Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice na archiwalnych fotografiach - dawny dworzec kolejowy, budowa drogi do Krakowa i międzynarodowe zawody motocyklowe. Zobaczcie

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Rudolf Bogusławski podczas wyścigu motocyklowego
Rudolf Bogusławski podczas wyścigu motocyklowego Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie do Mysłowic! Przygotowaliśmy dla was unikalną galerię archiwalnych zdjęć, które pozwolą nam spojrzeć na Mysłowice oczami tych, którzy kiedyś tam żyli. W naszej galerii odkryjecie wiele niezwykłych kadrów miasta. Możecie zobaczyć, jak wyglądały kiedyś budynki, jak powstawały drogi, czy obchody różnych wydarzeń. Sprawdźcie!

Zabierzcie się z nami na podróż w czasie po Mysłowicach. Dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu możemy zobaczyć jak wyglądało lato wiele lat temu. Na wybranych przez nas zdjęciach zobaczycie zarówno ciekawe budynki, takie jak kopalnia Mysłowice, Hale Centralnej Targowicy czy Fabrykę Stolarska Marcina Robaka oraz ujęcia z wydarzeń takich jak budowa drogi do Krakowa, czy otwarcie sezonu motocyklowego. Sprawdźcie!

Historia Mysłowic w pigułce

Historia Mysłowic, jako miasta lokowanego na prawie magdeburskim, została po raz pierwszy udokumentowana w 1360 roku przez Mikołaja II, księcia opawsko-raciborskiego. Jednak wcześniejsze źródła wskazują na istnienie osadnictwa na terenie dzisiejszych Mysłowic oraz na ważne wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości. Przykładem jest pożar, który spowodowany był najazdem Tatarów. Ta tragedia miała miejsce przed lokacją miasta i stanowiła jedno z wcześniejszych wydarzeń związanych z historią regionu.

Wielokrotnie zmieniali się właściciele miasta, których posiadłości, oprócz samych Mysłowic, stanowiły także wsie: Brynów, Załęże, Bogucice, Szopienice, Roździeń, Dziećkowice, Brzezinka i Brzęczkowice. Wśród nich pojawiają się takie nazwiska jak: Turzonowie, Salamonowie, Kamieńscy, Lipscy czy wreszcie najbardziej znani Mieroszewscy i Sułkowscy. Mieroszewscy, aby uniknąć rozdrobnienia majątku poprzez dziedziczenie go przez kolejnych spadkobierców, utworzyli w Mysłowicach ordynację. Przetrwała ona 161 lat, od 1678 do 1839 roku, gdy sprzedano miasto przemysłowcom Wincklerom.

Mysłowice również wielokrotnie zmieniały przynależność państwową na przestrzeni swojej historii. Na początku, kiedy wzmiankowano o nich po raz pierwszy, należały do Czech. Następnie, w późniejszych latach, miasto przeszło pod władzę Habsburgów, którzy sprawowali kontrolę nad nim do lat 40. XVIII wieku. W czasie wojen śląskich, które miały miejsce w latach 1740-1763 między Habsburgami a Prusami o kontrolę nad Śląskiem, Mysłowice wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk, stając się areną walk i konfliktów. Ostatecznie, po podpisaniu pokoju w Hubertusburgu w 1763 roku miasto, wraz z Górnym i Dolnym Śląskiem, stało się częścią Prus.

Na początku XIX wieku Mysłowice doświadczyły kolejnego kryzysu, tym razem w formie kontrybucji na rzecz wojsk francuskich. Po wojnie francusko-pruskiej w latach 1806-1807, wojska francuskie stacjonowały w mieście, a mieszkańcy musieli ponosić określone obciążenia.

Granice miasta były również znaczące historycznie, zwłaszcza ze względu na zbieg granic trzech państw po rozbiorach Polski. Miejsce, gdzie rzeki Czarna i Biała Przemsza łączą się, znane jest jako "Trójkąt Trzech Cesarzy", ponieważ od 1846 roku tam właśnie spotykały się granice tych trzech państw. Obecnie w tej okolicy zbiegają się granice Mysłowic i Sosnowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera