Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu wznowiło swoją działalność. Dyrektor: Jest absolutnie bezpiecznie

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na wystawy - od kilku dni placówka jest otwarta dla zwiedzających.
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na wystawy - od kilku dni placówka jest otwarta dla zwiedzających. Witalis Szołtys
Od 1 lutego - zgodnie z decyzją polskiego rządu - znów w pełni mogą działać nie tylko galerie handlowe, ale również galerie sztuki i muzea. Działalność wznowiło m.in. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. 2 lutego ekspozycje ponownie zostały otwarte dla zwiedzających. Co istotne: placówka działa w istnym reżimie sanitarnym z zachowaniem dystansu oraz przestrzeganiem wszelkich norm higienicznych,

Muzuem Górnośląskie w Bytomiu znów otwarte. "Jest u nas absolutnie bezpiecznie" - mówi dyrektor placówki

W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji prasowej, polski rząd ogłosił, że od 1 lutego galerie sztuki i muzea w miastach mogą wznowić swoją działalność. Nie inaczej jest w Bytomiu - Muzeum Górnośląskie od kilku dni jest otwarte dla zwiedzających. Wewnątrz placówki, co oczywiste, obowiązują określony zasady wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa.

Stoki narciarskie:Otwarte w reżimie sanitarnym. Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa, z kanapy lub gondoli korzystać mogą tylko osoby z tego samego gospodarstwa domowego, utrzymywanie dystansu.Sprawdź, co jest otwarte. Oto lista miejsc i obiektów. Przesuń w PRAWO lub kliknij NASTĘPNE >>>

Rząd luzuje obostrzenia. Co będzie otwarte od 12 lutego i na...

- Wszystkie procedury sanitarne zostały wdrożone, więc jest u nas absolutnie bezpiecznie. Ilość osób jest dostosowana nie tylko do rozmiarów sal ekspozycyjnych, ale bierzemy pod uwagę także miejsca użyteczności wspólnej, które poddawane są bieżącej, ciągłej dezynfekcji. Przy wejściach, w kasach, toaletach oraz przy każdej z wystaw znajdują się płyny do dezynfekcji rąk. Dodatkowo w kasach dla zwiedzających dostępne są jednorazowe rękawiczki - wyjaśnia Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Przez ostatnie miesiące bytomska placówka była zdana na działalność w sieci - podczas pandemii otworzono nowe wystawy, które do tej pory dostępne były tylko online. W końcu na własne oczy mogli z nimi zapoznać się pierwsi muzealni goście.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy gościć zwiedzających, tym bardziej, że otwarliśmy kilka ekspozycji, które udostępnione zostały jedynie on-line, a nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z eksponatem - mówi Iwona Mohl.

Jakie więc propozycje czekają na zwiedzających w Muzeum Górnośląskim? Warto zwrócić uwagę na wystawę prac charyzmatycznego artysty Stanisława Szukalskiego. Na ekspozycji pojawiły się prace z największej kolekcji jego dzieł w naszym kraju, którą posiada bytomskie muzeum. Ponadto udostępniono jego, grafiki, rysunki, projekty medalu i znaczków oraz zdjęcia. Na wystawie zobaczymy także dzieła artystów skupionych wokół Szukalskiego. Ekspozycję można zwiedzać do 11 kwietnia.

Czwarte piętro gmachu Muzeum Górnośląskiego zajmuje, otwarta w trakcie pandemii, wystawa archeologiczna - "NAJcenniejsze". Została ona przygotowana z okazji 110-lecia istnienia bytomskiej placówki.

Nie przeocz

- Można powiedzieć, że jest to wystawa łatwa, miła i przyjemna. Po prostu chwalimy się tym najcenniejszym, co mamy. Na wystawie prezentujemy artefakty ze Śląska, Polski oraz z odległych zakątków, m.in. Ameryki Północnej. Warto też wspomnieć o ciekawym eksponacie, jakim jest drewniana laska, odkryta w Bytomiu. Datowana na XIII wiek była bogato ornamentowana, m.in. gwiazdą Dawida - wyjaśnia Dorota Podyma, kustosz wystawy.

W muzealnym Zameczku eksponowana jest z kolei wystawa plakatów, która została przygotowana również w związku ze wspomnianym jubileuszem. „Historia plakatem pisana” to istna kronika, dzięki której można zaobserwować zmiany stylistyczne jakim ulegała sztuka plakatu w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat!

To jednak jeszcze nie koniec. Do dyspozycji jest również wystawa zatytułowana "Pomiędzy magią a religią", która... zbiera przesądy i zabobony ludowe wywołujące - jak podkreślają przedstawiciele bytomskiej placówki - uśmiech na twarzy zwiedzających.

Zobacz koniecznie

- 14 lutego będzie okazja, żeby obejrzeć ekspozycję z kuratorem, a na zakochanych, którzy tego dnia przyjdą do muzeum będzie czekała niespodzianka… - zapowiada Anna Jurzyca, kierownik Działu Promocji i Wydawnictw.

Warto podkreślić, że wystawa śląskich betlejek wciąż działa. Chodzi o ekspozycję "Pod betlejemską gwiazdą. Betlejki i szopki krakowskie", która cieszy się ogromną popularnością. Okres świąteczny w Muzeum Górnośląskim został więc przedłużony i potrwa do 14 lutego. Tydzień wcześniej - 7 lutego - o godz. 12 i 13:30 odbędą się oprowadzania kuratorskie po tej wystawie.

Na zwiedzających w bytomskim muzeum czekają także stałe ekspozycje: przyrodnicza, etnograficzna i Galeria Malarstwa Polskiego.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty