Mysłowicki rynek składa się z "prawdziwych" kamienic i......

  Mysłowicki rynek składa się z "prawdziwych" kamienic i... imitacji

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak wygląda słynny stelaż na rynku w Mysłowicach
  1/5
  przejdź do galerii

  Tak wygląda słynny stelaż na rynku w Mysłowicach ©Lucyna Nenow

  Stalową konstrukcję przypominającą kiepską dekorację z filmu o Dzikim Zachodzie, czyli atrapę kamienicy na rynku w Mysłowicach, zna każdy, kto choć raz spacerował tutejszą starówką. Stojąca w miejscu wyburzonej przed laty północnej pierzei instalacja, nazywana przez mieszkańców stelażem, być może w końcu zniknie. Być może, bo o zastąpieniu jej prawdziwym budynkiem miasto mówi od 2005 roku. Tym razem jednak - jeśli wierzyć urzędnikom - jest szansa, że będzie inaczej. W magistracie odbyło się pierwsze po kilku latach spotkanie w sprawie zabudowania brakującego fragmentu pierzei nową kamienicą.
  - Projekt inwestycji leży gotowy, zaakceptowany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, od kilku lat. Piłeczka jest po stronie urzędu miasta - mówi Elżbieta Szymala, prezes Śląskiego TBS w Mysłowicach, gotowego inwestować na starówce. Firma zresztą administruje już jednym budynkiem mieszkalnym na tutejszym Starym Mieście. Nowy budynek miałby mieć cztery kondygnacje, 13 mieszkań i jeden duży lokal użytkowy w części parteru i w podziemiu. Zainteresowany jego wynajmem pod archiwa jest Sąd Rejonowy w Mysłowicach.

  - Rozpoczęcie budowy uzależnione jest od decyzji sądu, zabezpieczenia środków w budżecie i uzyskania kredytu na inwestycję przez Śląski TBS. Na razie trudno mówić o konkretnych terminach - zastrzega Kamila Szal, rzeczniczka mysłowickiego magistratu. Wstępny koszt inwestycji to 4,7 mln złotych. Z tego 35 proc. wyłożyłoby miasto, 30 proc. - Śląski TBS, a 35 proc. miałoby pochodzić z kredytu. Wniosek kredytowy został już złożony. Jeśli firma pożyczkę otrzyma, na sesji radni zdecydują o wniesieniu aportem do spółki działki pod budowę. - Mieszkania będą komunalne - zapowiada Szal.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Herby kupieckie zamiast szyldów w Mysłowicach [WYRZUĆMY SZPETNE SZYLDY]


  Kamienica zastąpiłaby wreszcie surrealistyczną konstrukcję na rynku, która szpeci go od dobrych kilkunastu lat. Miała być podstawą atrap kamienic północnej pierzei, rozebranych w PRL-u. Na zamknięcie jej prawdziwymi kamienicami nigdy nie było pieniędzy. Stelaż miał zostać uzupełniony ozdobnymi imitacjami budynków, ale okazało się, że podczas wietrznej pogody taka konstrukcja działałaby jak... żagiel.

  Śląskie: Rynki wczoraj i dziś [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

  Co za rynek!

  Katowice. Rynku brak
  Przez lata rynek służył za skrzyżowanie torów i główny przystanek. Obecnie trwa przebudowa, ale jak będzie po niej dokładnie wyglądać, nie wiadomo.

  Chorzów. W cieniu
  estakady. Rynek praktycznie tu nie istnieje. Historyczny główny plac miasta leży... pod trasą szybkiego ruchu.

  Tarnowskie Góry
  Historyczny rynek mają, ale w całości wynajęty na 10 lat firmie, która zamieniła go w ogródek piwny.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo