Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Złoża są, więc trzeba fedrować

Olga Krzyżyk
Główny Instytut Górnictwa opublikował raport oddziaływania na środowisko eksploatacji złóż „Brzezinka 1” i „Brzezinka 3” w Mysłowicach.

Dwie spółki: Tauron Wydobycie oraz Brzezinka chcą rozpocząć wydobywanie węgla kamiennego ze złóż w Mysłowi-cach. Dlatego trzeba było przygotować opinie dotyczące oddziaływania takiego fedrowania na środowisko. Główny Instytut Górnictwa opublikował właśnie w tej sprawie raporty. Pierwszy z nich poświęcony jest wydobyciu kopaliny ze złoża węgla kamiennego „Brzezinka 1”, a drugi ze złoża „Brzezinka 3”. Spółka Brzezinka stara się uzyskać zgodę na fedrowanie złoża „Brzezinka 3”, a spółka Tauron na wydobycie w części udokumentowanego złoża „Brzezinka 1”.

Najważniejsze informacje dla mieszkańców Mysłowic związane są ze szkodami górniczymi, które mogą powstać wskutek fedrunku. Obliczono, że w związku z eksploatacją pokładu 301 i 304/2, czyli tego, gdzie styka się obszar wydobycia złóż Brzezinki 1 i 3, teren się obniży: nawet do 3,7 m w terenach leśnych, na południowy wschód od bazy logistycznej Panattoni Park Mysłowice i do 2,35 m na terenach przemysłowych, rozciągających się pomiędzy torami kolejowymi a autostradą A4, na wschód od bazy Panattoni.

Zakład Górniczy „Brzezinka 3” ma znajdować się pomiędzy ulicą Cmentarną a Piaskową w Mysłowicach. Fedrunek ma rozpocząć się w 2021 roku i na tym złożu zaplanowany jest do roku 2025. Wydobywanie węgla prowadzone będzie systemem chodnikowym przy zastosowaniu podsadzki. Z kolei fedrunek złoża „Brzezinka 1” przewidziano na lata 2013-2040. Z dziewięciu pokładów węgla do eksploatacji przemysłowej zaliczono dwa pokłady 301 i 304/2, do końca ważności koncesji, czyli do 2040 roku.

- Złoże „Brzezinka 1” ma być udostępnione wyrobiskami chodnikowymi od strony eksploatowanego obecnie złoża „Jaworzno”. Wydobycie będzie prowadziła załoga ZG Sobieski - wyjaśnia Zofia Mrożek, rzeczniczka spółki Tauron Wydobycie.

Według raportu katowickiego Głównego Instytutu Górnictwa, w obrębie złoża „Brzezinka 1” do głębokości 650 m roboty górnicze mają być prowadzone w warunkach braku zagrożenia metanowego. Jeszcze przed uruchomieniem wyrobiska powinna zostać przeprowadzona szczegółowa analiza zagrożenia pożarowego. Ściany zostaną wyposażone w podwójne tamy bezpieczeństwa. Pozwoli to na ich szybkie zamknięcie i odizolowanie pozostałej części kopalni w razie pożaru. Co więcej, spółka zobowiązana jest do wykonania filarów ochronnych w rejonie autostrady A4, trasy S1, zabudowań bazy logistycznej firmy Panattoni oraz zabudowań w dzielnicy Dziećkowice.

Przypomnijmy, że obszar złóż „Brzezinka 1” znajduje się w rejonie zabudowań mieszkalnych w dzielnicach Mysło-wic: Brzęczkowice, Kosztowy, Dziećkowice. W północno-wschodniej części tego obszaru znajduje się niewielka część obiektów Elektrowni Jaworzno III wraz z liniami wysokiego napięcia. Jest tu także wiele dróg, w tym autostrada A4 Kraków-Katowice, ul. Kosztowska, łącząca Brzezinkę z dzielnicą Kosztowy, i ul. Długa.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera