Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Muzealny Czwartek o obronie wieży spadochronowej w Katowicach

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Muzealne Czwartki powróciły do Mysłowic po wakacyjne przerwie. Zainteresowanych nie brakowało
Muzealne Czwartki powróciły do Mysłowic po wakacyjne przerwie. Zainteresowanych nie brakowało Kacper Jurkiewicz
Muzealne Czwartki w Mysłowicach powróciły. Pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie poświęcono obronie wieży spadochronowej w Katowicach w 1939 roku. Prof. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz opowiedziała o kulisach książki Kazimierza Gołby.

Muzealny Czwartek

Do Muzeum Miasta Mysłowice powrócił cykl, który bardzo podoba się wielbicielom historii. Muzealne Czwartki powróciły po wakacyjnej przerwie. Na publiczności można było zobaczyć znajome twarze mieszkańców, które towarzyszą cyklowi od wielu spotkań.

Wrześniowy Muzealny Czwartek został poświęcony historycznemu zdarzeniu - obronie wieży spadochronowej w Katowicach w 1939 roku. Wykład na temat książki Kazimierza Gołby „Wieża spadochronowa" oraz prawdziwych wydarzeń, które rozegrały się 80 lat temu w Katowicach. Wykład poprowadziła prof. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

Pani profesor opowiedziała o badaniach jakie prowadziła nad książką. Przybliżyła sylwetkę autora, wskazała na elementy historyczne, które znajdują się w książce. Okazało się, że bardzo dużo elementów zawartych w książce zgadza się z tym, co działo się w rzeczywistości - świadczą o tym wpisy m.in. w dawnych gazetach lub dokumentach np. opis harcerzy w autobusie lub opisy nieba i pogody.

- Miałam dużo kłopotów z dotarciem do prawdy o tej książce. Książka jest napisana świetnie i każdy, kto ją zacznie czytać, ten się od niej nie oderwie. Jak sprawdzić rzetelność pisarską? Miałam listy polecające, ale rodzina pisarza nie chciała mi udostępnić żadnych dokumentów. Podejmowali mnie serdecznie kawą i mówili, że wszystko zabrało UB - powiedziała prof. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.

Oczywiście prawda była zupełnie inna i udało się ją odkryć w latach 90. XX wieku.

Nie przegapcie

- Dokumenty spoczywały na dnie wielkiej skrzyni. Gniły i były zazdrośnie strzeżone przez rodzinę, która się bardzo bała, żeby to nie wpadło w niepowołane ręce. Około 2011 roku rodzina przekazała wreszcie dokumenty do Biblioteki Śląskiej i ja wśród nich odkryłam archiwum Wieży Spadochronowej" - mówiła pani profesor.

Wykładowczyni opowiedziała o kontrowersjach związanych z książką i jej zaciekłej walce, by udowodnić, że pisarz przedstawiał rzeczywiste wydarzenia opierając się m.in. na ankietach. W 2014 roku wydano kolejne wydanie książki, tym razem z posłowiem prof. Krystyny Heski-Kwaśniewicz.

Publiczność również mogła zadawać pytania. Pytano m.in. o to czy rzeczywiście ciała harcerzy były zrzucone z wieży czy książkę można traktować jako dokument o historii.

Otwarto również wystawę okolicznościową, na której mogliśmy poczytać o przebiegu II wojny światowej. Podczas spotkania można było zakupić książkę. Było nią spore zainteresowanie.

Następny Muzealny Czwartek odbędzie się 3 października. Będzie to już 139 spotkanie w ramach tego cyklu.

Uwaga! Osoby, które chcą zobaczyć litografię Henriego de Toulouse-Lautreca z kolekcji Kesauri, muszą się śpieszyć. Wystawa będzie dostępna w Muzeum Miasta Mysłowice tylko do 15 września. Wstęp na wystawę jest płatny.

Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera