Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myszków. 78. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Myszków. 78. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie
Myszków. 78. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie arc Powiat Myszkowski
8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Uroczystości upamiętniające ten dzień odbyły się w poniedziałek w Myszkowie.

Z okazji 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej i Narodowego Dnia Zwycięstwa, pod Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską symboliczną wiązankę kwiatów złożyli Członek Zarządu Powiatu Jolanta Koral, Radny Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Sekretarz Powiatu Krystyna Jasińska, Skarbnik Powiatu Emilia Bąchor-Neszczyńska.

Przypomnijmy, że Polska nie doczekała 8 maja wyzwolenia porównywalnego z doświadczeniami krajów zachodnich. Polska została zniewolona na kolejne kilka dekad. Tym niemniej, tego dnia podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, co definitywnie zakończyło wojnę na naszym kontynencie.

Koniec wojny, ale nie koniec totalitaryzmu

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie. Akt wszedł w życie o 23.01 i wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 r., w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Eisenhowera w Reims we Francji, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym.

Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła ostatecznie II wojnę światową. Niestety, dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała odzyskania wolności. Koniec II wojny światowej krajom Europy Środkowo-Wschodniej, także Polsce, przyniósł sowieckie zniewolenie. Wojna trwała 6 lat i uczestniczyły w niej 72 państwa. Pochłonęła 5 razy więcej ofiar niż I wojna światowa, nazywana wielką. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 3 mln pochodzenia żydowskiego. Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.

W lipcu i sierpniu 1945 r. w Poczdamie przywódcy Stanów Zjednoczonych, ZSSR i Wielkiej Brytanii ustalili zasady polityki wobec Niemiec. Kapitulacja położyła kres rządom niemieckiej narodowo-socjalistycznej ideologii. W wyniku ustaleń poczdamskich Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, a na odzyskanie niepodległości musiała czekać aż do 1989 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera