Muzeum Ognia w Żorach otwarte po 5 latach [ZDJĘCIA]

  Muzeum Ognia w Żorach otwarte po 5 latach [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Ognia Żory
  1/107
  przejdź do galerii

  Muzeum Ognia Żory ©Katarzyna Śleziona

  Muzeum Ognia w Żorach już otwarte! Na uroczystym otwarciu dla vipów i dziennikarzy w środę, 3 grudnia nie zabrakło m.in. pokazu fire show. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii w Śródmieściu. My już zwiedziliśmy obiekt. Muzeum Ognia będzie czynne dla wszystkich mieszkańców od czwartku, 4 grudnia. Sprawdź godziny otwarcia i ceny biletów. Zobaczcie nasze zdjęcia i Adventure Multimedialne Muzea.

  Muzeum Ognia w Żorach już otwarte! Zwiedzaliśmy obiekt. Jakie wrażenia? [ZDJĘCIA]  Na też dzień czekaliśmy aż pięć lat! Przy ruchliwej trasie Katowice-Wisła - popularnej wiślance, na terenie Huloków w Żorach - w środę, 3 grudnia otwarto hucznie wyjątkowe Muzeum Ognia, z supernowoczesną wystawą przedstawiającą historię ognia na przestrzeni różnych epok. Były pokazy ognia i lampka wina, a potem zaczęło się zwiedzanie.

  Po obejrzeniu krótkiego filmu zeszłam do podziemi obiektu w kształcie płomienia. Po lewej stronie moją uwagę przykuła jaskinia, w której jaskiniowcy grzali się przy ognisku i... mówili do mnie! Na ścianach pojawiły się olbrzymie grafiki z ciekawymi informacjami na temat ognia i różne zagadki do rozwiązania. Poszłam dalej w prawo i zatrzymałam się na chwilę przy dwóch zadaniach: rozpaliłam ogień za pomocą wirtualnego krzesiwa i za pomocą światła słonecznego.

  Polub nas na Facebooku i bądź z informacjami na bieżąco!

  W kolejnym pomieszczeniu czekały jeszcze większe atrakcje. Słyszałam dźwięki palącego się ogniska i zobaczyłam ścianę ognia, przez którą zwiedzający przechodzili! Ja skierowałam się jednak na prawo i postanowiłam ugasić pożar - musiałam pogłówkować, by we właściwych kierunkach ustawić pokrętła w rurkach, by woda spłynęła i ugasiła pożar. Dałam radę! Udało się też przejść przez ścianę ognia - czułam bijące ciepło, a po przekroczeniu płomieni - przyjemny chłód w tzw. sali oczyszczenia. Tu poznałam różne ciekawostki na temat motywu ognia w kulturach całego świata, w magii, legendach.

  Poszłam dalej do części zwanej "Mędrca szkiełko i oko". Poznałam zjawiska towarzyszące żywiołowi ognia - od czasu rewolucji przemysłowej aż do dzisiaj i wybiegających w przyszłość. Tu na ośmiu stanowiskach czekały na mnie kolejne doświadczenia do wykonania. Najbardziej ucieszyłam się z poznania profesora Pożogi, który do złudzenia przypominał doktora z filmu "Powrót do przyszłości", i co ciekawe mówił do mnie. Tu spróbowałam podgrzewać wybraną substancję wirtualnym palnikiem, czekając aż nastąpi zapalenie np. zapłon denaturatu.

  Dalej poszłam w kierunku "ognistej szafy", która zagrała mi wskazaną przeze mnie piosenkę. Wybrałam utwór Santany i zakończyłam zwiedzanie muzeum. Obiecałam sobie, że tu wrócę. Bo cała frajda polega na rozwiązywaniu zagadek i wykonywaniu doświadczeń, których jest tutaj bez liku. Niestety trochę brakło na to czasu.

  Czytaj więcej na temat poszczególnych części Muzeum Ognia. Zobacz ZDJĘCIA

  Czy odwiedzający uznają, że Muzeum Ognia to strzał w dziesiątkę? To czas pokaże. Obiekt w kształcie płomienia będzie otwarty dla mieszkańców od czwartku, 4 grudnia.
  W ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy nie można było ukończyć budowy, pawilon był jednym z najbardziej krytykowanych obiektów w Żorach. Tym nie przejmuje się jednak główny projektant obiektu.

  - Jestem zadowolony, że obiekt wzbudza wiele emocji. Budowla ma elewację z blachy, więc teoretycznie może być określana mianem "blaszaka". W architekturze znane są już przypadki, gdy architekci projektowali budowle nazywane przekornie "budami", "blaszakami", "zygzakami", "okrąglakami", "spodkami" - niekiedy stają się one nową nazwą obiektu. W przypadku żorskiego obiektu takie określenia mogą tworzyć się ze zniecierpliwienia mieszkańców - projekt znany jest od sześciu lat, budowa trwała pięć - mówi Oskar Grąbczewski z firmy OVO Grąbczewscy, mającej siedzibę w Katowicach. - Cieszę się, że mimo upływu tego czasu projekt nie zestarzał się konceptualnie, nadal jest czymś świeżym. Oryginalność formy też może budzić kontrowersje. Z zachowaniem należnych proporcji - np. projekt willi Tugendhatów w Brnie był bardzo krytykowany jako nie pasujący do kontekstu nobliwych willi miejskich w otoczeniu, a ostatecznie trafił na listę UNESCO - dodaje Oskar Grąbczewski.

  Ekspozycję Muzeum Ognia zaprojektowała, a następnie nadzorowała jej realizację katowicka firma Adventure Multimedialne Muzea, znana m.in. ze stworzenia Muzeum Browaru Żywiec, projektu Muzeum Powstań Śląskich oraz projektu głównej wystawy „Historia Górnego Śląska”, która powstaje w nowym Muzeum Śląskim.
  - Wystawa łączy cechy multimedialnego muzeum oraz centrum nauki. Eksponaty, interaktywne projekcje oraz stanowiska doświadczeń składają się na zróżnicowaną opowieść przeznaczoną dla wszystkich grup wiekowych. Wystawa zawiera duży zasób wiedzy dotyczącej cywilizacji ognia, która rozwijała się zwłaszcza tutaj – na Górnym Śląsku. Muzeum i wystawa to także okno na Żory, którego uroków wielu mieszkańców naszego regionu jeszcze nie zna. Wystawa w Muzeum Ognia została zrealizowana w taki sposób, by stanowić zarówno uzupełnienie lekcji historii, fizyki i chemii dla wycieczek szkolnych, jak i cel wspólnych rodzinnych wypadów - mówi Sławomir Mazan, dyrektor zarządzający Adventure Multimedialne Muzea.

  Muzeum Ognia jest czynne sześć dni w tygodniu - od wtorku do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty i niedziele w godz. 12-17. Bilety kosztują 12 i 16 zł. Budowa kosztowała blisko 7,4 mln zł, w tym ponad 5,1 mln zł spółka Nowe Miasto w Żorach, zarządca nieruchomości, otrzymała 1,5 roku temu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

  Polub nas na Facebooku i bądź z informacjami na bieżąco!

  O Muzeum Ognia czytajcie też w wydaniu głównym "Dziennika Zachodniego" - w czwartek, 4 grudnia oraz w Tygodniku Żory Nasze Miasto, dodatku do "Dziennika Zachodniego" - w piątek, 5 grudnia!


  *Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
  *Nowe władze woj. śląskiego: Koalicja PO, PSL, SLD. Marszałek Saługa. Zarząd wybrany
  *Niesamowote zdjęcia nocne Katowic. Takich Katowic jeszcze nie widzieliście [ZOBACZ ZDJĘCIA]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o wystawie

  zwiedzający (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  O samym budynku i ciągnących się pracach było już sporo. Nowością jest zaś uruchomiona w podziemiach ekspozycja. Fakt, że niezbyt wielka, ale bardzo ciekawa. Po pierwsze interaktywna - pełna...rozwiń całość

  O samym budynku i ciągnących się pracach było już sporo. Nowością jest zaś uruchomiona w podziemiach ekspozycja. Fakt, że niezbyt wielka, ale bardzo ciekawa. Po pierwsze interaktywna - pełna atrakcji wymagających zaangażowania i mózgu i mięśni. Po drugie - przekrojowa. Temat żywiołu ognia jest jak dla mnie wyczerpany, od zarania dziejów po przyszłość. Jest i historia i nauki ścisłe. Pożarnictwo, duchowość i mitologia, kultura i sztuka - wszystko kręci się wokół ognia. Frajda dla dzieciaków - głównie tych nieco starszych. Polecam.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wystawa

  ewelina22 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  wystawa jest bardzo ciekawa , budynek naprawdę odlotowy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  widziałem wieczorem

  czarek33 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  widziałem wieczorem z zewnątrz budynek i pokazy z ogniem, wyglądało to bardzo dobrze. z tego co słyszałem wystawa też jest ciekawa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  świetny budynek

  jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  świetny budynek - bardzo efektownie wygląda i na zdjęciach i w rzeczywistości !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo