18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Bytomiu? Może pieniądze da minister

Magdalena Nowacka - Goik
Sala im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim została odnowiona dzięki pomocy studentów. Muzeum jest jednak ogromne, tak jak ogromne są jego potrzeby
Sala im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim została odnowiona dzięki pomocy studentów. Muzeum jest jednak ogromne, tak jak ogromne są jego potrzeby Arkadiusz Ławrywianiec
Utrzymanie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu kosztuje 4 miliony złotych rocznie. Tego miasta nie stać na finansowanie placówki.

W miniony piątek Dominik Abłamowicz, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, spotkał się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim. Rozmawiali o sytuacji obu muzealnych placówek w kontekście propozycji marszałka województwa, złożonej miastu - aby Bytom przynajmniej współfinansował "swoje" muzeum. Już wiemy, że jest szansa na ministerialne wsparcie. Ale czy to wystarczy, aby uratować placówkę w Bytomiu? Przypomnijmy. W ubiegły poniedziałek urzędnicy z Bytomia dowiedzieli się, że urząd marszałkowski nie chce już dłużej finansować Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Proponuje przejęcia finansowania w całości lub części przez miasto. - Jeśli chodzi o finansowanie muzeum przez Bytom, to w tej chwili takiej możliwości nie ma, bo nie ma takich pieniędzy w budżecie - mówi Aneta Latacz, zastępca prezydenta Bytomia. - Na finansowanie placówki potrzeba około 4 milionów złotych rocznie. Teraz nie jesteśmy w stanie udźwignąć takich kosztów - przyznaje.

Dodaje jednak, że zarówno zarząd miasta, jak i zapewne sami mieszkańcy, nie wyobrażają sobie, aby placówka zniknęła z Bytomia. - Będziemy szukać rozwiązań, na razie jesteśmy na początku drogi - mówi wiceprezydentka.

Roland Dobosz, wieloletni pracownik Muzeum Górnośląskiego, mówi, że od przeszło dwóch lat bytomska placówka jest niedofinansowana. - Musimy sobie radzić, żeby ratować bezpieczeństwo ponad milionowych zbiorów - mówi. Podkreśla także, że chociaż Muzeum Górnośląskie jest silnie osadzone w regionie, to ma aspiracje, by stać się muzeum o charakterze narodowym. I spełnia wiele warunków do tego wymaganych. Czy jest więc szansa na ratunek? I na to, żeby Muzeum Górnośląskie nie stało się tylko częścią Muzeum Śląskiego? - Minister nie wyklucza dotacji dla obu placówek, po przedłożeniu odpowiedniej dokumentacji i projektów - mówi Dominik Abłamowicz. - Do połowy marca, w uzgodnieniu z zarządem, który prowadzi placówki, będę opracowywał materiały potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie - obiecuje. Do tej pory ministerstwo wspierało Muzeum Górnośląskie wyłącznie w postaci grantów. Teraz może się to zmienić - zwłaszcza w kontekście działu Kresów. Interpelację w sprawie utrzymania Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i finansowania go ze źródeł wojewódzkich złożyła też wczoraj podczas posiedzenia sejmiku radna Barbara Dziuk. - Uwarunkowania historyczne, wykształcona, doskonała kadra, a także liczba muzealnych obiektów i nieprzecenione działania edukacyjne - wyliczała atuty Muzeum Górnośląskiego radna. Jak mówi, ma swoją wizję na prowadzenie muzeum i wcale nie musi się ona wiązać z wielkimi kosztami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!