Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej z wystawą z okazji 300-lecia nadania praw miejskich Białej

JAK
Most na rzece Białej w ciągu ul. 11 Listopada to jeden z symboli miasta. Stanowi przeprawę przez rzekę Białą, która w przeszłości była granicą Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczpospolitej, Śląska Austriackiego i Galicji, województw śląskiego i krakowskiego i wreszcie Bielska oraz Białej, które 1 stycznia 1951 r. zostały połączone w jedno miasto.
Most na rzece Białej w ciągu ul. 11 Listopada to jeden z symboli miasta. Stanowi przeprawę przez rzekę Białą, która w przeszłości była granicą Królestwa Czeskiego i Polskiego, monarchii austriackich Habsburgów i Rzeczpospolitej, Śląska Austriackiego i Galicji, województw śląskiego i krakowskiego i wreszcie Bielska oraz Białej, które 1 stycznia 1951 r. zostały połączone w jedno miasto. Wikipedia
Interesującą wystawę pod tytułem „300-lecie nadania praw miejskich Białej i rzeczy zwykłe tamtego czasu" można oglądać w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. To nieduża, esencjonalna ekspozycja czasowa poświęcona jest ważnemu dla historii Bielska-Białej (dwumiasta na historycznym pograniczu Małopolski i Śląska) jubileuszowi – trzechsetnej rocznicy nadania praw miejskich Białej, która przypadła na 9 stycznia 2023 roku.

Na ekspozycji można zobaczyć zabytki archeologiczne pozyskane podczas zakończonych w 2022 roku prac eksploracyjnych na terenie rewitalizowanego placu Wojska Polskiego (stary rynek) w Białej – w obrębie wagi miejskiej oraz gospody starościńskiej (austerii), która w latach 1723–1750 czasowo służyła za pierwszy ratusz miasta.

To właśnie te eksponaty wybrzmiewają w tytule wystawy jako rzeczy zwykłe tamtego czasu – środki płatnicze z różnych kruszców, inne artefakty z mosiądzu, ołowiu i żelaza, fragmenty wyrobów szklanych i ceramicznych – będące w codziennym użyciu na terenie wspomnianych obiektów, zarówno przed, jak i po roku 1723.

Pośród artefaktów można podziwiać także kilka oryginalnych dokumentów urzędowych z lat 1729–1730, dotyczących królewskich przywilejów dla protestanckich mieszczan Białej oraz dwa przykłady numizmatów z podobizną króla Augusta II Mocnego, z którego rąk Biała otrzymała prawa miejskie.

Wystawę uzupełniają reprodukcje: wykonanego w okresie międzywojennym ozalidu z zaginionego w 1945 roku dokumentu nadania praw miejskich Białej (nieudostępnianego ze względów konserwatorskich); pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku herbu miasta (w oryginale na ekspozycji stałej Muzeum); konterfektu króla Augusta II Mocnego pędzla Marcello Bacciarellego eksponowanego w Zamku Królewskim w Warszawie oraz starosty lipnickiego Jakuba Zygmunta Rybińskiego herbu Wydra prezentowanego w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie.

Dopełnieniem projektu jest część narracyjna, w której poza historią ukonstytuowania się miasteczka Biała można zapoznać się również z krótką historią jego ratuszy.

Wystawa dostępna jest od 9 stycznia do 28 maja i od 7 września do 31 grudnia 2023 r. w atrium Zamku Książąt Sułkowskich, gdzie mieści się Muzeum Historyczne.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera