MKTG SR - pasek na kartach artykułów

MZD w Częstochowie bierze się za wiosenne porządki. Gdzie spotkamy drogowców?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Aktualnie prace realizowane są m.in. w dzielnicy Północ na fragmentach ulicy Fieldorfa – Nila czy al. Wyzwolenia
Aktualnie prace realizowane są m.in. w dzielnicy Północ na fragmentach ulicy Fieldorfa – Nila czy al. Wyzwolenia Katarzyna Gwara
Tradycyjnie po zimie niektóre częstochowskie ulice przypominają drogowy ser szwajcarski. Drogowcy wzięli się już jednak za wiosenne porządki i naprawy. W niektórych rejonach miasta należy więc liczyć się z utrudnieniami.

Sprzątanie częstochowskich ulic

Drogowcy zaczęli od sprzątania nawierzchni po okresie zimowym.

- Firma wykonująca usługę zimowego i letniego utrzymania miasta otrzymała zlecenie usuwania zanieczyszczeń i zamiatania począwszy od ścisłego centrum - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. - Następnie ekipy wykonawcy sukcesywnie będą przemieszczać się z pracami porządkowymi na dzielnice ościenne. Planowane jest posprzątanie po zimie wszystkich ulic na terenie miasta ograniczonych krawężnikiem. Jeśli aura pozwoli przed Świętami Wielkanocnymi roboty z tego zakresu powinny zostać zakończone - zapewnia.

Drogowcy będą również sprzątać chodniki pozostające w stałym utrzymaniu miasta oraz drogi rowerowe.

- Równolegle z zamiataniem w jezdniach będą czyszczone wpusty uliczne kanalizacji deszczowej. Dzięki temu prace porządkowe będą w pełni kompleksowe - dodaje Maciej Hasik.

Rozpoczęły się naprawy

Drogowcy rozpoczęli również naprawy cząstkowe nawierzchni bitumicznej - do tej pory zabezpieczane jedynie masą „na zimno” były najpoważniejsze ubytki.

- Robotami z użyciem sprzętu drogowego obejmowane będą przez cały okres wiosenno – letni kolejne rejony miasta, w których występuje konieczność przeprowadzenia takich napraw - wyjaśnia Maciej Hasik.

Aktualnie prace realizowane są m.in. w dzielnicy Północ na fragmentach ulicy Fieldorfa – Nila czy al. Wyzwolenia.

- Wykonawcy w pierwszej kolejności otrzymali też zlecenia do napraw pilnych ze względów bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy tych koniecznych do przeprowadzenia w centrum miasta, które czekały na realizacją przez zimę. Z uwagi na duże natężenie ruchu w takich miejscach wykonawcy zostali zobowiązani do wykonywania robót w weekendy by potencjalne utrudnienia nie miały wpływu na płynność ruchu - dodaje Maciej Hasik.

Drogowcy naprawiali już nawierzchnię między innymi alei Wolności, a także zbiegu ulic: Nowowiejskiego i Focha.

- W kolejnych dniach do listy objętych pracami sukcesywnie dołączać będą następne ulice, także gruntowe, na których jednak do przeprowadzenia potrzebnych robót potrzeba kilku z rzędu dni ciepłych i suchych - tłumaczy rzecznik MZD w Częstochowie.

Szczegóły podejmowanych działań w zakresie napraw cząstkowych dróg wraz z ewentualnymi niedogodnościami, które mogą generować w ruchu, znajdziemy na stronie www.mzd.czest.pl w zakładce „utrudnienia w ruchu” - http://mzd.czest.pl/utrudnienia-w-ruchu-mzdit

Ile potrwają wiosenne porządki?

Czas i tempo realizacji wszystkich prac uzależnione jest od pogody. MZD zamierza również sukcesywnie odtwarzać konieczne oznakowanie poziome w różnych częściach miasta.

- Prace porządkowe zrealizowały lub realizują także instytucje odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury przystankowej w naszym mieście, z której na co dzień korzystają pasażerowie częstochowskiego MPK. Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie zakończyło zamiatanie peronów autobusowych i tramwajowych, a Wydział Inżynierii Miejskiej i Kontroli Urzędu Miasta Częstochowy zlecił właśnie czyszczenie wszystkich, ponad 400 wiat przystankowych wraz z myciem tzw. błotochronów (płoty z pleksi lub hartowanego szkła w obrębie przystanków), wymianą znaków i naprawą małej architektury w obrębie przystanków - podsumowuje Maciej Hasik.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni