Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co chorujemy? Odpowiedź można znaleźć w tęczówce oka. To spójrzmy! [MOCNE WIDEO]

Agata Pustułka
Z tęczówki oka można wyczytać wiele chorób
Z tęczówki oka można wyczytać wiele chorób 123RF
Co ma prosta do zaćmy? Co mają nadciśnienie i cukrzyca do tęczówki i dna oka? No właśnie. U trzech na dziesięciu operowanych na zaćmę mężczyzn występuje tzw. zespół wiotkiej tęczówki.

Operacja zaćmy w Szpitalu Ceglana Katowice - ZOBACZ FILM:

Gdy w czasie operacji okulista widzi, że pojawiają się takie powikłania jest pewien, że chory ma przerost gruczołu krokowego, a więc problemy z prostatą. Lekarze zauważyli ten związek w 2005 roku i od tej pory zaczęli pilnie zwracać uwagę na konieczność ścisłej współpracy urologów i okulistów.

Przerost gruczołu krokowego to jedna z najczęściej występujących chorób. Na przerost prostaty choruje połowa mężczyzn po 50 roku życia i aż 90 proc. po 85 roku życia. Zaćma też pojawia się częściej wraz z wiekiem, co oznacza, że takich pacjentów będzie coraz więcej. Tylko w 2012 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Ceglanej w Katowicach przeprowadzono aż 6 tys. operacji zaćmy. Mówiła o tym podczas piątkowej konferencji prof. Ewa Mrukwa-Kominek.

- Wielu panów wstydzi się i mimo naszych pytań nie przyznaje się do swoich zdrowotnych problemów. Radzę, by odrzucić ten niepotrzebny wstyd, bo jeśli wiemy o problemach z prostatą to do operacji zaćmy zupełnie inaczej się przygotowujemy, by zminimalizować ryzyko powikłań - stwierdziła. - Poza lepiej przeprowadzić zabieg, zanim pacjent zacznie przyjmować leki na przerost gruczołu krokowego.

Dzięki odpowiedniej diagnostyce, po operacji zaćmy, okulista może skierować pacjenta do urologa (w związku z rozpoczynającymi się problemami z prostatą). Wtedy zyskuje czas potrzebny, by szybko wdrożyć skuteczne leczenie. Rokowanie u mężczyzn z rozpoznanym rakiem stercza jest dobre zwłaszcza w niskich stopniach zaawansowania tej choroby.

- Pacjent jeszcze nie odczuwa poważnych dolegliwości, a okulista już wie, na podstawie obserwacji tęczówki, że dzieje się coś niewłaściwego - wyjaśnia prof. Ewa Mrukwa - Kominek, która musi, że wielu pacjentów dziękowało jej potem za zwrócenie uwagi na prostatę.

Ktoś zapyta gdzie tęczówka, a gdzie prostata? Otóż te same receptory, czyli komórki nerwowe znajdują się w mięśniach gładkich prostaty i ujścia pęcherza moczowego oraz w tęczówce.

Jak się okazuje z "oka" można wyczytać więcej chorób. - Gdy badamy dno oka, tęczówkę możemy też wykryć u pacjenta cukrzycę (występują wtedy zaburzenia ostrości wzroku), nadciśnienie, różne choroby immunologiczne np. toczeń oraz białaczkę - dodaje prof. Mrukwa - Kominek.

Do powikłań ocznych związanych z toczniem należą m.in. zapalenie spojówek, rogówki, nerwu wzrokowego. Także choroby reumatyczne np. reumatologiczne zapalenia stawów można obejrzeć badając oko.

Badanie dna oka jest ważne, bo pozwala lekarzowi na ocenę stanu siatkówki i nerwu wzrokowego. Również stan drobnych naczyń krwionośnych może być wyznacznikiem stanu naszego zdrowia. Ich uszkodzenie może zwiastować miażdżycę, cukrzycę, rozwijające się podstępnie nadciśnienie tętnicze, a więc choroby o których istnieniu często nie mamy pojęcia i dowiadujemy się, gdy zdążą się rozwinąć.

Nie zdziwmy się, gdy na badanie dna oka wyśle nas ... kardiolog. Właśnie podczas tego badania okulista może ujawnić zatory w naczyniach krwionośnych, które świadczą o zapaleniu wsierdzia.

Diagnostyka nerwu pozwala na szybsze wykrycie różnych schorzeń neurologicznych oraz jaskry. Na badanie dna oka koniecznie trzeba się wybrać po incydencie osłabnięcia, utraty przytomności, zachwianiach równowagi, a także bólów głowy.

Co ciekawe często występujący zespół suchego oka może być spowodowany chorobami tarczycy, być efektem obniżenia poziomu estrogenu.

O tęczówce nie bez powodu mówi się, że jest nie tylko zwierciadłem duszy, ale i ciała. Sprawą zajęła się też medycyna niekonwencjonalna. Za sprawą węgierskiego lekarza Ignáca Péczely powstała irydologia, która dotyczy diagnozowania schorzeń na podstawie wyglądu tęczówki.

Warto dodać, że w taki sposób kilka tysięcy lat temu było w Chinach badane bydło przeznaczone na sprzedaż. Zgodnie z zasadami irydologii "prawa tęczówka ukazuje stan organów po prawej stronie ciała, a lewa po lewej. Górna część tęczówki pokazuje głowę, dolna stopy, a pomiędzy nimi rozciągają się pozostałe organy człowieka".

Specjaliści irydologii wiedzą, że żółte plamki na tęczówce mogą świadczyć o problemach z nerkami, brązowe o schorzeniach wątroby, zaś zbyt duża liczba pierścieni nadmiernym stresie.



*Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
*SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
*Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
*Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!