Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Żorach wspomina wyprawę do Afryki z 1976 roku [GALERIA]

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk/Dziennik Zachodni
W Muzeum Miejskim w Żorach otwarto wystawę „Odchodzący świat Afryki”. Można na niej podziwiać zdjęcia i eksponaty, pochodzące ze studenckiej wyprawy na Czarny Ląd z 1976 roku. Jej uczestnicy dzisiaj są profesorami na prestiżowych uczelniach, a sama Afryka bardzo mocno się zmieniła.

To projekt, który pozwala na chwilę spokoju i nostalgii. Dzięki przepięknym fotografiom sprzed 40 lat, wykonanym podczas Studenckiej Ekspedycji Etnologicznej AFRYKA 76-77 uczestnik przenosi się do dalekiego afrykańskiego świata. Odległego i w czasie i przestrzeni, ale bliskiego sercu dzięki fotografiom ludzi: mały chłopczyk-handlarz sprzedający obnośnie smażoną rybę, dziewczyna z plemienia Kirdi, matka z dzieckiem, mężczyźni pijący piwo z jednej tykwy. Sceny znane z wielu osad ludzkich, tutaj nabierają dodatkowego znaczenia. Ale nie tylko fotografie lokalnych mieszkańców zadziwiają. – Archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie udostępniło nam wspaniały zbiór zdjęć dokumentujących ekspedycję i jej uczestników. Od pierwszych fotografii w czasie rejsu do Afryki na pokładzie M/S SIEMIATYCZE, poprzez pierwsze obozowiska na Saharze, przygotowanie kolacji w Sylwestra 1976 roku, badania terenowe wśród Dogonów w Mali, czy w drodze na otwarte wody Jeziora Czad – informuje Anita Czerner-Lebedew, kustosz wystawy.

Wystawę fotograficzną uzupełniają eksponaty przywiezione zarówno przez SEE AFRYKA 76-77, jak również pozyskane dzięki badaniom etnograficznym prowadzonym na tym terenie przez Muzeum Miejskie w Żorach. Dopełnieniem wystawy czasowej jest bogata oferta spotkań z nauką i ze sztuką, warsztatów i lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Kulminacją projektu będzie spotkanie „Studencka Ekspedycja Etnograficzna AFRYKA 76-77 - 40 lat później” połączone z konferencją naukową pt. „Etnolog i jego teren”. 17 grudnia spotkamy się z uczestnikami tej przełomowej wyprawy, która dała początek polskiej szkole etnograficznej afrykanistyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!