18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Muzeum Narodowe w Bytomiu? Może pieniądze da minister

Magdalena Nowacka - Goik
Sala im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim została odnowiona dzięki pomocy studentów. Muzeum jest jednak ogromne, tak jak ogromne są jego potrzeby
Sala im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim została odnowiona dzięki pomocy studentów. Muzeum jest jednak ogromne, tak jak ogromne są jego potrzeby Arkadiusz Ławrywianiec
Udostępnij:
Utrzymanie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu kosztuje 4 miliony złotych rocznie. Tego miasta nie stać na finansowanie placówki.

W miniony piątek Dominik Abłamowicz, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, spotkał się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim. Rozmawiali o sytuacji obu muzealnych placówek w kontekście propozycji marszałka województwa, złożonej miastu - aby Bytom przynajmniej współfinansował "swoje" muzeum. Już wiemy, że jest szansa na ministerialne wsparcie. Ale czy to wystarczy, aby uratować placówkę w Bytomiu? Przypomnijmy. W ubiegły poniedziałek urzędnicy z Bytomia dowiedzieli się, że urząd marszałkowski nie chce już dłużej finansować Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Proponuje przejęcia finansowania w całości lub części przez miasto. - Jeśli chodzi o finansowanie muzeum przez Bytom, to w tej chwili takiej możliwości nie ma, bo nie ma takich pieniędzy w budżecie - mówi Aneta Latacz, zastępca prezydenta Bytomia. - Na finansowanie placówki potrzeba około 4 milionów złotych rocznie. Teraz nie jesteśmy w stanie udźwignąć takich kosztów - przyznaje.

Dodaje jednak, że zarówno zarząd miasta, jak i zapewne sami mieszkańcy, nie wyobrażają sobie, aby placówka zniknęła z Bytomia. - Będziemy szukać rozwiązań, na razie jesteśmy na początku drogi - mówi wiceprezydentka.

Roland Dobosz, wieloletni pracownik Muzeum Górnośląskiego, mówi, że od przeszło dwóch lat bytomska placówka jest niedofinansowana. - Musimy sobie radzić, żeby ratować bezpieczeństwo ponad milionowych zbiorów - mówi. Podkreśla także, że chociaż Muzeum Górnośląskie jest silnie osadzone w regionie, to ma aspiracje, by stać się muzeum o charakterze narodowym. I spełnia wiele warunków do tego wymaganych. Czy jest więc szansa na ratunek? I na to, żeby Muzeum Górnośląskie nie stało się tylko częścią Muzeum Śląskiego? - Minister nie wyklucza dotacji dla obu placówek, po przedłożeniu odpowiedniej dokumentacji i projektów - mówi Dominik Abłamowicz. - Do połowy marca, w uzgodnieniu z zarządem, który prowadzi placówki, będę opracowywał materiały potrzebne do złożenia wniosku o dofinansowanie - obiecuje. Do tej pory ministerstwo wspierało Muzeum Górnośląskie wyłącznie w postaci grantów. Teraz może się to zmienić - zwłaszcza w kontekście działu Kresów. Interpelację w sprawie utrzymania Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i finansowania go ze źródeł wojewódzkich złożyła też wczoraj podczas posiedzenia sejmiku radna Barbara Dziuk. - Uwarunkowania historyczne, wykształcona, doskonała kadra, a także liczba muzealnych obiektów i nieprzecenione działania edukacyjne - wyliczała atuty Muzeum Górnośląskiego radna. Jak mówi, ma swoją wizję na prowadzenie muzeum i wcale nie musi się ona wiązać z wielkimi kosztami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gregor
Zanim nastąpi aneksja muzeum w Bytomiu, trzeba przetestować nowy gmach w Katowicach, bo jak to wszystko ciulnie, to woda zaleje zbiory i katowickie i bytomskie.
???
Ale ktoś to przecież wymyślił, a jak planowano, to władze nasze kochane o istnieniu Bytomskiego muzeum nie wiedziały???
r
realista
A informacji, co było we wniosku o dotację - 70tys., czy 700tys. eksponatów, które trzeba zabrać z Bytomia, nadal brak! Cała ta "flagowa" inwestycja i budowa ponoć kulturalnego pomnika władzy, zaczyna cuchnąć na kilometr, a wam pachnie, jak chanel nr 5! Jeśli był przekręt w dokumentacji, to kasę trzeba zwracać. Jeśli podziemny gigant nie pomieści wszystkich działów muzeum i do utrzymania w Katowicach będą 2 budynki, to cała inwestycja jest chybiona i nazywa się NIEGOSPODARNOŚĆ!
k
kresowiak
Nie zauważyłem oszczędności- Dyr. Abłamowicz bierze podwójną pensję i jakoś nikt nie słyszał, aby siedział w robocie przez 16 godzin.
J
Jaś
Dwa muzea o tym samym profilu w odległości kilkunastu km to o 1 za dużo. To, że funkcje dyrektorów obu placówek muzealnych pełni 1 osoba to bdb. Pozwoli to na ich bezbolesne, a zarazem właściwe merytorycznie, połączenie (najlepsi ludzie, najwartościowsze eksponaty w 1 miejscu itd.). Zaspakajanie lokalnych ambicji, nieuzasadnionych merytorycznie a tym bardziej ekonomicznie, nie powinno się odbywać kosztem środków publicznych województwa i kraju!
b
bambo
....no chyba jednak nazwa brzmi Muzeum Górnośląskie o Narodowym słyszałem w kontekście stadionu w Wa-wie co to dachu nie można zamykać jak pada!!!!!!!
k
kresowiak
Hahaha. Jak można tak ładować czytelników?? Decyzja o LIKWIDACJI Muzeum Górnośląskiego zapadła w momencie, gdy Dominik Abłamowicz stał się dyrektorem MG i Muzeum Śląskiego jednocześnie. Minister nic nie da, naiwniacy, tak jak nie dał na zespół Śląsk. To po co ściemniać??
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie