Muzeum Śląskie planuje dalszą rewitalizację terenu kopalni Katowice i zaprasza do konsultacji społecznych

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Teren Muzeum Śląskiego. Zaznaczono obszar, który ma być objęty dalszą rewitalizacją
Teren Muzeum Śląskiego. Zaznaczono obszar, który ma być objęty dalszą rewitalizacją Mat. Muzeum Śląskiego
Udostępnij:
Muzeum Śląskie przymierza się do rewitalizacji kolejnych pokopalnianych budynków, w tym starej kuźni, warsztatu, kompleksu szybu Bartosz czy wieży ciśnień. Szacunkowy koszt odnowienia i zagospodarowania zabytkowych budynków oraz przestrzeni między nimi to około 80 mln zł. Muzealnicy szukają finansowania, a tymczasem zapraszają mieszkańców Katowic i aglomeracji do udziału w konsultacjach społecznych na temat tego, jak urządzić północny teren MŚ.

Muzeum Śląskie to obok podziemnych powierzchni wystawienniczych, również budynki dawnej kopalni Katowice. Kolejne odnawiano etapami. Najpierw w trakcie budowy nowego muzeum zrewitalizowano magazyn odzieżowy dla Centrum Scenografii Polskiej oraz maszynownię, w której znajduje się restauracja. Gruntowny remont przeszła też wieża wyciągowa szybu Warszawa II, która została zamieniona w wieżę widokową i stała się symbolem Strefy Kultury.

Magazyn odzieżowy, maszynownia i wieża szybu Warszawa II, Stolarnia oraz stolarnia i łaźnia główna – już zostały zrewitalizowane

Kolejny etap objął modernizację łaźni i stolarni. Stolarnia została otwarta w maju 2017 roku, to w niej mieści się wystawa „Na tropie Tomka”, nawiązująca do przygód i podróży Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści Alfreda Szklarskiego - pisarza przez wiele lat związanego z Katowicami.  Kilka miesięcy później otwarto pochodzący z początku XX wieku budynek łaźni głównej, w którym powstała przestrzeń na wystawy czasowe, ale też tu znajdują się Działy Etnologii, Archeologii oraz Historii Muzeum Śląskiego, które wcześniej mieściły się przy alei Korfantego 3. W trakcie tego etapu modernizacji odnowiono również kolejne przestrzenie między pokopalnianymi budynkami.

Scenariusz na następny etap jest podobny: remont zabytkowych budynków i terenu między nimi. Chodzi o północny obszar należący do MŚ. Pomysły, jak zagospodarować tutejsze budynki oczywiście są.

Do odnowienia są kuźnia, warsztat, kompleks szybu Bartosz, wieża ciśnień oraz tereny między nimi

- Warsztat i kuźnia to ekspozycja. W wieży ciśnień mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć przestrzeń gastronomiczną na bistro albo kawiarnię. Jeśli chodzi o kompleks szybu Bartosz, to w nadszybiu – wspólnie z woj. śląskim – chcielibyśmy zrobić bramę Szlaku Zabytków Techniki – wyjaśnia Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego. Na tym nie koniec. - W maszynowni mamy naszą Mona Lisę, czyli maszynę parową, która nigdy nie była przekonwertowana na zasilanie energetyczne. Planujemy interpretację historyczną tej maszyny, ale nie chcę zdradzać szczegółów, żeby nie stracić efektu, który chcemy osiągnąć. Chcemy tu opowiedzieć, jak działała maszyna, ale też historię kopalni Ferdynand - Katowice – dodaje.

Do urządzenia będzie też teren między budynkami. O to, jakie funkcje ma spełniać muzealnicy postanowili zapytać mieszkańców.

- Możemy pójść w każdym kierunku. Teren ten może być przeznaczony do rekreacji, albo na przykład służyć do występów performatywnych. Może się zdarzyć, że nasi mieszkańcy będą chcieli, aby był tu park rzeźby, a może atrakcje które stymulują dzieci do zabawy. Chcemy się wsłuchać w ich głos – tłumaczy Knast.

Konsultacje społeczne przeprowadzi Fundacja Napraw Sobie Miasto. - Zaprezentowane zostaną dwie koncepcje przygotowane przez firmę Home of Houses. Każdy będzie mógł je skomentować i ocenić. W ten sposób powstanie społeczna ocena przykładowych koncepcji, która pomoże w odpowiednim zagospodarowaniu terenu Muzeum – dodają muzealnicy. Punkt konsultacyjny będzie dostępny 8 września (w godzinach 10.00–18.00) przy wieży szybu Warszawa II. Można też zabrać głos, wypełniając ankietę internetową, która do 16 września będzie dostępna na stronie internetowej muzeum.

W efekcie konsultacji powstanie raport z wytycznymi do koncepcji zagospodarowania. Na tej podstawie firma Home of Houses stworzy projekt dla północnego terenu Muzeum Śląskiego. Projekt ma być gotowy jeszcze we wrześniu.

Gotowy plan ma być jednym z argumentów przy staraniach o finansowanie kolejnego etapu rewitalizacji. Zaplanowane inwestycje wstępnie oszacowano na kilkadziesiąt milionów złotych.

- W tej chwili nie mamy finansowania, dlatego dziś dyskutujemy tylko na temat terenu zewnętrznego i robimy projekt. Liczę na to, że gdy powstaną konkretne propozycje, będzie łatwiej podjąć decyzje o finansowaniu na szczeblu wojewódzkim. Będziemy oczywiście próbowali szukać finansowania, przede wszystkim bardzo liczymy na grant norweski – dodawała Alicja Knast.

Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
ciekawy
To gdzie opinie miejskiego, albo i wojewódzkiego konserwatora zabytków? Kasy nie ma, ale już jakaś zewnętrzna firma coś projektuje? Był przetarg, za ile, może ktoś raczy napisać?
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie