Muzeum Śląskie. Remont kolejnych budynków po kopalni Katowice. Łaźnia Gwarek i warsztat wiertaczy odzyskają blask

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Budynek dawnej łaźni Gwarek na terenie Muzeum Śląskiego
Budynek dawnej łaźni Gwarek na terenie Muzeum Śląskiego Lucyna Nenow / Polskapresse
Udostępnij:
Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć remont kolejnego zabytkowego budynku po kopalni Katowice. Chodzi o dawną łaźnię Gwarek – jedną z najokazalszych budowli na terenie Muzeum Śląskiego. Przebudowa i adaptacja mają kosztować niespełna 24 mln zł. Przy okazji odnowiony zostanie również warsztat wiertaczy. Dawna łaźnia zmieni się w magazyn studyjny dostępny dla zwiedzających. Będą tu przechowywane i eksponowane największe eksponaty ze zbiorów muzeum

Muzeum Śląskie. Remont kolejnych budynków po kopalni Katowice

Kolejny zabytkowy budynek po kopalni Katowice zostanie odnowiony. Chodzi o dawną łaźnię Gwarek. To jedna z najokazalszych budowli na terenie Muzeum Śląskiego - w stylu historyzującym z elementami neogotyckimi i neoromańskimi. Pochodzi z 1903 roku, ma charakterystyczne, wysokie i zamknięte arkadowo okna.

Prace ruszą - taki jest plan - jeszcze przed końcem tego roku. Wcześniej – w trzecim kwartale – zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę. Rewitalizacja potrwa dwa lata i zakończy się pod koniec 2023 roku. Muzeum Śląskie ma na inwestycję ponad 23,7 mln zł, w tym około 15 mln zł to dofinansowanie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego,. Sam koszt prac budowlanych to według szacunków 19 mln zł.

- Remont dawnej łaźni będzie obejmował gruntowną przebudowę obiektu, w tym odnowienie elewacji, wzmocnienie oraz wymianę elementów konstrukcyjnych, wykonanie fundamentów (podbicia), wymianę pokrycia dachu, termo- i hydroizolację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wszystkich instalacji oraz prace wykończeniowe – wymieniają muzealnicy.

W ramach zadania zaplanowano również odnowienie przyległego do łaźni warsztatu wiertaczy oraz zagospodarowanie terenu wokół obu budynków.

W dawnej łaźni Gwarek będą największe eksponaty związane z historią przemysłu oraz militariami

Po przebudowie i adaptacji na nowe funkcje w dawnej łaźni powstanie otwarta przestrzeń halowa z dwiema antresolami. Główna kondygnacja będzie wykorzystywana zarówno do magazynowania, jak i ekspozycji największych i najcięższych eksponatów związanych z historią przemysłu oraz militariami. Przestrzeń będzie otwarta dla zwiedzających.

Nie przeocz

- Na potrzeby składowania i prezentacji lżejszych eksponatów zamontowane zostaną dwupoziomowe antresole, a budynek wyposażony zostanie w suwnicę o nośności dostosowanej do lokowanych w obiekcie eksponatów – dodają przedstawiciele MŚ.

W przyziemiach i podpiwniczeniu łaźni zaplanowano pomieszczenia socjalne, biurowe oraz techniczne. Z kolei warsztat wiertaczy – jak zapowiadają muzealnicy - będzie wykorzystywany sezonowo.

Kolejne budynki dawnej kopalni Katowice odzyskają blask. Odnowiono już m.in. stolarnię, łaźnię łańcuszkową, maszynownię i wieżę szybu Warszawa II

Remont dawnej łaźni i warsztatu to ciąg dalszy rewitalizacji zabytkowych budowli, które pozostały po kopalni Katowice w Strefie Kultury. Pierwsze prace w tym zakresie rozpoczęły się wraz z budową nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Udało się wówczas odrestaurować magazyn odzieżowy, w którym działa Centrum Scenografii Polskiej, maszynownię szybu Warszawa II – przeznaczoną na restaurację oraz wieżę szybu - na jej szczycie stworzono taras widokowy.

W kolejnym etapie odnowiono budynek dawnej stolarni, gdzie powstała wystawa „Na tropie Tomka” (inspirowana przygodami Tomka Wilmowskiego, bohatera powieści Alfreda Szklarskiego) oraz łaźnię łańcuszkową – tu jest przestrzeń na wystawy czasowe oraz muzealne pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii.

Zobacz koniecznie

Przypomnijmy, że w tym roku mijają 22 lata od momentu zamknięcia KWK „Katowice”. Kopalnia zakończyła wydobycie w 1999 roku po 176 latach. W 2001 roku, w ciągu zaledwie półtora miesiąca, ciężki sprzęt zrównał z ziemią niemal całą pokopalnianą infrastrukturę techniczną. Zniknęły: zakład przeróbki węgla, estakada i budynki taśmociągu, a zostało kilkanaście obiektów.

Budowę nowej siedziby Muzeum Śląskiego rozpoczęto w lipcu 2011 roku, a otwarcie nastąpiło w czerwcu 2015 r. W kolejnych latach po sąsiedzku powstały gmach NOSPR oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Przemiana terenu dawnej kopalni w Strefę Kultury pochłonęła w sumie ponad 1 mld zł.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie