Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Centralne Muzeum Pożarnictwa ma już 40 lat!

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Fragment wystawy „Wspólnie na ratunek. 20 lat Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”
Fragment wystawy „Wspólnie na ratunek. 20 lat Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego” Mat. CMP
Jutro, 20 listopada, Centralne Muzeum Pożarnictwa będzie świętować jubileusz 40-lecia. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 w sali audiowizualnej. Przewidziano wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych pracowników oraz otwarcie wystawy „Wspólnie na ratunek. 20 lat Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego”.

Centralne Muzeum Pożarnictwa od paru miesięcy przechodzi zmiany. Trwa bowiem termomodernizacja muzeum. To już jej ostatni etap. Do 20 listopada ma całkowicie się zakończyć. Wyremontowane zostały przede wszystkich dachy wszystkich hal muzealnych. Pomieszczenia zostały docieplone, a dach jest uszczelniony. Wcześniej w niektórych miejscach przeciekał. Jest także nowa, ogrzewana podłoga.

- Kończymy właśnie wentylację. Jeszcze tydzień i wszystko powinno być gotowe. Zapraszam też wszystkich do Centralnego Muzeum Pożarnictwa 20 listopada na godzinę 12.00 - mówi Włodzimierz Bareła, dyrektor muzeum. - Odbędzie się wtedy jubileusz 40-lecia jedynego w Polsce muzeum pożarnictwa oraz największego w Europie. W tym dniu otworzona zostanie także nowa wystawa „Wspólnie na ratunek. 20 lat krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego” - dodaje dyrektor.

Od soboty 21 listopada będzie można zwiedzać placówkę w nowej odsłonie. Z okazji jubileuszu CMP wydało 180-stronicowy album pt. „Historia polskich firm pożarniczych od połowy XIX w. do współczesności”.

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach powstało w 1975 roku. Umiejscowienie go na Górnym Śląsku miało uzasadnienie w bogatych tradycjach strażackich regionu. Mysłowice, gdzie od 1864 roku działała jedna z najstarszych straży ochotniczych w Polsce, wpisywały się w ten kontekst. 27 września 1974 roku przyjechali do Mysłowic przedstawiciele wojewódzkich władz pożarniczych, którzy oglądali teren pod przyszłe muzeum.

Muzeum znajdowało się przy alei spacerowej - promenadzie (ul. Powstańców), była to dawna Agentura Emigracyjna. Na jej bazie w 1941 hitlerowcy założyli Zastępcze Więzienie Policyjne. Po zajęciu Mysłowic przez Armię Czerwoną w 1945 roku zabudowania przeznaczono na obóz podejrzanych o współpracę z okupantem. Po likwidacji obozu, do momentu powstania muzeum pożarnictwa, budynki wykorzystywano jako magazyn ogumienia „Motozbyt”.


*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!