MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myszków: policja potwierdza: niebezpieczne odpady jechały do jednej zmyszkowskich firm

Adrian Heluszka
Adrian Heluszka
Policja potwierdza, że odpady hutnicze miały trafić do firmy w Myszkowie. Firmie Reko grozi utrata pozwolenie na zbiórkę odpadów, a jej właścicielom postępowanie karne.
Policja potwierdza, że odpady hutnicze miały trafić do firmy w Myszkowie. Firmie Reko grozi utrata pozwolenie na zbiórkę odpadów, a jej właścicielom postępowanie karne. arc
Niestety, potwierdzają się informacje o tym, że masa koksownicza przewożona przez ciężarówkę, która uległa wypadkowi na ulicy Kościuszki w Myszkowie, miała trafić do firmy na ulicy Jana Pawła II. Wszelkie wątpliwości rozwiały przesłuchania młodego kierowcy ciężarówki. Mieszkańcowi miejscowości Werzchlas policja zarzuciła dodatkowo cztery wykroczenia.

– Kierowcy zarzucono brak dokumentów: nie miał przy sobie OC, dowodu rejestracyjnego i przede wszystkim dokumentów potwierdzających przewożony ładunek. Kierowca miał przy sobie tylko dowód osobisty. Dodatkowo kierowcy zarzucono zanieczyszczenie drogi i nie dostosowanie się do znaku na wiadukcie, który zakazuje poruszania się pojazdów przekraczających 20 ton – mówi rzeczniczka myszkowskiej policji, asp. Barbara Poznańska. – Kierowca odpowie również z art. 174 Ustawy o odpadach, który mówi o niewłaściwym wykonaniu transportu odpadów. Mężczyzna przyznał się do zarzuconych mu czynów i prawdopodobnie ukarany zostanie grzywną – dodaje Barbara Poznańska.

Myszkowscy policjanci przyglądają się również firmie, do której miał trafić niebezpieczny ładunek.

– Prowadzimy czynności wyjaśniające, czy nie doszło do naruszenia przepisów prawnych w zakresie składowania i przetwarzania odpadów przez jedną z myszkowskich firm. Na razie opieramy się na zgromadzonej dokumentacji, w której pojawiły się nieścisłości. Musimy wszystko wyjaśnić. Potrzebujemy trochę czasu i precyzyjnych działań – dodaje rzeczniczka myszkowskiej policji.

Na światło dzienne wychodzą tymczasem kolejne sensacyjne doniesienia związane z transportami niebezpiecznych odpadów. Okazuje się bowiem, że za transportami felernych odpadów odpowiada firma, która swoją siedzibę ma w Sochaczewie. Nie wiadomo jeszcze, z jakiego zakładu pochodziły odpady i przede wszystkim – do czego miały służyć.

Działalności firmy już w zeszłym roku przyglądali się urzędnicy i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach.

– W maju 2015 roku Wydział Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę na terenie firmy. Kontrola wykazała nieprawidłowości związane z magazynowaniem odpadów. Firma zastosowała się do zaleceń. Ponadto Starostwo, w związku z kontrolą, wystąpiło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach o przeprowadzenie dodatkowej kontroli, która miała miejsce we wrześniu 2015 r. Pobrane próbki gruntu nie wykazały naruszenia norm. WIOŚ nałożył na firmę karę w związku z przebiegiem formalnych procedur dot. działalności – mówi rzecznik Starostwa Powiatowego w Myszkowie, Marcin Pilis.
Pod koniec minionego roku odbyła się kolejna kontrola, która wzbudziła podejrzenia urzędników. – Starostwo ma zastrzeżenia, co do sposobu i miejsca magazynowania odpadów. W związku z tym toczy się postępowanie wyjaśniające w stosunku do firmy. Jej elementem jest zaplanowana na przełomie stycznia i lutego kolejna kontrola. Kontrola będzie dotyczyć sposobu postępowania z odpadami – dodaje Marcin Pilis.

Urząd Miasta w Myszkowie zlecił także badanie gruntu na obszarze kilkuset metrów, gdzie ziemia zanieczyszczona jest substancjami ropopochodnymi.

Firma Reko ma pozwolenie na zbieranie odpadów na utwardzonym terenie. Rodzaj odpadów, które firma może zbierać określa rozporządzenie o katalogu odpadów, wydane przez Ministra Ochrony Środowiska. Firma może zbierać m.in. odpady opakowaniowe, oleje, odpady zawierające niebezpieczne substancje, metale, drewno, tworzywa sztuczne, zużyte opony itp.

Nie może natomiast zbierać odpadów medycznych, weterynaryjnych, odpadów zmieszanych komunalnych, chemikaliów, leków, odczynników chemicznych itp.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni