Mysłowice: nowy cmentarz może powstać, ale trzeba będzie...

  Mysłowice: nowy cmentarz może powstać, ale trzeba będzie wyciąć las

  tos

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy nowy cmentarz w Mysłowicach powstanie na miejsu wyciętego lasu? Ten pomysł budzi kontrowersje

  Czy nowy cmentarz w Mysłowicach powstanie na miejsu wyciętego lasu? Ten pomysł budzi kontrowersje ©TOS

  W Mysłowicach ma powstać nowy cmentarz komunalny. Z tym, że wolnych miejsc na cmentarzach w mieście jest coraz mniej, nikt nie dyskutuje. Ale to, że nowy cmentarz ma powstać w miejscu wyciętego lasu, wielu się nie podoba.
  Czy nowy cmentarz w Mysłowicach powstanie na miejsu wyciętego lasu? Ten pomysł budzi kontrowersje

  Czy nowy cmentarz w Mysłowicach powstanie na miejsu wyciętego lasu? Ten pomysł budzi kontrowersje ©TOS

  Cmentarz komunalny miałby powstać na liczącym kilka hektarów terenie między ulicami Obrzeżną Zachodnią i Stadionową. Teraz rośnie tam las. Aby można było tutaj organizować pochówki, drzewa trzeba będzie wyciąć.

  5 grudnia 1989 roku pomiędzy Okręgowym Zarządem Lasów Państwowych w Katowicach a Urzędem Miejskim w Mysłowicach, w oparciu o pozwolenie Ministra Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz decyzji Dyrektora Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Katowicach, spisany został protokół zdawczo-odbiorczy. Na jego podstawie Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych przekazał urzędowi nieruchomości leśne o łącznej powierzchni 8,1678 ha z przeznaczeniem pod budowę cmentarza komunalnego w Mysłowicach.

  - Aktualnie, według zapisów w księgach wieczystych, właścicielem terenu jest Skarb Państwa. Wojewoda śląski wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia z mocy prawa przez gminę Mysłowice, prawa własności do tej nieruchomości - wyjaśnia Joanna Frysztacka, rzeczniczka UM.

  Wśród działań, które podjąć będzie musiała gmina, aby cmentarz w tym miejscu powstał konieczne będzie oczyszczenie terenu, zmiana użytku gruntów z leśnego na nie leśny, wykonanie niezbędnych odwiertów geotechnicznych, określenie przeznaczenia gruntu na tereny cmentarne w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dopiero potem podjąć będzie można uchwałę w sprawie utworzenia cmentarza.

  Z coraz częściej pojawiającym się problemem braku wolnych miejsc na pochówki na istniejących cmentarzach nikt nie dyskutuje. Części mieszkańców nie podoba się jednak to, że nekropolia ma powstać kosztem lasu.

  - Nowy cmentarz jest potrzebny, ale dlaczego zamiast drzew - zastanawiają się krytycy takiej lokalizacji i przypominają, że niedaleko są mysłowickie tereny rekreacyjne. Wskazują też, że lepsze dla lokalizacji cmentarza byłyby okolice ul. Obrzeżnej Północnej czy Bończyka.

  Urzędnicy podkreślają, że miasto przez kilka lat prowadziło analizy i rozważało wariantowe usytuowanie nowego cmentarza.

  - Rozważania te wykazały, że żaden z rozpatrywanych wariantów lokalizacji cmentarza nie jest konkurencyjny podwzględem odległości od obiektów mieszkalnych, stanu wód powierzchniowych i podskórnych, rodzaju gruntów tworzących analizowany teren, położenia i dostępności komunikacyjnej - mówi Joanna Frysztacka.

  Jak dodaje, wycinka będzie konieczna ze względu na zapisy protokołu zdawczo-odbiorczego z 1989 roku. Pozyskane drewno, zgodnie z zapisami tego protokołu, będzie musiało zostać natomiast przekazane Nadleśnictwu.

  - Szczegółowe wytyczne będą znane po otrzymaniu z ich strony korespondencji, na którą obecnie oczekujemy - dopowiada rzeczniczka mysłowickiego magistratu.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim