Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne atrakcje w plenerze w Dąbrowie Górniczej. Wyjątkowa odsłona cyklu „w Zieloną gramy" w Parku Zielona

OPRAC.: PAS
W Zieloną gramy w Parku Zielona. Muzyczny cykl cieszy się popularnością, a w sierpniu jego wyjątkowa odsłonaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Zieloną gramy w Parku Zielona. Muzyczny cykl cieszy się popularnością, a w sierpniu jego wyjątkowa odsłonaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PKZ/UM DG
Sierpniowa odsłona cyklu „w Zieloną gramy" będzie wyjątkowa. Tym razem odbędzie się bowiem pod szyldem II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka. Już dziś możemy więc rezerwować sobie czas na koncerty plenerowe prezentujące przyjemną muzykę kameralną w wykonaniu młodych i utalentowanych artystów.

Dąbrowski cykl koncertów w przestrzeniach Parku Zielona od lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia, a nie brakuje też gości z innych części woj. śląskiego. Pewnie te sierpniowe także zgromadzą liczną publiczność, bo zapowiadają się nieco inaczej niż wcześniejsze propozycje. Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę sierpnia o godzinie 17:00. Organizatorami II MF im. Michała Spisaka są Pałac Kultury Zagłębia oraz miasto Dąbrowa Górnicza.

Harmonogram koncertów w Parku Zielona:

6 sierpnia 17:00 – Adam Snopek: Stand-up przy fortepianie

Wyjątkowy na skalę kraju stand-up przy fortepianie, w trakcie którego w nietuzinkowy sposób porozmawiamy o muzyce. Połączenie stand-upu, performance’u, koncertu. Całość doprawiona odważnym, specyficznym poczuciem humoru oraz niezwykłą energią pianisty Adama Snopka. Stand-up, w trakcie którego odkryjemy, że co trzeci utwór światowego repertuaru współczesnej muzyki rozrywkowej zawiera w sobie fragment piosenki „Pieski małe dwa”, poznamy nieznane fakty z życia popularnych artystów, odkryjemy rodzaje muzyki i zakończeń utworów, a także będziemy mieli okazję wspólnie pośpiewać. Przekonają się Państwo, że jeden śpiewający pianista i fortepian na scenie potrafią wyczarować magiczny, pełen pasji i emocji performance, który na długo pozostanie w Państwa pamięci.

13 sierpnia 17:00 – Celtic Triangle

Celtic Triangle to unikatowe trio, czerpiące inspirację z muzycznych korzeni Szkocji, dzięki czemu w ich repertuarze można znaleźć nie tylko aranżacje starych szkockich pieśni i melodii, ale także nowe kompozycje wykorzystujące elementy muzyki tradycyjnej i stare formy muzyczne. Ich koncerty porywają publiczność, pozostając na długo w pamięci widzów, którzy mają okazję poznać różne rodzaje dud, usłyszeć harfę celtycką, dowiedzieć się czym jest Pibroch i dlaczego Anglicy za grę na harfie karali śmiercią. Podczas wydarzenia publika pozna wiersze największego poety i barda Szkocji – Roberta Burnsa – a także usłyszy słodkie pieśni o miłości, ale też mrożące krew w żyłach opowieści.

20 sierpnia 17:00 – Kwintet Śląskich Kameralistów

Kwintet Śląskich Kameralistów powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy, by po kilku latach powiększyć skład o kontrabas i tym samym rozszerzyć repertuar. Zespół nie ogranicza się tylko do muzyki klasycznej, ale chętnie czerpie z innych gatunków, czego dowodem są dwie pierwsze płyty: „Ba…ROCKOWO” oraz „Mecyje”. Obydwie płyty są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez prymariusza zespołu – Dariusza Zbocha. Przebojami muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. ubiegłego stulecia w kompletnie nowym, klasycznym ujęciu i rozmaitymi utworami z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej w drugim przypadku.

Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dvorzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej. Następne wydanie fonograficzne to efekt współpracy z niemieckim pianistą Christophem Soldanem, z którym kwintet regularnie współpracuje jako „Schlesische Kammersolisten”. Powstała płyta z perełkami muzyki kameralnej: Kwintetem fortepianowym „Pstrąg” F. Schuberta oraz Kwintetem fortepianowym f-moll J. Brahmsa.

27 sierpnia 17:00 – Kwartet 404C

404C – to numer ćwiczeniówki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie od dekad urzędują puzoniści i tubiści. Tam rodzi się zamiłowanie do wspólnego muzykowania. Tak też było w przypadku Kwartetu Puzonowego 404C, który będzie prezentował się na koncercie w Dąbrowie Górniczej. Skład zespołu ukonstytuował się w 2020, a tworzą go wykładowcy akademiccy – Michał Mazurkiewicz, Jarosław Meisner oraz Jakub Sznajder. Uzupełnia go tegoroczny absolwent – Eryk Mencner.

Wszyscy członkowie zespołu są laureatami wielu nagród w konkursach muzycznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Repertuar obejmuje utwory oryginalne na ten skład instrumentalny oraz transkrypcje znanych i lubianych perełek muzyki, reprezentującej wiele epok i stylów od renesansu do muzyki współczesnej włącznie z przebojami jazzowymi oraz aranżacjami muzyki rozrywkowej. Na sierpniowym koncercie usłyszeć będzie można także premierowe wykonanie utworu stworzonego w hołdzie wybitnemu kompozytorowi pochodzącemu z Dąbrowy Górniczej – Hommage Michał Spisak autorstwa Jarosława Meisnera.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo