Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Wystawa o Auguście Hlondzie z mysłowickiego muzeum trafiła do Uniwersytetu Śląskiego

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Portret namalowany w 2013 przez Adama Plackowskiego
Portret namalowany w 2013 przez Adama Plackowskiego Adam Plackowski
Luiza Kuźnicka z mysłowickiego muzeum miasta opowiada o wystawie poświęconej prymasowi Polski, która do środy, 6 lipca, prezentowana jest w wydziale teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.

Wystawa z muzeum trafiła do Uniwersytetu Śląskiego [PORTRET]
W holu głównym wydziału teologicznego UŚ można zobaczyć wystawę przygotowaną przez pracowników muzeum? Czego ona dotyczy i z jakiej okazji jest ona tam wystawiona?
Wystawa pt.: "August Hlond. Prymas z Mysłowic” otwarta jest w związku z odsłonięciem pomnika Kardynała Augusta Hlonda w Katowicach. Natomiast została przygotowana w 2013 r. z okazji Roku Kardynała Augusta Hlonda. Przedstawia biografię jednej z wybitniejszych postaci, w nowych dziejach Polski. Kard. August Hlond został ukazany w całym bogactwie swoich dokonań, jako: salezjanin, wychowawca i nauczyciel, ksiądz administrator Administracji Apostolskiej Śląska, pierwszy biskup diecezji katowickiej, Prymas Polski i Kardynał oraz troskliwy opiekun Polaków za granicą. Spoza oficjalnego wizerunku wyłoniła się również postać szlachetnego człowieka i autentycznego patrioty, który dbał o Ojczyznę słowem i czynem. Autorzy wystawy zaakcentowali związki łączące kard. Augusta Hlonda z jego rodzinnym miastem – Mysłowicami. Zaprezentowano wiele unikalnych zdjęć i materiałów archiwalnych pochodzących m. in. z prywatnych zbiorów Małgorzaty Herok – siostrzenicy kard. Augusta Hlonda. Scenariusz i koncepcję wystawy przygotowała Luiza Kuźnicka we współpracy z Wojciechem Kubowiczem i Markiem Blautem. Projekt graficzny wykonał Adam Plackowski. Najważniejszymi celami wystawy jest popularyzacja wiedzy na temat kard. Augusta Hlonda oraz kultywowanie pamięci o nim.

Przybliżmy krótki życiorys Augusta Hlonda...
August Józef Hlond urodził się 5 lipca 1881 r. w Brzęczkowicach koło Mysłowic. Był drugim synem Jana i Marii Hlond. Ks. August Hlond był pierwszym biskupem polskiego Śląska. 7 listopada 1922 r. papież Pius XI utworzył Administrację Apostolską. Na administratora powołał ks. A. Hlonda. Ceremonia ingresu odbyła się 17 grudnia 1922 r. Ksiądz Administrator wydał wówczas swój pierwszy programowy list pasterski do Górnoślązaków, w którym przedstawił siebie: „Jestem wam może nieznany, ale nie jestem obcy”. Ks. August Hlond pełniąc funkcję administratora rozpoczynał nowy rozdział w historii kościoła na Górnym Śląsku. Utworzył Ligę Katolicką, która skupiała stowarzyszenia, organizacje oraz bractwa o charakterze katolickim. Liga Katolicka, Śląskie Zjazdy Katolickie oraz Misja Wewnętrzna były podstawą do tworzenia i organizacji Akcji Katolickiej w diecezji katowickiej. Dziełem ks. A. Hlonda jest czasopismo katolickie „Gość Niedzielny” wydawane po dzień dzisiejszy. W międzywojennej Polsce ks. A. Hlond zaznaczył duchowe znaczenie Piekar Śląskich dla życia religijno - narodowego. W 1925 r. wydał „Orędzie w sprawie koronacji Obrazu Matki Boskiej Piekarskiej”.

Jakie w Mysłowicach są obecnie miejsca pamięci po prymasie Polski?
Ks. Kardynał nie zapominał o swoim rodzinnym mieście – Mysłowicach. W okresie międzywojennym kilka razy odwiedził matkę w Mysłowicach. Na uroczystych posiedzeniach Rady Miejskiej 31 lipca i 5 sierpnia 1930 r., nadano Kardynałowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Mysłowice. W 1992 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp otworzył proces beatyfikacyjny kard. A. Hlonda, który nadal się toczy. Pamięć o Kardynale trwa i jest przekazywana młodym pokoleniom Polaków. W 2002 r. w krajobrazie Mysłowic pojawił się pomnik Prymasa Polski Augusta Hlonda, który powstał dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się tablica pamiątkowa. Przed wejściem do kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Brzęczkowicach wmurowano płaskorzeźbę z wizerunkiem Prymasa. Kardynał August Hlond został patronem mysłowickiej uczelni - Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Pamięć o kardynale zachowują jego krewni, którzy mieszkają w Mysłowicach. Rodzinne archiwum Małgorzaty Herok pełne fotografii, publikacji i wspomnień, budzi podziw i jest ciekawą lekcją historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!