Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na co pomaga medyczna marihuana? Jest stosowana w wielu chorobach. 20 kwietnia to Światowy Dzień Marihuany

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
W Polsce medyczna marihuana dostępna jest głównie w formie suszonych kwiatostanów konopi
W Polsce medyczna marihuana dostępna jest głównie w formie suszonych kwiatostanów konopi Pixabay/StayRegular
20 kwietnia w kalendarzu świąt nietypowych to Światowy Dzień Marihuany. Z tej okazji o terapii marihuaną medyczną, jej skutkach i ewentualnych zagrożeniach związanych z uzależnieniami rozmawiamy z doktorem Karolem Bielawskim, ekspertem medycyny konopnej.

W jakiej postaci marihuana medyczna występuje na polskim rynku?
W Polsce medyczna marihuana dostępna jest głównie w formie suszonych kwiatostanów konopi. Jest to susz uprawiany w warunkach farmaceutycznych – nie ma żadnych zanieczyszczeń, zawiera głównie THC, a także w mniejszym stopniu CBD.

W jakich przypadkach się ją stosuje?
Jest wiele zastosowań. Przypadkami, w których potwierdzono skuteczność medycznej marihuany jest wspomaganie leczenia chemioterapeutycznego i radioterapii u osób onkologicznych, u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, w leczeniu padaczki lekoopornej, bardzo dobrze wyniki są także jeśli chodzi o leczenie chorób zapalnych jelit, a także bólu. Medyczna marihuana to w pewnym stopniu alternatywa leków opioidowych, które mogą dawać niepożądane skutki uboczne.

Wielu pacjentów ma pewne dylematy związane z rozpoczęciem leczenia medyczną m.in. ze względu na ryzyko uzależnienia.
W przypadku medycznej marihuany możliwe jest tylko uzależnienie psychiczne. Nie można umniejszać tego, że ten typ uzależnienia jest dość trudny, ale jeśli mówimy o leczeniu medyczną marihuaną to wszystko odbywa się pod kontrolą lekarza i jeśli dana osoba jest np. w trakcie choroby nowotworowej i dostaje medyczną marihuanę, aby złagodzić ból i ułatwić funkcjonowanie to nie widzę u niej dużego potencjału do rozwinięcia uzależnienia, ponieważ pacjent stosuje środek, aby ulżyć sobie w bólu. Największe ryzyko uzależnienia występuje wśród populacji młodych mężczyzn poniżej 25. roku życia - to jest taka część populacji, która ma skłonność do nadużywania substancji. Podobnie trzeba być bardzo ostrożnym w leczeniu marihuaną u starszych pacjentów czy osób z historią uzależnień. Jeśli ktoś ma takie skłonności to jak najbardziej uzależnienie może się rozwinąć.

Jakie są zatem objawy odstawienia?
Jak wspominałem, w przypadku marihuany jest to uzależnienie psychiczne, nie jak w przypadku opioidów - fizyczne. Po długotrwałym stosowaniu marihuany więc w wyniku jej odstawienia mogą pojawić się problemy ze snem, zwiększona drażliwość i potliwość, przy czym trwa to do tygodnia. Jeśli mówimy o opioidach to odstawienie ich jest znacznie trudniejsze – pacjenci przechodzą to podobnie do grypy.

Czy ilość medycznej marihuany na rynku w Polsce jest wystarczająca czy zmagamy się z niedoborem?
Powiedziałbym, że ta sytuacja zaczynam się stabilizować. Mamy coraz więcej producentów na rynku. Z tego co wiem, to na polskim rynku dostępne jest 8 lub 9 rodzajów suszu, tak więc jeśli nie jeden to inny powinien być dostępny.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Wyjazd do uzdrowiska to szansa na podreperowania sobie zdrowia. Na wyjazd do sanatorium z NFZ oczekuje się nawet kilkanaście miesięcy. Są jednak sytuacje, w których wyjazd do sanatorium będzie niemożliwy. Na kolejnych zdjęciach zobaczcie, kiedy nie wyjdziemy na leczenie uzdrowiskowe >>>

Te osoby nie mogą pojechać do sanatorium. Oto choroby, które...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski