MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myszkowska papiernia pójdzie w nowe ręce. To efekt przejęcia polskich fabryk przez hiszpańską firmę

Piotr Ciastek
Myszkowska papiernia pójdzie w nowe ręce. To efekt przejęcia polskich fabryk przez hiszpańską firmę
Myszkowska papiernia pójdzie w nowe ręce. To efekt przejęcia polskich fabryk przez hiszpańską firmę arc Schumacher Packaging
W wyniku porozumienia Grupy Saica z Schumacher Packaging myszkowska papiernia trafi pod skrzydła hiszpańskiego giganta papierniczego. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym dwie najnowocześniejsze fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, a także dwie papiernie w Grudziądzu i właśnie tę w Myszkowie.

Myszkowska papiernia pójdzie w nowe ręce

Zawarta niedawno umowa między hiszpańską Grupą Saica a polskim oddziałem Schumacher Packaging obejmuje wszystkie działania w Polsce: cały zarząd, wszystkich pracowników, dwie najnowocześniejsze fabryki tektury falistej w Bydgoszczy i Wrocławiu, dwie papiernie w Grudziądzu i Myszkowie, z których jedna została całkowicie zmodernizowana w 2023 r., oraz trzy centra serwisowe.

Od kilku lat firma obserwuje gwałtowny wzrost koncentracji i konsolidacji w branży. Doprowadziło to do powstania kilku globalnie działających grup o sprzedaży przekraczającej 20 mld euro. Jak tłumaczą władze spółki, dzięki swojemu zasięgowi geograficznemu, sile produkcyjnej i sprzedażowej oraz sile kapitałowej, giganci ci stanowią poważne zagrożenie dla średniej wielkości firm zarządzanych przez właścicieli, takich jak Schumacher Packaging.

- Chociaż jesteśmy jedną z najszybciej rozwijających się firm i uznanymi liderami innowacji i technologii w branży w Europie, nie możemy ignorować zmieniających się warunków rynkowych. Za kilka lat presja wywierana na firmy takie jak nasza, których obecne obroty wynoszą około miliarda euro, będzie zauważalnie większa niż obecnie - wyjaśnia Björn Schumacher, dyrektor generalny grupy Schumacher Packaging.

Skąd decyzja o sprzedaży fabryk w Polsce?

Zdaniem zarządu firmy, ze sprzedażą na poziomie około 3,62 mld euro w 2023 r. i silną obecnością w 10 krajach europejskich, Saica ma niezbędną wielkość, aby przetrwać w konkurencyjnym środowisku.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej umowy z Saica - zarówno dla naszych klientów, jak i dla naszych polskich pracowników. To dla nas ważny pierwszy krok w naszej strategii na przyszłość. W przypadku Saica istnieje również duża bliskość kulturowa między dwiema rodzinnymi firmami, co umożliwi szybką integrację. Obie firmy pracują z wielką pasją nad wizją neutralnych dla klimatu opakowań wykonanych z surowców odnawialnych. Produkty i usługi obu firm uzupełniają się w Polsce. Saica wypełnia również lukę w swoim już rozległym zasięgu geograficznym w szóstej co do wielkości gospodarce Europy - podkreśla Björn Schumacher.

Jak zapewniają w Schumacher Packaging, wydzielenie spółki zależnej nie będzie miało wpływu na działalność operacyjną grupy, która będzie zatrudniać 2400 pracowników i posiadać 17 lokalizacji w 5 krajach europejskich (Niemcy, Czechy, Wielka Brytania, Włochy, Holandia). Wynika to z faktu, że polska organizacja będzie działać prawie niezależnie od innych organizacji krajowych z własnym zarządem. Działalność będzie kontynuowana jak dotychczas. - Nawet po wydzieleniu działalności w Polsce Schumacher Packaging ma doskonałą pozycję i jest silnym partnerem dla swoich klientów pod względem bezpieczeństwa dostaw i innowacji - mówi Schumacher, który podkreślił też, że jako niezależna firma nie byłaby już w stanie nadążyć za dynamiką wzrostu, którą większe firmy w branży realizują poprzez przejęcia i fuzje w perspektywie średnioterminowej.

Firma podkreśla też, że od czasu rozpoczęcia rosyjskiej agresji, przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r. klimat konsumencki pogorszył się na prawie wszystkich głównych rynkach europejskich w wyniku niestabilności politycznej i gospodarczej oraz niepewności konsumentów. Spowodowało to również spadek popytu na przemysł opakowaniowy. Chociaż wszyscy konkurenci zostali dotknięci tym zjawiskiem, mniejsze i średnie firmy, takie jak Schumacher Packaging, ucierpiały znacznie bardziej.

Schumacher Packaging zatrudnia w Polsce 1 540 osób i wygenerował w ubiegłym roku obrót w wysokości 327 mln euro. Finalizacja transakcji jest uzależniona od zgody polskich organów antymonopolowych i spełnienia określonych warunków wstępnych.

Mieszkańcy skarżyli się na smród

Informacje o planach przejęcia zbiegły się w ostatnich tygodniach z incydentem związanym z nieprzyjemnych zapachem, który rozchodził się po Myszkowie. Firma wytłumaczyła całe zajście w komunikacie.

- Zapach, który w ciągu ostatnich 2-3 tygodni był odczuwalny w sąsiedztwie Papierni pochodził z naszej firmy. Głównym powodem zwiększonej emisji substancji o nieprzyjemnym chemicznym zapachu była wysoka temperatura zewnętrzna, utrudniająca proces napowietrzania w jednej z komór oraz podwyższony poziom parowania. Niezwłocznie po zaistniałej sytuacji i po interwencji Burmistrza Miasta Myszkowa oraz pracowników Urzędu Miasta podjęliśmy działania zmierzające do minimalizacji uciążliwości
zapachowych poprzez zwiększony poziom napowietrzania ścieków i ich dodatkowe natlenianie oraz weryfikację całej instalacji do produkcji papieru - tłumaczył na początku lipca zarząd firmy Schumacher Packaging Zakład Grudziądz Sp. z o.o.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni