Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie jest już gotowe. Zakończyła się przebudowa dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie. Zobaczcie

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Koniec budowy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Tak prezentuje się nowy obiekt. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Koniec budowy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Tak prezentuje się nowy obiekt. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Gola
Zakończyła się budowa Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Obiekt powstał w byłej hali elektrowni Huty Królewskiej. Teraz trwają odbiory i ostatnie poprawki, następnie muzealnicy będą tworzyć ekspozycję i wystawę. Wystawa poświęcona będzie historii i ludziom huty. W Muzeum Hutnictwa stanął m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Otwarcie Muzeum Hutnictwa planowane jest jeszcze w 2021 roku.

Koniec budowy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Obiekt jest już gotowy

Muzeum Hutnictwa powstało w ponad stuletniej hali byłej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie przy ul. Metalowców 13. Prace rozpoczęły się na początku 2019 roku. Teraz budowa już się zakończyła. Obecnie trwają odbiory i ostatnie poprawki. Otwarcie Muzeum Hutnictwa planowane jest na ten - 2021 - rok.

- Przed nami jeszcze praca związana z wyposażeniem muzeum, utworzeniem wystawy stałej, przenosiny czy ustawienie mebli. Wszystko po to, aby jak najlepiej przygotować się do otwarcia, które nastąpi jeszcze w tym roku - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa (w organizacji).

W liczącym 2,5 tys. metrów kwadratowych kompleksie znajdzie się wystawa dotycząca historii hutnictwa. Zostanie ona opowiedziana interaktywnie, ale też za pomocą autentycznych urządzeń, których używali hutnicy. Muzeum Hutnictwa będzie pierwszym w Polsce muzeum przemysłu, w którym głównymi bohaterami wystawy będą byli pracownicy i pracownice hut.

Nie przeocz

- Prace budowlane są już za nami. Budowa trwała niecałe 2 lata i dzięki niej udało się uratować część zabytkowych obiektów na terenie Huty Kościuszko czyli dawnej Huty Królewskiej. To ważny element naszej historii i kultury, naszego dziedzictwa. W końcu to właśnie wokół tej huty wyrosło nasze miasto, które kiedyś nazywało się zresztą Królewska Huta - przypomina Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 32 miliony złotych. Całkowicie wyremontowana została ponad stuletnia hala, powstały też nowe budynki. Nowe oblicze zyskała też przestrzeń dookoła hali.

Tak ma prezentować się Muzeum Hutnictwa. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Chorzowie powstaje Muzeum Hutnictwa. Miasto otrzymało też ...

Przypomnijmy, że Chorzów we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”. Z tej kwoty, 17 mln trafiło do Chorzowa.

Ponadto, Chorzów otrzymał także 5 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na przygotowanie 3 ha terenów inwestycyjnych po dawnej Hucie Kościuszko. Cała, kosztująca 7 milionów złotych inwestycja, zakłada uzbrojenie terenu, stworzenie oświetlenia, wyremontowanie ulicy Metalowców i wybudowanie nowej drogi wewnętrznej w pobliżu Muzeum Hutnictwa.

Nie przegapcie

Wystawa poświęcona historii i ludziom huty. Strefa pracy i strefa życia

Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, jak i codzienność pracy oraz życia w hutniczych rodzinach. Wystawa podzielona będzie na dwie części – „strefę pracy” oraz „strefę życia”.

W strefie pracy zwiedzający będą mogli zapoznać się zarówno z procesem technologicznym odbywającym się w hucie (wyeksponowanym na stanowiskach „wytop”, „kuźnia”, „laboratorium”, „energetyka”, „walcownia”, „bezpieczeństwo”), jak i jego rezultatami prezentowanymi na stanowisku „wyroby”.

Cykl pracy huty prezentowany będzie za pomocą narzędzi i urządzeń hutniczych, uzupełnianych o prezentacje multimedialne i filmowe. W specjalnej sali kinowej przewidziano pokaz na ekranie 180 stopni, zawierający szereg efektów specjalnych.

Zobacz koniecznie

W Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zobaczymy m.in.

  • cztery młoty: młot parowy firmy G. Brinkmann & Co., z 1898 r., ważący aż 34 tony służący do kucia tzw. przedkuwek do młotów matrycowych. Młot użytkowany był na terenie kuźni Huty Batory do 2013 r.; młot parowo-powietrzny; młot mostowy Eschweiler Maschinen z 1907 r. i młot Beche;
  • prostownicę stemploą z 1897 r., pracującą na terenie Huty Królewskiej do 2015 r. służącą do korekcji krzywizn szyn kolejowych wąskotorowych lub kształtowników;
  • prasę mimośrodową Warszawskiej Fabryki Pras i Młotów z 1955 r.
  • i najstarszy z eksponatów wielkogabarytowych tj. fragment zespołu walcowniczego wraz z zespołem napędowym z 1874 r. Urządzenie to pracowało na hali walcowni bruzdowej średnio-drobnej zakładu dolnego Huty Batory w Chorzowie i służyło do walcowania prętów.

W ramach projektu „Mów mi huto” nagrano wypowiedzi kilkudziesięciu osób pracujących niegdyś w hutach. To właśnie ich perspektywy wyjaśniane będą prezentowane na wystawie obiekty. Od nich dowiemy się do czego służyły maszyny, urządzenia i narzędzia, z których składać będzie się wystawa.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera