaci drukarstwa chcieli pokazywać, są duże, a pomieszczenia niewielkie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie przed remontem. Przebudowa była konieczna - urządzenia, które Karol Franek (na zdjęciu) i pasjonaci drukarstwa chcieli pokazywać, są duże, a pomieszczenia niewielkie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Klimaniec
Zakończyły się prace związane z remontem siedziby Muzeum Drukarstwa - aktualnie trwają odbiory, które zaplanowano do połowy września. Maszyny drukarskie znajdą się w efektownie odnowionych wnętrzach.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie to perełka Śląska Cieszyńskiego znana w całym kraju. Ze swoimi unikatowymi zbiorami i wciąż sprawnymi maszynami znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki.

Założone w 1996 roku przez Karola Franka, długoletniego pracownika Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, miało przypominać o bogatych tradycjach drukarskich na Śląsku Cieszyńskim, ale przede wszystkim uchronić przed zniszczeniem efektowne i wciąż działające maszyny drukarskie (stąd intrygujące hasło na stronie internetowej placówki: "Nie znajdziesz tu nieboszczyków pod ścianą").

Dzięki staraniom Karola Franka i pasjonatów drukarstwa udało się zachować typograficzną drukarnię z całym bogactwem czcionek, matryc, klisz chemigraficznych i drzeworytniczych, a także urządzeń i maszyn odlewniczych, urządzeń drukujących, pras dociskowych i urządzeń introligatorskich. W efekcie dziś w Cieszynie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych i najpełniejszych typograficznych zbiorów drukarskich.

Ale obiekt wymagał remontu. O konieczności modernizacji i przebudowie pomieszczeń założyciel muzeum Karol Franek mówił już w 2010 roku zwracając uwagę na ciasnotę i względy bezpieczeństwa. A prowadzące placówkę stowarzyszenie zastanawiało się wtedy nawet nad zawieszeniem działalności.

Nie przeocz

Niezbędny remont udało się rozpocząć dopiero w kwietniu 2019 roku po tym, jak miasto zdobyło na ten cel 1,15 mln zł unijnego dofinansowania. W ramach trwającej ponad rok inwestycji zwiększyła się powierzchnia użytkowa Muzeum Drukarstwa przeznaczona na działalność kulturalną. Pomieszczenia na parterze zostały efektownie wyremontowane i dostosowane do potrzeb muzeum, a mieszkania komunalne znajdujące się na pierwszym piętrze zaadaptowane - tu będzie część warsztatowa i administracyjna muzeum drukarstwa. Na zapleczu budynku został dobudowany obiekt, w którym znalazła się winda, dzięki której osoby niepełnosprawne podjeżdżając od ul. Stromej będą mogły dostać się do muzeum.

Główne prace już zostały zakończone, aktualnie prowadzone są odbiory, które potrwają do połowy września. Aktualnie miasto przygotowuje się do procedury wyboru podmiotu, który będzie prowadził placówkę.

Na czas remontu miasto udostępniło pasjonatom drukarstwa pomieszczenia na Dworcu Przesiadkowym przy ul. Hajduka, gdzie przy skromniejszej ekspozycji mogły być prowadzone warsztaty graficzne i introligatorskie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera