Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej zaprasza na wystawę „Sztuka wzajemnych inspiracji"

Jacek Drost
Jacek Drost
Wystawa potrwa do 24 września, wernisaż zaplanowano 30 marca o godz. 18.00
Wystawa potrwa do 24 września, wernisaż zaplanowano 30 marca o godz. 18.00 Materiały Prasowe
Na interesującą wystawę „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura – książka – plastyka" zaprasza Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej. - Ekspozycja pokazuje powiązania dwu artystycznych światów – plastyki i literatury - informuje kurator wystawy Kinga Kawczak. Wernisaż odbędzie się już w najbliższy czwartek, 30 marca, o godz. 18.00 w bielskim Zamku Książąt Sułkowskich.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej z nową wystawą

Wystawa „Sztuka wzajemnych inspiracji. Literatura – książka – plastyka" została przygotowana w oparciu o zbiory Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wyeksponowano na niej około 150 obiektów o charakterze artystycznym, reprezentujących takie dyscypliny, jak: malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba i tkanina; powstałe na przestrzeni od XVI wieku do początków obecnego stulecia. Znajdziemy tu kompozycje realistyczne, symboliczne, a także abstrakcyjne.

- Główną grupę stanowią eksponaty będące plastycznym odwzorowaniem wątków literackich. Są to zarówno autentyczne ryciny książkowe pochodzące z XVI i XVII stulecia, jak i projekty ilustracji powstałe w XX wieku, m.in. rysunkowe projekty ilustracji Stefana Żechowskiego do utworów Emila Zegadłowicza i Leona Kruczkowskiego. Większość to jednak plastyczne transpozycje treści literackich. Wśród nich są zarówno motywy z utworów dla dzieci i młodzieży, jak i dzieła inspirowane literaturą dla dorosłych. Nie brak tu wątków z utworów romantycznych, dawnej klasyki, jak i prozy i poezji XX wieku - informuje Kinga Kawczak.

Prezentowane są także wizerunki pisarzy i poetów wykonane w różnych technikach artystycznych – są to pełnoplastyczne rzeźby, monochromatyczne ryciny i żakardowe tkaniny.

- Ważnym elementem graficznym związanym z książką jako przedmiotem jest ekslibris. Spośród kilkuset takich eksponatów w muzealnej kolekcji, na wystawę wybrano te, które ilustrują treści literackie, wyobrażają pisarzy czy dedykowane są konkretnym zbiorom bibliotecznym - dodała Kinga Kawczak.

Ekspozycję dopełniają liczne prace malarskie, rysunkowe i graficzne, przedstawiające zatopionych w lekturze ludzi. Całość uzupełniona została o przykłady starodruków i dawnych wydawnictw, cechujących się ciekawą szatą graficzną.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający esej wprowadzający, liczne reprodukcje prac i wykaz eksponatów. Przygotowano także
imprezy towarzyszące:

  • Dyskusyjne spotkania wokół wystawy – w niedziele: 14 maja, 25 czerwca i 10 września, godzina 10.00
  • Spotkania z kuratorką na wystawie – w środy: 19 kwietnia, 24 maja, 21 czerwca i 20 września, godzina 10.00

- Zapraszamy również na ekspozycję stałą w głównej siedzibie Muzeum – Zamku Sułkowskich i do Fałatówki, gdzie można zobaczyć po kilka prac dopowiadających problematykę wystawy - podkreśla Kinga Kawczak.

Bieżące informacje o wystawie i towarzyszących jej imprezach dostępne na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wystarczy kliknąć TUTAJ

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera