Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum ziół w Brennej: To będzie nowa atrakcja dla turystów

Jacek Drost
Tak będzie wyglądał  budynek po gruntownej modernizacji. Będzie można w nim zobaczyć zioła rosnące w naszym regionie
Tak będzie wyglądał budynek po gruntownej modernizacji. Będzie można w nim zobaczyć zioła rosnące w naszym regionie
Na Śląsku Cieszyńskim pojawi się kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów. W budynku Starego Kina przy ul. Wyzwolenia w Brennej powstanie ekspozycja z ziołami rosnącymi w Beskidach.

Przytulia to takie zioło, które ludzie kiedyś nosili przy sobie, żeby odpędzić złe moce - mówi Katarzyna Macura, dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna.

Taką właśnie nazwę będzie nosił Beskidzki Dom Zielin, który powstanie w niezagospodarowanym i wymagającym remontu blisko stuletnim budynku tzw. Starego Kina przy ul. Wyzwolenia 77 w Brennej. Niebawem przejdzie on gruntowną modernizację, dzięki czemu zmieni się nie do poznania. Modernizacja zostanie przeprowadzona w ramach unijnego polsko-czeskiego projektu „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo”. Po m.in. enklawie starego budownictwa drewnianego w Wiśle czy drewnianej Chacie Kawuloka w Istebnej będzie to kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów.

Budynek z przeszłością

Budynek przy ul. Wyzwolenia 77 w przeszłości nosił już różne nazwy, pełnił różne funkcje, bo i też stoi za nim kawał historii. Został oddany do użytku w 1923 r. jako prawdopodobnie pierwszy Dom Kultury na Śląsku Cieszyńskim.

Powstał z inicjatywy grupki osób, które chciały rozwijać siebie i swoją miejscowość na wzór prężnie już wówczas rozwijających się Wisły czy Ustronia. Ks. Wiktor Kubaczka zainicjował powstanie Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej, którego członkowie najpierw spotykali się w jednym z domów, a później postanowili wybudować własny dom. Niewielu wierzyło, że pomysł uda się zrealizować, bo na świecie panował kryzys gospodarczy. „Po dwuletnich wysiłkach 19 sierpnia 1923 r. stanął wreszcie okazały, choć drewniany gmach: Dom Katolicko-Ludowy (...) Dom ten wkrótce stał się ośrodkiem życia publicznego w gminie (...)” - donosiła w listopadzie 1926 r. „Gwiazdka Cieszyńska”. W czasie II wojny światowej w budynku nie prowadzono działalności publicznej.

Po zakończeniu działań wojennych został przejęty przez władzę ludową i wykorzystany jako sala kinowa (do tej pory wielu brenniaków mówi o tym budynku Stare Kino). W 1995 r. stał się własnością diecezji bielsko-żywieckiej, która przekazała go miejscowej parafii, a przez ostatnie lata był dzierżawiony przez gminę. W jednym z pomieszczeń mieściła się Izba Regionalna, miał tutaj siedzibę Gminny Ośrodek Kultury.

Pierwszy dzień Nowego Roku z GOPR

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj
Pod nadzorem konserwatora

Dzięki polsko-czeskiemu projektowi „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo”, w którym uczestniczą Brenna i oddalona o 50 km czeska Bystrzyca przeprowadzona zostanie modernizacja obiektu. Zabytkowy budynek zachowa swój stary charakter architektoniczny, ale zyska nową funkcję. Jako że na początku lat 90. ub. wieku został wpisany do rejestru zabytków, to prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora. Polacy na realizację swojej części zadania otrzymają ponad 3,3 mln złotych.

- Ekspozycja w Beskidzkim Domu Zielin Przytulia będzie się opierała na ziołach rosnących w naszym regionie. Czegoś takiego jeszcze nie było w Beskidach, dlatego nasz projekt dostał dofinansowanie - dodaje dyrektor Macura.

Pierwszy dzień Nowego Roku z GOPR

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!