Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice. Gdyby pod kimś załamał się lód... strażacy wiedzą, co robić. Prowadzili ćwiczenia na zamarzniętym akwenie. Zobaczcie zdjęcia

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Strażacy z Mysłowic prowadzili ćwiczenia lodowe na zamarzniętym akwenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strażacy z Mysłowic prowadzili ćwiczenia lodowe na zamarzniętym akwenie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Strażacy z Mysłowic prowadzili we wtorek, 25 stycznia, na terenie kąpieliska Słupna ćwiczenia lodowe na zamarzniętym akwenie.

Strażacy z Mysłowic prowadzili ćwiczenia lodowe na zamarzniętym akwenie

We wtorek, 25 stycznia, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach prowadzili na terenie kąpieliska Słupna specjalne ćwiczenia. Wykorzystywali oni w tym celu specjalistyczny sprzęt m.in. sanie lodowe oraz węgorza ratowniczego.

Na miejscu była nasza fotoreporterka. Zobaczcie zdjęcia:

- Ćwiczenia polegały na doskonaleniu umiejętności technik ratowania osób, które wpadły do wody na zamarzniętych akwenach. Chcieliśmy także pokazać, jak należy się zachować będąc świadkiem takiego zdarzenia - wyjaśnia mł. bryg. Wojciech Chojnowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Mysłowicach.

Warto pamiętać, że osobom pod którymi załamał się lód jesteśmy w stanie pomóc. - Najpierw należy natychmiast zadzwonić na numer alarmowy 112, wezwać służby i udzielić im szczegółowych informacji, w które miejsce dokładnie mają się udać - dodaje Chojnowski.

Kluczowe jest także udzielenie wsparcia psychicznego oraz uspokojenie tej osoby. - Należy także wydawać polecenia. Zwracać uwagę na to, żeby nie ruszała się zbyt gwałtownie i mocno trzymała się przerębla - podkreśla oficer prasowy mysłowickiej straży pożarnej.

Jeśli dana osoba znajduje się blisko brzegu, można spróbować jeszcze bardziej jej pomóc. - Trzeba jednak pamiętać, że nie można bezpośrednio wejść na zamarznięty akwen. Należy to zrobić w pozycji leżącej. Można także wykorzystać przedmioty znajdujące się pod ręką, np. szalik, długą grubą gałąź, kij hokejowy czy sanki, aby osoba mogła się czegoś złapać. Należy jednak mieć na względzie, że jest ona mocno zziębnięta i nie ma takiego czucia w rękach - kontynuuje mł. bryg. Wojciech Chojnowski.

Jako, że wielkimi krokami zbliżają się także ferie zimowe w naszym regionie, strażacy mocniej uczulają najmłodszych na niebezpieczeństwa, jakie mogą ich czekać na zamarzniętych akwenach.

- Pogoda jest zmienna - raz mróz, a raz odwilż. Lód pozornie może być trwały, a w rzeczywistości może nastąpić jego załamanie. Dlatego też wspieramy działania szkół i administracji osiedlowych w budowie ślizgawek. To nasza akcja. Jeśli dzieciaki w ten właśnie sposób chcą aktywnie wypoczywać w trakcie ferii, możemy zapewnić im bezpieczne ślizgawki i przyjechać na teren danej szkoły czy osiedla, żeby w odpowiednio przygotowanym miejscu wylać wodę. Ponadto w miastach działają także lodowiska, na których można pojeździć na łyżwach - dodaje oficer prasowy KM PSP w Mysłowicach.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera