Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice znowu będę fedrować. Są tu złoża węgla Brzezinka 1 oraz Brzezinka 3

Olga Krzyżyk
Złoża węgla kamiennego w Mysłowicach
Złoża węgla kamiennego w Mysłowicach Załącznik nr 10 raportu GIG-u
Złoża węgla w Mysłowicach przyciągają inwestorów, którzy chcą rozpocząć tutaj fedrunek. Wydobycie planują dwie spółki spółka Brzezinka oraz spółka Tauron Wydobycie. Jednak przed rozpoczęciem prac górniczych potrzebna jest ocena środowiskowa. Dlatego Główny Instytut Górniczy wydał dwa raporty związane z tym jak wydobywania węgla kamiennego wpływa na środowisko. Zobaczmy najważniejsze punkty raportu.

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach stworzył dwa raportu w związku z kopalniami, które mają zostać utworzone w Mysłowicach, czyli Brzezinka 1 i Brzezinka 3. Pierwszy raport dotyczy oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kopaliny ze złoża węgla kamiennego„Brzezinka 1” na etapie uzyskania koncesji na eksploatacje złoża. Z kolei drugi raport związany jest z oddziaływaniem na środowisko wydobywania węgla kamiennego wraz z kopaliną towarzyszącą z udokumentowanego złoża „Brzezinka 3”oraz na budowie, prowadzeniu i likwidacji Zakładu Górniczego „Brzezinka 3”.

Raport Głównego Instytutu Górnictwa składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono uwarunkowania formalno-prawne związane z planowanym wydobyciem węgla. Z kolei w drugiej części przedstawiono zakres eksploatacji złoża „Brzezinka 1”z oceną oddziaływania na środowisko. Wyszczególniono warunki wykorzystywania terenu, zapotrzebowanie na media, przewidywaną wielkości emisji, a także opisano jakie w tym rejonie występują płazy, gady, ptaki, czy jaka jest roślinności, a także jakie występują w tym obszarze zabytki. Ostatnia część raportu to jego podsumowanie oraz potrzebne załączniki. Zobaczmy najważniejsze zagadnienia raportu GIG-u.

Złoże węgla kamiennego „Brzezinka 3” jest obecnie niezagospodarowane przemysłowo. Dlatego dwie spółki próbują uzyskać decyzje środowiskowe na eksploatację węgla kamiennego w udokumentowanych złożach. Spółka Brzezinka stara się uzyskać zgodę na fedrowania złoża „Brzezinka 3”, a Spółka Tauron Wydobycie, czyli dawny Zakład Górniczy Sobieski, na wydobycie w części udokumentowanego złoża  „Brzezinka 1”.

Złoże węgla kamiennego „Brzezinka 1” jest złożem niezagospodarowanym pod względem górniczym, które zostało rozpoznane głównie otworami wiertniczymi. Jednak w jego sąsiedztwie, już w połowie XIX wieku rozpoczęto eksploatację węgla. Spółka Tauron Wydobycie chce fedrować w tym obszarze w dwóch, przemysłowych pokładach złoża: 301 i 304/2.

Jednak jeszcze przed uruchomieniem wyrobiska powinna być przeprowadzona szczegółowa analiza zagrożenia pożarowego. Wiadomo, że ściany wyposażone zostaną w podwójne tamy bezpieczeństwa. Pozwoli to na szybkie ich zamknięcie i odizolowanie rejonu od pozostałej części kopalni. Według raportu katowickiego GIG-u w obrębie złoża „Brzezinka 1” do głębokości 650 m roboty górnicze mają być prowadzone w warunkach braku zagrożenia metanowego.

Węgiel produkowany ze złoża „Brzezinka 1” może być stosowany zarówno przez odbiorców masowych, jak elektrociepłownie jak i przez odbiorców detalicznych. W raporcie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach możemy przeczytać także o pozytywnych aspektach powstania kopalni:

„Kreowanie stabilnych miejsc pracy zarówno w zakładzie górniczym jak i przy realizacji nowych inwestycji, zapewnienie możliwości pracy i rozwoju młodzieży, a także inne działania podejmowane przez ZG Sobieski (red. przypomina: Spółka Tauron Wydobycie) na rzecz społeczności lokalnych, pomimo uciążliwości związanych z ruchem zakładu górniczego, w znacznym stopniu wpłyną pozytywnie na poziom i jakość życia mieszkańców gmin górniczych.”  

W raporcie tym zaznaczone jest także, że wstrząsy związane z eksploatacja górniczą Zakładu Górniczego Sobieski (Spółka Tauron Wydobycie) nie maja realnego zagrożenia. Jednak spółka będzie musiała stosować taką technologie, która wykluczy powstanie pożaru i zadymienia. Co więcej potrzebne będą także filary ochronne w rejonie poniższych obszarów:

  • [*]Autostrada A-4, Kraków –Katowice,
  • [*]droga krajowa szybkiego ruchu S1,
  • [*]zabudowania bazy logistycznej firmy Panattoni,
  • [*]zabudowa dzielnicy Dziećkowice,
  • [*]rzeka Przemsza przepływająca przez wschodnią część obszaru górniczego.
     

Przypomnijmy, że obszar złoża „Brzezinka 1”  położony jest we wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, w zachodniej części Jaworzna i wschodniej części  Mysłowic. Na obszarze tym są zabudowania mieszkalne w dzielnicach Mysłowic, takich jak Brzęczkowice, Kosztowy, Dziećkowice. W północno-wschodniej części obszaru znajduje się niewielka część obiektów Elektrowni Jaworzno III wraz z liniami wysokiego napięcia.

Jest tu także wiele dróg  w tym autostrada A4 Kraków–Katowice biegnąca przez środkową część obszaru, gdzie ma ruszyć fedrowanie oraz Wschodnia Obwodnica GOP, biegnąca wzdłuż jego zachodniej granicy. Z kolei wzdłuż zachodniej granicy przebiega ul. Kosztowska, łącząca Brzezinkę z dzielnicą Kosztowy. Natomiast ul. Długa przecina południową część obszaru, łącząc Kosztowy z Dziećkowicami. Przez opisywany teren przebiega także linia kolejowa. W tych obszarach, pomijając przebieg linii kolejowej, mają zostać zbudowane filary ochronne, które będą zapobiegać szkodom górniczym.

Ponadto Główny Instytut Górnictwa w Katowicach opracował także raport związany wydobywaniem węgla kamiennego wraz z kopaliną towarzyszącą z udokumentowanego złoża „Brzezinka 3”oraz na budowie, prowadzeniu i likwidacji Zakładu Górniczego „Brzezinka 3”.

Zakład Górniczy „Brzezinka 3” zlokalizowany zostanie w Mysłowicach pomiędzy ul. Cmentarną i Piaskową (część południowa) oraz ul. Piaskową w kierunku autostrady A4 (część północna).  Fedrunek ma rozpocząć się w 2021 roku i zaplanowany jest do roku 2025. Wydobywanie węgla kamiennego prowadzone będzie systemem chodnikowym przy zastosowaniu podsadzki.

Tauron Wydobycie S.A. planuje uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla ze złoża „Brzezinka 1”, które obejmuje pokłady od 211 do 318/3. Obszar ten zlokalizowany jest głównie poza rejonem, gdzie znajdują się złoże Brzezinka 3. Jedynie nad częścią południowo–wschodnią złoża „Brzezinka 3” Tauron Wydobycie S.A. planuje eksploatację płytszych pokładów.

Eksploatacja będzie prowadzona w części południowo–wschodniej analizowanego obszaru, głównie pod terenami leśnymi, na południowy wschód od obiektów Panattoni Park Mysłowice i Medicare, w pokładzie 301. Zostanie uruchomionych 5 ścian prowadzonych z zawałem stropu. Postęp eksploatacji będzie ze wschodu na zachód,  a ściany będą prowadzone z południa na północ. Ściany w pokładzie 301, czyli tam gdzie łączy się obszar wpływów eksploatacji kopalni Brzezinka 1 i Brzezinka 3, będą prowadzone w niewielkim zakresie w 2023 roku, a potem od drugiej połowy 2024 roku do 2026 roku.

W związku z eksploatacją pokładu 301 i 304/2 obniży się teren w obszarze, gdzie prowadzony będzie fedrunek:

  • [*]do 3,70m, na terenach leśnych, na południowy wschód od obiektów bazy logistycznej Panattoni Park Mysłowice
  • [*]do 2,35m, na terenach przemysłowych, rozciągających się pomiędzy torami kolejowymi a autostradą, na wschód od bazy Panattoni
  • [*]do 2,20m, na terenach leśnych, rozciągających się pomiędzy Przemszą a autostradą, w rejonie Wysokiego Brzegu,na północny wschód od bazy Panattoni
     

Kopalnia ma zatrudnić 500 osób.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty