Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice na fotografiach w okresie międzywojennym. Zobaczcie, jak żyło się wtedy w tym śląskim mieście

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Święto Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Mysłowicach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Święto Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Mysłowicach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mysłowice mają prawa miejskie już około 660 lat. Miasto od tego czasu niesamowicie się rozwinęło, ma bardzo bogatą historię. My przenosimy się do czasów międzywojennych. Zobaczcie archiwalne fotografie z Mysłowic.

Międzywojenne Mysłowice. Tak kiedyś wyglądało miasto

Zapraszamy was na podróż w czasie po Mysłowicach. Zanim jednak przeniesiemy się do lat międzywojennych, przypomnijmy sobie najważniejsze fakty historyczne na temat miasta.

Najstarsza wzmianka źródłowa, w której pojawia się nazwa Mysłowic oraz plebanii z mysłowickiej parafii pochodzi z 1308 roku. Nie wiemy jednak kiedy dokładnie mogła powstać osada. Prawa miejskie Mysłowice zyskały przed 1360 rokiem, ale również nie wiadomo dokładnie kiedy. Mysłowice trafiały przez lata z rąk do rąk różnych właścicieli.

Co ciekawe w 1600 roku rozpoczęła się tutaj budowa szpitala, jednego z pierwszych na Śląsku. W 1788 roku powstała pierwsza kopalnia węgla kamiennego, a w 1837 roku powstała Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice. Przez lata do Mysłowic zawitało wiele znanych polityków, pisarzy oraz królów. W Mysłowicach pojawił się m.in. Jan III Sobieski, Napoleon, Aleksander Dumas, Józef Ignacy Kraszewski czy Fidel Castro.

Nie przegap

Mysłowice - skąd się wzięła nazwa miasta?

Istnieją trzy różne koncepcje, z których może wywodzić się nazwa Miasta. Najpopularniejsza jest taka, że pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław, osoby (prawdopodobnie rycerza), która założyła osadę. Natomiast Jacob Lustig, który napisał pierwszą monografię o Mysłowicach twierdził, że nazwa miasta pochodzi od "myślenia".

Osada miała leżeć w lesie, a ludzie mieli daleko od wody. W końcu pomyślano, żeby się przenieść nad rzekę. Trzecia koncepcja jest taka, że miasto wywodzi się od słowa "mysz". Heinrich Adamy w 1888 wydał książkę o nazwach miejscowości na Śląsku, w której wskazuje na dokument z 1105 roku i podaje znaczenie miasta "Mausenplatz" - miejsce myszy. Są to oczywiście różne koncepcje.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera