18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Produkcji Zapałek: Prezydent Częstochowy i marszałek śląski zrezygnowali

Janusz Strzelczyk, Bartłomiej Romanek
Zwiedzających oprowadza Eugeniusz Kałamarz. Miasto chwali się muzeum, choć wciąż nie jest gotowy plan ratunkowy
Zwiedzających oprowadza Eugeniusz Kałamarz. Miasto chwali się muzeum, choć wciąż nie jest gotowy plan ratunkowy Bartłomiej Romanek
Miasto od lat na każdym kroku chwali się unikatowym Muzeum Produkcji Zapałek. Nawet w programie zawodów na ostatni Drużynowy Puchar Świata na Żużlu muzeum było wymienione jako jedna z atrakcji. Jednak muzealna perła potrzebuje pilnie pomocy miasta. Jest jeszcze szansa na unijne dotacje.

Placówka na gwałt potrzebuje pomocy finansowej. Budynek jest w opłakanym stanie. Energetycy raz po raz wyłączają prąd z powodu długów. O swoje upomina się ZUS.

Niestety, ostatnie wydarzenia wskazują na to, że ratunek tej muzealnej perły znacznie się oddalił. Urząd Miasta w Częstochowie wraz ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim miały przejąć muzeum.

- Nie udało się nam wypracować satysfakcjonującego rozwiązania - mówi krótko Aleksander Wierny, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji, dając do zrozumienia, że do ostatecznego porozumienia między samorządowcami a właścicielem muzeum nie doszło.

Wydawało się, że wszystko jest na najlepszej drodze. W ub.r. wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek i członek zarządu władz województwa, Jerzy Gorzelik, podpisali pismo o zaangażowaniu samorządów w ratowanie muzeum. Z pisma wynika, że można się ubiegać o unijne dofinansowanie, ale najpierw trzeba zapałczarnię przekazać samorządowi. Beneficjent Unii musi mieć zabezpieczone własne środki finansowe, a temu warunkowi nie podoła Muzeum Produkcji Zapałek w obecnym kształcie i formie. Niestety, przeszkodą jest fakt, że samorządy ostatecznie nie przejęły muzeum.

Miasto myśli o stworzeniu nowej atrakcji turystycznej, w nieczynnej elektrowni na Zawodziu. Przedstawiciele Europejskiego Funduszu Społecznego, którzy odwiedzili Częstochowę, byli pod wrażeniem nieczynnej elektrowni w dzielnicy Zawodzie.
Chętnie widzieliby ją na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Kulturowego.
Właśnie w Zawodziu, we współpracy z Politechniką Częstochowską, miasto chce utworzyć centrum badawczo-wdrożeniowe z zakresu energetyki oraz Muzeum Techniki. Byłoby to coś w rodzaju Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbywałyby się również wydarzenia kulturalne. W tym projekcie uwzględniono by również Muzeum Produkcji Zapałek. - Wierzę, że to się nam uda - mówi Wierny.

Planu ratunkowego dla placówki wciąż nie ma, co jest o tyle dziwne, że cieszy się ona wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Podczas ostatniej Industriady Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie odwiedziło najwięcej ludzi. - Mamy największą frekwencję spośród częstochowskich muzeów - mówi Eugeniusz Kałamarz, prezes i przewodnik po Muzeum Produkcji Zapałek.

Placówka jest wpisana do śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. We wrześniu Muzeum Produkcji Zapałek będzie gospodarzem wielkiej ogólnopolskiej konferencji na temat historii filmu na ziemiach polskich. W tym roku przypada setna rocznica pożaru zakładu produkcji zapałek w Częstochowie. Z tego tragicznego zdarzenia zachował się krótki film, pierwszy nakręcony na ziemiach polskich. Miasto dofinansuje konferencję.

*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
*Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!